Splňte si svůj bazénový sen

Možná  jste  během  letošních  veder  mnohokrát  litovali,  že  nemáte  vlastní bazén.  Možná,  že to nevíte, ale podzim je nejlepší doba, kdy  začít se stavbou vašeho „bazénového snu.“ A to  zejména  pokud  uvažujete  o  bazénu  zapuštěném  do terénu. Nicméně plánovat můžete začít  již nyní.   

Na podzim provede firma základní výkop, do kterého zednická  četa sestaví konstrukci, vyplní ji ocelovou výztuží a betonem.  Pomocí metody ztraceného bednění pak hrubá stavba  bazénu jakéhokoli rozměru a tvaru netrvá déle než jeden týden.  Prvotní otázka při výběru bazénu je jeho velikost a tvar. Pokud  máme k dispozici dostatek financí, můžeme pominout fakt, že  menší bazén je levnější než velký. Potom můžeme vybírat podle  předpokládaného množství koupajících se osob nebo podle  toho, zda požadujeme opravdové plavání či jakési rehabilitační  osvěžení s možností několika temp.

Děti rostou, hloubka zůstává
Zákazník, který se soustředí  na malé děti a zvolí hloubku 1,2 m, nezřídka zjistí že po 5 letech,   kdy děti povyrostou, je bazén mělký. Strach o malé děti, které  se pohybují v okolí bazénu, vyřeší jedině demontovatelný plůtek  nebo zastřešení. Dítě při pádu nezvládne ani hloubku 0,8 m,  takže volba zda 1,2 nebo 1,5 m nic neřeší. Ideální řešení je naučit  děti co nejdříve plavat, což při vlastním bazénu jde neuvěřitelně  rychle. Odborníci proto doporučují nejčastěji hloubku 1,4  až 1,5 m.  

Bazén jako stodola  
U velikosti bazénů je hlavní slovo na zákazníkovi a technik může  jen naznačit, jaká je zaběhnutá praxe a podle toho doporučit,  navrhnout řešení.. Pro některého zákazníka je totiž představa  velkého bazénu 5 m délky, a jiný má problém, že 10 m je málo  na zaplavání. Všeobecně ale platí, že bazén 5 m a méně je spíše  rehabilitační, na osvěžení a krátké zaplavání několika temp.  Pokud zákazník potřebuje přesně něco takového, má menší  bazén výhodu menších pořizovacích a provozních nákladů. 

Větší bazén = větší náklady
Nejpoužívanější velikostí bazénu v poměru cena/užitek jsou rozměrově blízké 6 x 3 metry. Zde již pár temp vykonáte a skoky  jsou tak akorát. Pokud je rodina početnější, je dobré tuto verzi  zvětšit na zhruba 7 až 7,5 x 3,5 metru. Bazény 8 až 10 metrů se  považují v oblasti rodinných bazénů za velké. Zde už si opravdu  zaplavete, cena je ale vyšší a technologie úpravy náročnější. Větší  spotřeba energie a chemie je úměrná násobku objemu vody  v bazénu.

Tvar
Ideální tvar pro využití plochy je obdélník. Ostatní  tvary jsou podřízeny spíše designovému požadavku a jejich  zakrytí hladiny nebo zastřešení se prodraží. U velmi oblíbeného  oválu volte o půl metru větší bazén než při obdélníku. Tím částečně nahradíte zaoblené chybějící rohy. Kruhový bazén je  nevýhodný zejména z důvodu velkého objemu vody při  požadavku na plavecké využití. Kruh o průměru šest metrů má  stejně vody jako obdélník 8 x 3,5 metru, jehož využití je  podstatně zajímavější.  

Text: Zdeněk Lodyha 
Foto: Desjoyaux, archiv autora   
 
 

Napsat komentář