Rozhodujeme se o podlaze

Podlaha – tedy místo, po kterém neustále chodíme, bychom neměli v nejlepším přípradě vůbec vnímat. Podlaha by nám měla vyhovovat nejen svými praktickými vlasnostnmi, barvou, materiálem, ale třeba i vůní… Správný výběr podlahové krytiny nám určitě dokáže zpříjemnit život.

Parkety
Jinou možností jsou moderní prefabrikované parkety mající povrch z ušlechtilého dřeva, pod kterým jsou v pravém úhlu navzájem sklížené vrstvy z méně hodnotného dřeva nebo dřevního materiálu. Takzvané lamparkety jsou populární díky téměř neomezené životnosti masivních parketových vlysů. Další výhodou je i variabilita pokládky od jednoduchého řemenového položení, přes klasický stromeček až po složité obrazce z několika druhů dřeva.

Mozaika
Ale v současnosti slaví v tomto segmentu skládaných dřevěných podlah návrat takzvaná mozaika. V jejím případě jsou jednotlivé části nalepené na dřevěný podklad a tím vzniknou větší dlaždice, jejichž pokládka je jednodušší než vykládávání parket. Většinou se vyrábí mozaika 8 mm silná, nemá pero-drážku, celoplošně se lepí, brousí a následně lakuje či olejuje. Kvalitativní třídy se rozeznávají pouze u dubu, a to I. třída je bez běli a II. třída je s bělí.

Exotika

U exotických průmyslových podlah se kvalita nerozlišuje. Výhody této podlahoviny jsou především v malých rozměrech. Při změně vlhkosti ovzduší se objemové změny projeví minimálně. Tato výhoda se projeví, není-li mozaika, postaru „kantovka“ navzájem prolepena. Pro investory má tato podlaha nesporné výhody, a to jak v kvalitě, tak i v ceně v porovnání s jinými celomasivními podlahami. U evropských dřevin se ceny pohybují od 380-680 Kč/ m2, záleží na množství a na kvalitě. U exotických dřevin se ceny pohybují od 620-810 Kč/m2 v závislosti na dřevině. Běžné a populární dřeviny jsou dub, buk, ipe (brazilský ořech) nebo jatoba (brazilská třešeň). Ceny montáží se pohybují okolo 750 Kč/m2. Veškeré ceny jsou uvedeny bez DPH a jsou orientační.

Tónujeme olejem
Povrch průmyslové mozaiky se upravuje individuálně v závislosti na použití a namáhání. Při zakoupení mozaiky s bělí je vhodnější použít tónovaný olej, čímž se dřevo více sjednotí a nejsou tak znatelné jednotlivé lamely, ačkoli v mnoha případech je právě rozdílná barevnost to, čeho potřebujeme docílit pro náš interiér. Při použití laku se mohou při pohledu proti světlu objevit prokreslené jednotlivé lamely, a tím nám vytvářejí nežádoucí vizuální efekt, kterého je třeba se vyvarovat. Povrchová úprava olejem nám dává možnost lokální opravy při jemném poškození, a to bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce a použití brusných strojů. Při použití laku je tato možnost nereálná a oprava je mnohem nákladnější. Navíc se dají olejem mnohem více a lépe tónovat dřeviny do různých odstínů. Při jakýchkoli otázkách kontaktujte odbornou realizační firmu která vám jistě pomůže odborně vyřešit vaše problémy. Dřevěné průmyslové mozaiky patří pro svou krásu i dlouhou  nost především do obýváku, ložnice, pracovny nebo dětského pokoje. Pokud byste dřevo upřednostnili i v kuchyni, vyberte tvrdé dřevo – dub nebo jasan, do méně namáhaných prostor například břízu nebo borovici.

Renovujeme s chutí
Dřevěné podlahy je ale možné jednou za čas renovovat, lokálně opravit, zbrousit a znova nalakovat, což se u laminátových nedá. Jako povrchovou úpravu, která zajistí dlouhodobou životnost a snadnou údržbu i renovaci, se v poslední době doporučuje lakování ekologicky šetrnými laky nebo olejování přírodními ekologickými oleji. Takto upravené podlahy dýchají a přispívají k příjemnému zdravému mikroklimatu místnosti. Jsou zároveň dostatečně odolné proti otěru a vodě. Antistatická vrchní vrstva minimalizuje usazování prachu, což ocení zejména alergici. S těmito kvalitními moderními prostředky povrchové úpravy a údržby se parketová podlaha v interiéru stává jedním z jeho nejkrásnějších, ale také nejodolnějších a nejcennějších prvků. Profesionální podlaháři mají jedno prosté pravidlo. Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. Stejně tak můžete používat nejlepší brusné prostředky na světě, přesto nedosáhnete dobrého vzhledu podlahy, pokud lak nebyl nanesen správně nebo není ve správné kvalitě.

Když se brousí
Největší efekt v rekonstrukci dřevěné podlahy má její vybroušení. Na tento úkon budeme potřebovat velkou brusku, kterou je možně půjčit v běžných půjčovnách nářadí. Pro použití velké brusky je nezbytná určitá zručnost a fyzická síla. Broušení musí být plynulé, abychom zachovali kontinuitu celé podlahy. Účelem hrubého broušení je odstranit špínu, starý lak a skvrny na dřevě. Běžně se začíná na zrnitosti 36 až 40. Pouze v případě velmi nerovného povrchu nebo u borovicových podlah s nánosem starého laku budete potřebovat brusný kotouč nebo válec o zrnitosti 24. Další krok středního broušení by měl být proveden materiálem o zrnitosti 50 až 80, který odstraní stopy právě po hrubém broušení. Navíc tento krok zahladí i stopy zanechané bruskou při jejím spouštění. Jemné broušení se obvykle provádí brusným materiálem o zrnitosti 120. Pokud používáte laky ředitelné vodou, měli byste poslední broušení provést brusivem o zrnitosti 120 a jemnějším. Samozřejmostí musí být i vysání prachu po každém chodu. Poslední výbrus by měl být prováděn vždy ve směru dopadu světla na podlahu.

Lakovat, nevstupovat
Posledním krokem při renovaci dřevěných podlah je lakování. Správný lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale stejně tak může upozornit i na nedostatky. Důležitá je tak i vlastní příprava. Nachystat si tedy musíte zejména vhodné pracovní nástroje, kvalitní materiál a seznámit se důkladně s doporučenými postupy. V současné době lze jen doporučit některý z laků, který je vyroben na vodní bázi. Chrání životní prostředí, ale jsou nehořlavé a dokonce bez nepříjemného zápachu. S lakováním začínejte vždy na straně, kde dopadá světlo do místností a postupujte od světla pryč. Parketový lak se nanáší v pruzích cca 1,50 m po celé šířce plochy. V případě palubkových nebo prkenných podlah se lak nanáší v podélném směru podle položení podlahových prvků. Každá vrstva laku se nechává zaschnout po dobu 2–3 hodin. Mezibroušení se provádí nízkorychlostní leštičkou s brusným kotoučem nebo mřížkou o zrnitosti 120 až 150. Vstoupit na lakovanou podlahu lze až po 8 hodinách schnutí, lehký nábytek můžeme stěhovat za jeden den a konečnou tvrdost získá lak po sedmi dnech. Tehdy také můžeme pokládat koberce a běhouny.

Text: Jiří Kropylák
Foto: Kronotex, Kährs  

 

Napsat komentář