Rostoucí dům

Poslední novinkou, kterou nám v letošním roce představil přední český stavitel rodinných domů, společnost Ekonomické stavby, je program Rostoucí dům. Samotný název evokuje představu domu, který se umí v případě potřeby zvětšit. Takovou vlastnost u svého bydlení někdy hledáme každý z nás. Mít dům, který umí poporůst, se zdá být ze země pohádek princezny Arabely.

Opravdu je možné, aby dům rostl s potřebami rodiny, která dům užívá? Ptám se ředitele společnosti pana Davida Mencla (DM) a manažera projektu pana Martina Protivy (MP), autora této myšlenky. 

 

 

 David Mencl

 Martin Protiva

DM: Začněme prosím od začátku. Nejprve je důležité uvědomit si, proč je důležité, aby byl dům připravený růst společně s rodinou. Následně jsme si pokládali otázku, jak to udělat a kde jsou překážky takového řešení. Ve výsledku je dům, který umí růst společně s potřebami našich klientů. 

Dobře tedy začneme od počátku. Proč rostoucí dům? Jaká myšlenka Vás k tomuto nápadu přivedla? 

MP: U specifické části našich klientů se nároky na bydlení velmi dynamicky mění. Jde především o mladé klienty, kterých v ES obsluhujeme skutečně hodně. Mladí klienti k nám do ES často přicházejí pro své prvé bydlení jako bezdětní. Nežli by platili nájem, raději splácejí hypotéku svého domu. Pokud budu hledat správné řešení pro dva mladé lidi, bude se toto odehrávat někde kolem domu 3+1 s malou šatnou. Takový dům by znamenal i příznivou měsíční splátku. Jenže doposud jsme museli sledovat i budoucnost. Takže jsme přemýšleli, zdali a kolik bude jednou v domě dětí. Ve výsledku jsme často stavěli větší dům, nežli klienti v danou chvíli potřebovali. Proto jsme začali hledat řešení rostoucího domu.
DM: Je zde také ekonomický pohled. Mladí klienti chtějí cestovat, investují do svých prožitků. Je pro ně zbytečné platit hypotéku za větší dům, který v daném čase nepotřebují. Zároveň těmto, jak jdou životem, postupně rostou příjmy a zároveň nároky na bydlení. Pěkné auto si žádá garáž, která původně nebyla potřeba. Přijdou děti, je třeba řešit dětské pokoje. Změní se životní situace a je třeba nutné vybudovat v domě pracovnu, třeba na poskytování účetních služeb. Život přináší dynamické změny. Budeme rádi, když naše domy budou umět na tyto změny pohodlně reagovat. To je myšlenka rostoucího domu. 

Dům tedy skutečně může růst s potřebou rodiny?
MP: ANO. Naše rostoucí domy umějí růst dle potřeb rodiny. Takový dům je na svůj růst připravován od samého počátku, tedy od projektu. Již projekt musí zvažovat různé možnosti a potřeby rodiny a řešit tyto budoucím zvětšením domu. Konstrukčně musí být dům na zvětšení připraven tak, aby zvětšení domu, chcete li růst, nijak neomezil život ve stávající části domu. To byla naše zásadní podmínka. 

Rozumím dobře, že mně zvětšíte dům, aniž bych stávající část přestala užívat?
MP: ANO to je podstata našich rostoucích domů. Zvětšit dům tak, že vystěhujete klienta na půl roku a provedete drahou celkovou rekonstrukci umí každý. Naše řešení je od počátku promyšlené. Dům se zvětší za plného provozu, během dvou letních měsíců. Tedy v červnu máte dům od ES o velikosti 3+1 a na začátku září již bydlíte v 5+1, nebo třeba v 7+1. To vše, aniž byste se musela stěhovat někam k babičce na venkov po dobu stavby. 

To je skutečně senzační a až neuvěřitelné. Musím se zeptat jak to děláte?
MP: Neprozradíme vše. V řešení je celá řada chytrých nápadů, které si chceme uchovat jen pro sebe. Základní myšlenka je modulové řešení domu. Postavíme základní modul domu, například 3+1. Projekčně však k tomuto vytvoříme hned další možnosti rozšíření o různé moduly. Projektujeme celý dům tak, aby k rozšiřování mohlo dojít bez zásahu do již užívaných modulů.
Mluvíme s klienty o různých aspektech jejich života. Zkoušíme předem odhadnout, jaké situace můžou naši rodinu v dalších 50 letech potkat a na tyto připravujeme budoucí rozšíření domu. Na projektu odpracujeme hodně práce. Výsledkem je však dům neobvyklé hodnoty pro naše klienty. 

Když budu stavět rostoucí dům, bude tento dražší, nežli jiné domy Ekonomických staveb? 
MP: To byla druhá podmínka, kterou jsme si zadali. Navržená řešení nesmějí být dražší, nežli běžné domy. Tedy schopnost domu růst a přizpůsobovat se potřebám rodiny není zaplacena vyšší cenou. Někdy to nejcennější je dobrá myšlenka či nápad. 

Váš nový program je výbornou novou možností jak postavit svůj dům. Blahopřeji k takovému nápadu.
DM: ANO je to výborný program. Přál bych si, aby ES za několik let stavěli převážně rostoucí domy. Sám jsem zažil změnu v životní situaci a potřebu úpravy svého domu. Pokud bych měl v té době rostoucí dům, byl bych šťastný. 
My Češi jsme specifičtí. Pokud někde zapustíme kořeny neradi se stěhujeme, jen pro potřebu většího domu. Když jsem si vypiplal zahrádku, tak jsme tuto nechtěl opustit. Když si mé děti zvykli ve škole a všichni našli v místě bydliště přátele, bylo by stěhování jinam nepříjemné. A právě s rostoucím domem už své zahrádky a přátele klienti ES nebudou muset nikdy opouštět. Je to geniální řešení. Škoda, že toto slovní spojení již máme spojené s programem GÉNIUS.

Bližší informace k tomuto programu naleznete na stránkách www.ekonomicke-stavby.cz a v bulletinech této společnosti.

PŘEDSTAVTE SI, ŽE MŮŽETE MÍT DŮM, KTERÝ DOKÁŽE
RŮST PODLE VAŠICH POTŘEB. PŘESNĚ TAKOVÝ DŮM PRO VÁS MÁME.Parametry verzí:
RD 201, 3+1, už. pl. 83,14 m2, cena 2.450.000,- Kč, splátka v programu GÉNIUS 5.577,- Kč
RD 202, 3+1+G, už. pl. 113,55 m2, cena 3.250.000,- Kč, splátka v programu GÉNIUS 8.289,- Kč
RD 203, 4+1, už. pl. 103,56 m2, cena 3.250.000,- Kč, splátka v programu GÉNIUS 8.289,- Kč
RD 204, 5+1, už. pl. 124,56 m2, cena 3.450.000,- Kč, splátka v programu GÉNIUS 8.966,- Kč
RD 205, 4+1+G, už. pl. 133,97 m2, cena 3.800.000,- Kč, splátka v programu GÉNIUS 10.153,- Kč
RD 206, 5+1+G, už. pl. 164,38 m2, cena 4.150.000,- Kč, splátka v programu GÉNIUS 11.339,- Kč

Modelový příklad
Do ES přichází mladý nesezdaný pár. Tomuto stavíme základní provedení rostoucího domu o velikosti 3+1 (obr. 1). Tato velikost domu naprosto odpovídá současným potřebám rodiny. Tuto zbytečně nezatěžuje velkou hypotékou za větší dům. Zároveň se základním provedením domu však realizujeme rovnou základový pas pro rozšíření domu s možnosti rozšíření na obě strany. Tento základový pas je jedinou investicí navíc o proti běžnému provedení jakéhokoliv jiného domu od ES.

Za pět let tyto již mladí manželé přicházejí do ES s potřebou rozšířit svůj dům. V tomto případě nabízíme klientům ze dvou možností rozšíření. Můžeme rozšířit dům o takzvaný levý modul, tedy přidat ložnici v přízemí a ložnici ve druhém patře (obr. 4). Případně můžeme realizovat pravý modul, kde přidáme garáž a ložnici v druhém patře (obr. 6). Klienti se rozhodnou svůj dům upravit o druhou možnost. Z původního 3+1 se tak během dvou měsíců stavební práce stává 4+1 s garáží. Během stavební úpravy klienti bez omezení dále bydlí v již užívané části domu.

Klientům stále zůstává možnost dalšího rozšíření o levý modul. Pokud tedy kdykoliv v budoucnu budou klienti potřebovat další jednu či dvě ložnice. Případně například pracovnu  a ložnici, je dům připraven stejně jednoduše a opět bez omezení užívání domu se přizpůsobit novým potřebám. Z původního řešení 3+1 se dům dokázal nejprve rozšířit na 4+1+garáž a později na 5+1+garáž. Dům je tedy připraven na různé životní situace, které dokáže velmi rychle a bez ztráty pohodlí klientům uspokojit. Rostoucí dům je úžasné řešení pro pestrý život kolem nás.

Napsat komentář