Rozhodujeme se pro správný typ schodiště

 

Málo používané schodiště – vyklápěcí
Rozeznáváme zhruba tři druhy schodišt. Prvním a nejjednodušším z nich je sklopné schodiště. To může být buď žebříkové nebo stahovací. Hodí se nejlépe na půdu nebo tam, kam nechodíte často. Na trhu je výrobci nabízejí bud dřevěné, v cenách řádově od 5do 10 tisíc korun, nebo kovové, které pořídíte kolem 8 – 13 tisíc Kč.

Typové schodiště
Pokud ale potřebujete používat schody časteji, zvolte raději schodište typové. To je také poměrně levné, ale bývá většinou hodně strmé. Je vyrobeno z měkčího dřeva jako smrk a borovice. Na trhu se vyskytuje nesmontované a nenalakované. Je proto nutné ho po montáži natřít klasickým lakem na podlahy. Na přání zákazníka bývají dodávány i s montáží, ovšem za poplatek. Cena se pohybuje kolem 30 tisíc korun, podle složitosti.

Schodiště na míru
Luxusním druhem je schodište na míru. Jak už sám název napovídá, tento typ je vyráběn podle přání klienta. Může být rovné, zatočené i točité, celodřevěné, kovové nebo kombinované, samostatné i s konstrukcí. Konstrukce je buď betonová nebo kovová. Nabídka zábradlí je také velmi bohatá. Existují zábradlí celodřevěná nebo s dřevěnou výplní. Výplň může být kovová, skleněná nebo i keramická. Tento typ je pochopitelne nejdražší.

Schody jako sedlo i třmen
Typově mohou mít schodiště takzvané zadlabané schody. V takovém případě konstrukci tvoří schodnice s dlaby pro osazení stupňů. Na otevřených částech schodiště je zábradlí ukončené sloupky. Výplně zábradlí jsou zavrtány do hrany schodnic a madel. Pokud je požadavek na uzavření prostoru pod schodištem, jsou stupně propojeny podstupnicemi.

Sedlové schody
U konstrukce sedlových schodů je nápadné osazení schodnic pod stupně. Na otevřených částech schodiště je zábradlí ukončené sloupky. Výplně zábradlí jsou dole zavrtány do plochy stupňů a nahoře do hrany madel. Pokud je požadavek na uzavření prostoru pod schodištem, je možné i tento typ schodište doplnit podstupnicemi.

Třmenové schody
Dalším poměrně častým typem jsou třmenové schody. Základní typ třmenových schodů nemá schodnice. Stupně jsou kotvícími trmeny upevněny přímo do zdi. Pokud není zeď dostatečně pevná pro toto kotvení, použije se zadlabaná schodnice. Na otevřených částech schodiště je zábradlí ukončené sloupky. Pro větší pevnost je průřez madla rozměru 40 x 120 mm. Výplně zábradlí jsou dole zavrtány do plochy stupňů a nahoře do hrany madel. Díky své konstrukci vypadá schodiště velice vzdušně, naproti tomu nelze prostor pod schody jakkoliv uzavřít podstupnicemi. 

Text: Jirí Kropylák
Foto: J.A.P. spol. s r.o.  

 

Napsat komentář