Správná péče o matraci se vyplatí

Koupě nové matrace určitě nepatří mezi zanedbatelné výdaje, pro plnohodnotný spánek a správnou oporu těla je však tento náklad nezbytný. Jak však o novou matraci pečovat tak, aby sloužila pokud možno, co nejdéle? Praktické rady a tipy vám přinášíme na následujících řádcích.


 

Dbejte rad výrobce
Informace o materiálech, výztužích i doporučeném způsobu čištění nejsou na originálních obalech výrobku uvedeny jen tak náhodou. Vždy se pečlivě informujte o tom, jak s novou matrací pracovat, na jaký rošt ji umístit. Také způsobu pokládání a samotnému roštu věnujte značnou část své pozornosti. Nesprávné umístění roštu totiž může narušovat váš klidný spánek i specifické vlastnosti matrace. Pokud se obáváte toho, že instalaci roštu a položení matrace sami nezvládnete, nebojte se oslovit odborníky, kteří vám ochotně pomohou.

Ochranný potah zachytí primární nečistoty
K matracím bývá dodáván také speciální ochranný potah, který je snímatelný a může tak zabránit klasickému znečištění. Potah je většinou pratelný na teploty, které jsou pro bakterie a mikroorganismy smrtelné. Kromě klasických potahů existují také speciální chrániče matrace, které zabraňují vniknutí prachových nečistot do jejího vnitřního prostoru a kromě jiného jsou také skvělým tepelným izolantem.


 

Matraci pravidelně otáčejte
I když jsou matrace 21. století vyrobeny z nadčasových a vysoce kvalitních materiálů, ani ty nezabrání jednostrannému zatěžování. Proto svou matraci pravidelně otáčejte, což povede k rovnoměrnému zatížení a prodloužení mechanické životnosti. Zvláště v prvním půlroce bezprostředně po koupi matrace, byste na tuto činnost neměli zapomínat. Čas od času můžete matraci také postavit do svislé polohy, čímž stabilizujete její výplň a strukturu.

Pozor na agresivní čisticí prostředky
Pokud potká vaši matraci nehoda, nevrhejte se po kbelíku s vodou a agresivních čisticích prostředcích. Matraci byste touto „péčí“ více uškodili, nežli pomohli. Vsaďte raději na metody suchého čištění, a pokud už se vodě opravdu vyhnout nemůžete, použijte pouze navlhčený hadřík s neagresivním saponátem. Po vyčištění nechte matraci důkladně vyschnout. Pokud vaše čistící metoda nezabrala, svěřte matraci do rukou profesionálů.


 

Aby vydržela co nejdéle
Myslete na to, že ani sebekvalitnější matrace nebude součástí vaší postele do nekonečna. Pro prodloužení její životnosti však můžete kromě výše uvedeného dělat i pravidelné maličkosti, které se na jejím vzhledu i komfortu podepíšou nemalou měrou. Nechte matraci občas provětrat, nezastlávejte ji každý den a čas od času ji pečlivě vysajte klasickým vysavačem (nikoli vysavačem určeným k mokrému vysávání). Získáte tak jistotu, že vám bude tento praktický ložní společník sloužit po mnoho let bez nutnosti výměny. Nezapomínejte ovšem na to, že každá matrace má svou hygienickou životnost, která se u těch kvalitnějších matrací pohybuje mezi 5-7 lety.
 

Napsat komentář