Spolehlivá keramika

Mezi nejzatíženější místa kuchyňské linky určitě patří pracovní deska a dřez. Zde se odehrávají veškeré práce, při kterých na povrch desky či dřezu působí mechanické vlivy jako oděr smýkáním nádobí po ploše desky nebo po dnu dřezu, údery různými předměty, chemické vlivy dané přítomností vody, šťáv a barviv uvolněných ze zpracovávaných potravin, nebo také chemikálií z čistících prostředků, a v neposlední řadě tepelné vlivy. Ke kvalitní kuchyni proto patří dřez z kvalitního materiálu.


Foto: Modul Centra 60

Právě keramika uvedeným nárokům naprosto vyhovuje. Je velmi tvrdá a nejvíc ze všech běžných materiálů odolává poškrábání, které je výsledkem běžného provozního opotřebování každé desky a dřezu. Keramika je také mimořádně odolná i vůči velmi agresivním chemikáliím (proto se stejný materiál používá i v daleko náročnějších podmínkách laboratoří). Běžné prostředky domácí chemie ani látky, které se při zpracování z potravin uvolňují, proto desce a dřezu z keramiky neublíží. Glazura je hladká a na povrchu neporézní, nenasákavá. Nečistoty se zde proto nemohou uchytit tak pevně, jako na jiných materiálech. Udržování čistoty je potom snadné a při dobré péči vypadá dřez jako nový i po mnoha letech. A nikoho nepřekvapí, že keramika vydrží prudké teplotní šoky. 


Foto: Rovinový dřez Mera 60 F                 Foto: Spodní dřez Mera 60 U

Vedle popsaných vlastností je důležité ještě další hledisko: estetický dojem. A i zde má keramika značně navrch. Pocitově má pro mnoho z nás blízko k přírodnímu materiálu. Povrch glazury je na omak hebký a příjemný. K dispozici jsou lesklé i matné odstíny z mnoha barev.


Foto: Nástavný dřez Mera 70                   Foto: Nástavný dřez Sigma 92

Německá společnost Systemceram GmbH vyrábí  keramické dřezy pro všechny možné způsoby montáží do kuchyňské linky. Závisí samozřejmě na tom, jakou si uživatel vybere pracovní desku. Pro desky ze dřeva nebo všech dřevotřískových materiálů, které je nutno více chránit proti vlhkosti,  jsou určeny tzv. nástavné dřezy, tedy dřezy montované shora do výřezu v pracovní desce. To jsou stále nejběžnější případy. V současnosti se ale stále více prosazují pracovní desky z přírodního kamene, nebo z dalších materiálů, které se většinou označují jako „umělý kámen“, nebo „granit“.  Pro tyto desky jsou určeny rovinové dřezy, nebo dřezy pro spodní montáže. Velmi poptávané jsou konečně tzv. modulové dřezy, které se nepřipevňují přímo do pracovní desky.


Foto: Nástavný dřez Beta 100                  Foto: Nástavný dřez Vario 100

Výroba masivních keramických dřezů je náročná a vysoká kvalita je proto doprovázena vyšší cenou. Přesto lze o dřezech z keramiky už  říci, že jsou ve vybavování kuchyní nastupujícím trendem. Špičkové vlastnosti keramiky a široká nabídka tvarů, velikostí a barev keramických dřezů dávají designérům kuchyňského nábytku mnoho možností.


Systemceram GmbH
Zastoupení:
Ing. Stanislav Novák
Tel. 777 601 581
novak@systemceram.cz
www.systemceram.cz

 

Napsat komentář