Sauna, ověřený životabudič

Blahodárné střídavé působení tepla a ochlazení, to je základní princip efektu sauny. Ať se rozhodněte pro klasickou finskou metodu, nebo pro novější technologii v podobě infrakabiny, či snad pro produkt kombinovaný. Výsledkem je blahodárný efekt na vaše zdraví a psychická pohoda. Saunové zařízení lze umístit do obytného prostoru, do zahrady či na terasu.

Jedná se sice o trochu rozdílné techniky, ale každý z obou jmenovaných způsobů saunování má své benefity a výhody. Abyste jich však mohli správě využít, je dobré vědět, pro koho a kdy se která sauna hodí. Jak se tedy řídit při výběru, jakou saunu si domů pořídit?

Příznivci klasického saunování, milovníci tradičního rituálu, který se neobejde bez metliček, ochlazovny v podobě bazénku s ledovou vodou a party kamarádů, budou samozřejmě všemi deseti pro klasickou finskou saunu. Občas se její vyznavači dokonce dívají na novější infra technologii poněkud spatra.

Ovšem jsou lidé, kteří kvůli svým zdravotním problémům zkrátka klasickou proceduru nezvládnou a podstupovat nemohou. Pro ně je ideální volbou (pochopitelně po konzultaci s lékařem) infrasauna: je totiž k organizmu šetrnější, a díky tomu ji člověk snáší lépe, než vysoké teploty a prudké ochlazování typické pro klasickou saunu. Oba typy saunových kabin sice pracují s prohříváním těla, ale jiným způsobem. Zatímco u finských saun se používají cykly, kdy se střídá pobyt v sauně s ochlazením a odpočinkem, v infrasauně se prohříváme 30 – 45 minut v kuse, poté se neochlazujeme, pouze sprchujeme.

Pro tradiční saunu jsou typické teploty v rozmezí 90 – 105 oC, teplo produkované infračervenými paprsky se pohybuje v rozmezí 30 – 60 oC, což je důležité pro uživatele s vyšším kardiovaskulárním rizikem. Rozdílná je i energetická náročnost obou typů kabin, stejně jako čas předehřívání: u tradiční sauny je třeba v závislosti na její velikosti počítat se 30 – 90 minutami, infra kabině k tomu stačí 5 – 10 minut. Další odlišnost spočívá v náročnosti na prostor. I když oba produkty jsou ve verzích určených pro domácí použití velmi kompaktní a vzhledné, infra sauna si přece jen poradí i s minimem prostoru, její instalace je navíc velmi nenáročná: nevyžaduje žádnou speciální stavební přípravu a vystačí si s pouhým klasickým připojením do elektrické sítě. Provoz i obsluha infrakabin je jednodušší, s nižšími energetickými nároky.

Pořád nejste rozhodnuti? Pak tedy nezbývá, než navštívit vzorkovnu některého z renomovaných prodejců a nechat pracovat smysly.

Napsat komentář