Slunce do vašeho domova

Speciální střešní světlík pojmenovaný tisíci jmény, např. Solar-tube (solární tubus), Sky-light (nebeské světlo), Light-way (světelná cesta), Sun-pipe (sluneční potrubí) sjednocené do jednoho českého termínu – světlovod.

Světlovod vede zdravé sluneční paprsky do každého kouta vašeho domu nebo kanceláře. Používá se například pokud máte mezi střechou a stropem velký prostor a zabudování střešního okna by nebylo technicky možné. Svojí funkcí nahrazuje světlovod původní systém osvětlení vystavěným světlíkem procházejícím stavbou a citelně zasahujícím do konstrukce budovy.

Past na slunce
Základní světelnou sadu světlovodu tvoří speciální kopule na střeše stavby, dále systém potrubí s vnitřní reflexní plochou, přičemž jeden nebo dva díly jsou stavitelné až do 45°. Světlo je směrováno do místnosti difuzorem, který svou konstrukcí rozptyluje světlo do celé části osvětleného prostoru. Světlovod je vhodný pro instalaci do střech se sklonem 15°–60°. Na zasklený rám navazuje ohebný tubus, který přivádí světlo do interiéru. Tubus je možno dle potřeby nastavit prodlužovacím kusem. Na stropě v místnosti je tubus zakončen kruhovým difuzérem s akrylátovým dvojsklem.

Ani paprsek na zmar
Reflexní vrstva dutého světlovodu díky zrcadlovému efektu nevykazuje ztráty na intenzitě spektra denního světla vyšší než 4 procenta. To i v případě, že tubus vede hluboko do vnitřních prostor budovy na přesně určené místo, nebo se i opakovaně lomí ve stavitelných kolenech.

K nerozeznání od běžného světla
Světlovody obsahují uvnitř tubusu extrémně lesklou zrcadlovou plochu tvořenou stříbrem. Sluneční paprsky vnikají skrz střechu do místnosti a násobí se pomocí speciální průhledné kopule ve tvaru diamantu umístěné na střeše. V místnosti jsou světlovody vzhledově nerozeznatelné od běžných elektrických svítidel díky designu spodního krytu – difuzéru.

Denní světlo má přednost
Srovnání s tradičním světlíkem ještě více vynikne, když je potřeba přivést světlo od střešního otvoru šikmo, z jednoho konce budovy na druhý. Uplatní se proto v nových projektech i při renovacích stávajících objektů, kde se kladou stále vyšší požadavky na kvalitu vnitřního prostředí. Přirozené denní světlo patří k nejdůležitějším faktorům, přičemž přivést ho již umíme nejen okny a těmi starodávnými šachtami, neboli světlíky.

Text: Kamil Hrubý
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář