Sluneční kolektor – investice, která přináší úspory

V poslední době se stále častěji setkáváme se zprávami týkajícími se zdražování elektřiny, zemního plynu a uhlí, jsme upozorňováni, o kolik více peněz si máme na ten či onen rok dát stranou, abychom měli na jejich zaplacení. Obvykle nám nezbývá, než se s tímto faktem smířit, ale je to nutné?

Myslíte, že se nemůžeme „bránit“? Můžeme! Existuje energie, které je kolem nás více než dost, její zdroj je více méně nevyčerpatelný a co je nejdůležitejší, její cena je nulová! Jedná se o sluneční energii a nejjednodušší způsob, jak ji využít, je postavit do cesty slunečních paprsků solární kolektor. Na absorpční ploše kolektoru se sluneční záření přemění v teplo, které je následně odvedeno nemrznoucí kapalinou do solárního zásobníku, ve kterém dojde k ohřevu teplé užitkové vody (TUV), vody pro přitápění, či pro ohřev bazénu.

PLOCHÉ KOLEKTORY VERSUS VAKUOVÉ
Základní rozlišení kolektorů je na tzv. ploché a vakuové (složené z vakuových trubic), každý typ má své zastánce i odpůrce a je na každém z nás zvolit si ten pro nás optimální. Pro lepší představu uvedeme pár rozdílů mezi nimi: Z cenového srovnání vychází lépe plochý kolektor (cena za 1m2 vakuového kolektoru je približně o 50 % vyšší) Při porovnání výkonu na jednotku plochy kolektoru dosahují lepších hodnot kolektory ploché. V zimních měsících mají vakuové kolektory o něco vyšší energetický zisk, ale problém nastane s údržbou v případe napadnutí sněhu ( je treba ho ometat, zatímco z plochých kolektorů odtaje)

SUNTIME 2.1 + SOLÁRNÍ SYSTÉMY
Sluneční kolektory Suntime 2.1, které vyrábí fi rma PROPULS s.r.o., patří do skupiny plochých kolektorů a lze je využít ke všem výše uvedeným účelům (celoroční ohřev TUV, přitápění, ohřev bazénu). Svými parametry odpovídají novým světovým trendům a dokáží uspořit až 75 % energie potřebné k ohřevu TUV a až 40 % na vytápění. Absorbér – označovaný jako srdce kolektoru – je celoměděný a je pokryt vysoceselektivním povrchem, který zaručuje 95% přeměnu slunečního záření na teplo a max. 5% ztráty sáláním. Rám kolektoru je vyroben z eloxovaného hliníku a zákazník si může vybrat mezi jeho stříbrným, bronzovým nebo černým provedením. Krycí sklo je bezpečnostní, kalené a je určeno speciálně pro solární kolektory. Účinnost kolektoru je 80 % (doloženo měřením v solární laboratoři na ČVUT v Praze), čímž se kolektor Suntime 2.1 řadí do skupiny nejúčinnejších kolektorům na trhu. Našim zákazníkum jsme schopni dodat nejen kolektor jako takový, ale navrhnout i celý solární systém a zařídit jeho realizaci. Suntime 2.1 je vhodný k instalaci jak na střechy s různým sklonem i krytinou, tak pro instalaci ve volném prostranství.

INVESTICE DO SOLÁRNÍHO SYSTÉMU SUNTIME A JEJÍ NÁVRATNOST
Každého, kdo uvažujete o investici do solárního systému Suntime, zajisté zajímá, jak rychle se Vám investované prostředky vrátí. Jedná se sice o vyšší jednorázovou investici, ale tato investice se vyplatí – obecně lze návratnost při současných cenách energií spočítat na 5 až 8 let (v závislosti především na geografickém místě, orientaci kolektoru na jižní stranu, jeho sklonu a způsobu provozování). Vzhledem ke garantované záruce kolektoru 5 let a životnosti 30 let se investice vrátí hned několikrát. Navíc i v ČR je možné získat státní dotaci ve výši 50 % nákladů vynaložených na pořízení systému pro ohřev TUV (maximálně však 50.000 Kč) a 50 % nákladů vynaložených na pořízení systému pro ohřev TUV a přitápění (maximálne však 60.000 Kč). Tím se počátecní investice může v důsledku stát podstatně nižší a přijatelnejší. V tomto směru nabízíme našim zákazníkům výhodu ve formě pomoci při podání zmíněné žádosti o dotaci.

PROPULS s.r.o. S.K. Neumanna 2708 530 02 Pardubice Ceská republika Telefon: +420 777 770 986 +420 777 770 992 Fax: +420 464 625 903 E-mail: propuls@propuls.cz Web: www.propuls.cz 

Napsat komentář