Spánek ve vodní náruči

Zatímco klasická matrace klade ležícímu tělu odpor, ta vodní je schopná proporce spáče respektovat a vytvarovat se v závislosti na formě jeho postavy, v podstatě ho téměř doslova “obtéci”. Lze hovořit o téměř dokonalém rozložení váhy ležícího těla.

Možná tomu nebudete věřit, ale vodní postel znali už staří Peršané. V jejich pojetí však měla podobu pytle z kozí kůže naplněného vodou. V devatenáctém století zase vodní lůžko hrálo důležitou roli ve zdravotnictví, nejen při léčbě různých onemocnění, ale také jako účinná prevence proti proleženinám. Dnes je běžnou součástí nejedné ložnice, a to i v české kotlině, i když je pravda, že si své místo na slunci získává ne zrovna snadno.

Na bolavá záda i na nespavost
Matrace naplněné vodou se u nás objevily v průběhu 90. let minulého století s otevřením hranic. Počáteční nadšení pro ně sice poněkud ochladlo a nahradila je lehká nedůvěra, nejen kvůli obavám z komplikací při stěhování a z rizika roztržení, ty však většinou pramení spíše z neznalosti. Opodstatněnějším argumentem může být energetická náročnost vyhřívaných vodních lůžek – za rok představuje spotřeba energie 300 – 500 kWh, tedy více, než běžná chladnička. Faktem však je, že měkké matrace naplněné vodou se osvědčily a za posledních 30 let si jejich kladné vlastnosti vyzkoušely a ocenily nejen starší osoby trpící bolestmi páteře a proleženinami, ale i těhotné ženy, které mohou lépe spát na břiše, a kojící matky. Vyhřívaná matrace zlepšuje krevní oběh, čímž pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a klouby. Uleví se na ní lidem s nadváhou, bolestemi zad nebo těm, kteří mají nějaké pohybové  omezení. Také usínání ve vyhřátém pelíšku je mnohem příjemnější. 

Vodní versus běžná
Klasická matrace klade ležícímu odpor, tím větší, čím tvrdší je lůžko. Spáč proto v průběhu noci často mění polohu, aby ulevil styčným plochám svého těla s podložkou. I když moderní kvalitní matrace z materiálů s tvarovou pamětí si s respektem tělesných proporcí ležícího člověka dokážou poradit vcelku uspokojivě, nikdy nemohou dosáhnout “tekutého” efektu, jakým se může pochlubit právě vodní lůžko. Další z předností vodních postelí oproti klasickým typům je vyhřívání, které spánek zpříjemňuje, ale také – jak už bylo řečeno – prodražuje. Někteří lékaři doporučují vodní lůžko astamatikům a pacientům, kteří trpí alergií na roztoče (ti se živí kousky odumřelé kůže). U vodních postelí totiž prach ani kožní šupinky nemohou nikam proniknout a poradí si s nimi běžná údržba(čištění a praní) povlaků a potahů. Kladné body sbírá vodní matrace také pokud jde o životnost  a funkčnost, která je delší než u klasických výrobků.

Typy vodních postelí
Vodní postele jsou na trhu ve dvou základních variantách nazývaných “hardside” a “softside”. U první skupiny obepíná vodní mataraci ze stran silný rám (dřevo, kov), který má vespod nosnou konstrukci s podpůrnými nosníky. Druhý typ matrace má po obvodu molitanovou výplň, takže se obejde bez pevného rámu a lze ji bez problémů zabudovat do běžně dostupného rámu postele. Na první pohled je pak od klasického lůžka k nerozeznání. Stejně jako u běžných matrací se i u té vodní orientujeme při výběru podle tvrdosti. Každá matrace obsahuje několik vrstev vatelínu prokládaného molitanem, které po napuštění zklidňují vodní hladinu a současně zvyšují tvrdost matrace v přímé úměře: čím více vrstev, tím tvrdší je matrace a tím rychlejší má zklidnění. Nejtvrdší matrace s až osmi vrstvami se dokáží “zklidnit” během vteřiny, takže nehrozí žádné vlnobití. Jsou určeny pro spáče s váhou nad 120 kg a pro milovníky tvrdého podkladu. Chcete-li se naopak pohupovat jako na vánkem čeřené mořské hladině a navíc moc nevážíte, sáhněte po matraci s jednou nebo dvěma zklidňujícími vrstvami. Rozměry vodních matrací jsou stejné jako u klasických, na trhu jsou jedno i dvoulůžka.

V celku nebo dělená
Je to otázka spojená hlavně s partnerským spaním. Například pár, kdy muž není co do váhy “docent”, navíc preferuje tvrdší podklad a potí se, proto má raději chladnější prostředí, a žena je o polovinu lehčí, miluje teploučko a ráda se do matrace zaboří. V takovém případě je pochopitelně nejlepší  pořídit si matraci zvanou duál, která je složená ze dvou samostatných částí. Pokud se dvojice pohybuje ve stejné váhové kategorii a její nároky na tvrdost a teplotu lůžka jsou stejné, může sáhnout po velké matraci typu “letiště”. Ale pozor, preference (a koneckonců i váha) se v průběhu života mění, v jejich důsledku pak bude možná nutné změnit i matrace.

Text: Jitka Nováková
Foto: DUO-AKVA, Bluline 

 

Napsat komentář