Schody jako do nebe

Schodiště je významným prvkem v domě. Jeho primárním účelem je překonání určitého výškového rozdílu. Tomuto požadavku ovšem vyhoví i obyčejný žebřík. Na rozdíl od žebříku, musí být schodiště pro jeho uživatele pohodlné a bezpečné. Často bývá schodiště významnou součástí interiéru a proto musí být také pěkné.

Díky novým technologiím je možné vytvořit schodiště téměř jakéhokoli tvaru zpracováním tradičních materiálů jako je dřevo, kámen, beton, litina nebo ocel, tak i nově používaných, mezi které patří sklo, plasty a hliník. Použitý materiál je volen podle umístění v interiéru a rozhoduje samozřejmě i cena. Schodiště může být rovné, zatočené o 90° s podestou nebo do tvaru „L“, zatočené o 180° s podestou nebo do tvaru písmene „U“ a posledním typem je schodiště točité.

Bezpečnost na prvním místě
Pokud se chystáte k vybudování schodiště u vás doma, pak musíte mít na paměti především to, kolik prostoru máte k dispozici. Podle velikosti prostoru se odvozuje tvar schodišťového ramene, rozměry stupňů a provedení. To může být například plné nebo s otvory. Navíc nesmíte zapomínat na bezpečnostní a požární požadavky a pochopitelně svou roli hraje i cena.

Správné rozvržení místností
Základním předpokladem pro to, aby schody dobře a dlouho sloužily, je správné rozvržení obytných místností do jednotlivých pater domu, především pokud dům slouží více generacím. Pro starší členy rodiny může být překonávání schodů několikrát denně velkým problémem. Proto by jejich pokoj měl být v přízemí. Obecně také platí, že do přízemí umístíme frekventovaná místa, tedy kuchyň a obývací pokoj. V patrech potom mohou být ložnice, dětský pokoj, pracovna, knihovna a další místnosti.

Schodištní norma
Norma obytné budovy doporučuje minimální šířku schodiště uvnitř bytu 90 cm. Sklon schodišťového ramene by neměl překročit hranici 35 stupňů, při konstrukční výšce do 300 cm, tedy výšce mezi podlahou přízemí a patra, lze zvýšit sklon až na 41 stupňů. Šetřit prostorem se zde opravdu nevyplácí, zejména pokud bereme ohled na častý pohyb po schodišti v rodinném domě, pohodlí a bezpečnost všech členů rodiny. Pohodlné schodiště má sklon okolo 30 stupňů a rozměry jednotlivých schodě současně respektují délku lidského kroku. Stavební norma nepřipouští schodište bez zábradlí, kterému je třeba věnovat velkou pozornost. Správně umístěné je ve výšce asi 110 cm nad každým schodem.

Beton vede
Oblibu si stále drží betonové schodiště, které může být vylité do bednění na místě, nebo předem vyrobené. Výhodou tohoto typu schodiště je jeho nehořlavost, dostatečná únosnost a cenová přijatelnost. Betonové schodiště se může obkládat dřevem, kamenem, linoleem, dlažbou, laminovanými lamelami nebo kobercem. Také dřevená schodištěse začala v poslední době hodně rozšiřovat. Celá konstrukce tohoto typu je ze dřeva a platí, že čím je použité dřevo tvrdší, tím je životnost schodiště delší. U nás se nejčastěji používá dub, buk, borovice nebo i jasan. Dřevěné schodiště je velice vzhledné a příjemné, na rozdíl od betonových typů jsou ale hořlavá. Také jsou dřevěná schodiště, jako každý přírodní materiál náchylná na poruchy a mohou být napadána i nejrůznějšími škůdci. Proto se používají kombinace. Například stupně nechat dřevěné a konstrukci zhotovit z oceli. Někdo ale nechává ocelovou či nerezovou konstrukci vyznít v celé její kráse. Tu ješte podtrhne ušlechtilé dřevo. Pro jeho povrchovou úpravu je ale nutno použít kvalitní zátežové laky.

Text: Jirí Kropylák
Foto: J.A.P. spol. s r.o.  

Napsat komentář