Spaní jako na obláčku: Jak vybrat tu správnou postel?

Spíte dobře? Ne? Pak je na vině možná roky stará matrace. Nebo špatně vybraný rošt. Nebo fakt, že nespíte na posteli, ale na molitanové matraci a pohovce. Zdravý spánek ovlivňuje nejen to, jak se nám chce ráno z postele a jak jsme pak celý den naladěni, ale především má zásadní vliv na naše zdraví. Jak vybrat postel pro zdravý spánek?

Vyplatí se šetřit?

Rozhodně ne. Neříkáme, že si máte pořídit novou postel za desetitisíce, ale když jde o zdraví, cena by měla jít stranou. Ale snad vás uklidní, že někdy není třeba pořizovat celou novou postel, ale třeba jen nový rošt či matraci.

Tip: Levné dřevěné postele, čalouněné postele, skříně, noční stolky a další nábytek pořídíte na nabytek-helcel.cz.

Matrace a rošt: To je základ

Na samotné posteli zase tolik nezáleží, ale je třeba, aby byla správně velká. Takže pokud měříte 190 cm a vaše postel jen 10 cm více, zaděláváte si na nepříjemnosti. Délka postele by měla být o 25 cm delší než vy.

Nejdůležitější je pro vaše zdravé spaní matrace a rošt. Všeobecně platí, že matraci je vhodné po několika letech vyměnit, neboť do sebe saje pot a prach a po čase spíte jen na hromadě prachu. Nejdůležitější je vybrat správnou tvrdost matrace. A pokud máte potíže s bedry, poohlédněte se po zónové matraci, která je v různých místech jinak tvrdá a zajišťuje tak správnou polohu páteře. Opět platí, že tyto zóny musí korespondovat s vaší výškou, proto si matraci před koupí pořádně vyzkoušejte, případně si ji nechte vyrobit na míru.

Tip: Pokud chcete opravdu kvalitní matraci, kterou nebudete muset po pěti letech vyhodit, pořiďte si taštičkovou matraci.

Rošt opět vybírejte podle tvrdosti a vždy s ohledem na vybranou matraci. Proto se při pořízení roštu poraďte v obchodě. Co ale můžete mít rozhodnuté předem je to, zda hledáte pevný rošt, polohovatelný rošt, nebo motorový rošt.

Tip: Polohovatelné a motorové rošty vám umožní nejrůzněji měnit polohu a jsou ideální třeba pro seniory, dlouhodobě nemocné či pro každého, kdo si potrpí na špičkové pohodlí.

Napsat komentář