Rok 2013 obléká modrou

Barvou letošního roku je královská, umírněná a hluboká modř. Působí jako zklidňující obklad a do našich hektických životů přináší neobyčejný klid a pohodu. Je to barva duchovní čistoty, zklidňující, uvolňující a inspirující. Konejší nás a uvolňuje napětí a stres.

Je to mocná, silná a elegantní barva, která v sobě snoubí solidnost s elegancí a magičností, vizuálně působí jako zklidňující obklad na naše hektické životy. Jako malířská barva nás překvapí nečekaně hlubokým půvabem, možná i proto, že se v reálném světě vyskytuje jen zřídka. To jí dodává na exkluzivitě a originalitě, na magické kvalitě. Pro svoji eleganci má mnohostranné využití v barevné škále – porozumí si jak s podobně sytými jasnými tóny, například barvami citrusů, tak s teplejšími neutrálními barvami. Zaujme i v kombinaci s jinými odstíny modré, zelenofialové nebo zelené.


 

Vše se propojuje
Barevná nálada roku 2012 překypovala možnostmi a uvážlivým optimismem. Letošní paleta sází na vyzrálost a eleganci, jež spojují barvy novým a radostným způsobem a dávají vzniknout sofistikovaným, umírněným a osobitým příběhům. Jsou tu dynamické tónované černi, pudrové pastelové barvy impresionistických maleb, svérázné tóny inspirované padesátými léty a přirozené odstíny s náznakem fluorescenčního jasu. Barvy pro rok 2013 nejsou nepřirozené nebo vyumělkované: zrodily se z náročného a rychlého způsobu života a možností, které nám život v současných podmínkách nabízí. Na rozdíl od minulého roku, který byl ve znamení „možností“, je hlavní myšlenkou letošních trendů „propojení“. „Rok 2013 bude hodně o individualitě ve vztahu ke skupině a o svobodě volby,“ vysvětluje Willeke Jongean z Estetického centra AkzoNobel. Propojování zahrnuje vytváření sítí v okolním světě, kde se rodí dialog a inovace. Nejde jen o média, sociální weby, aplikace a technické vymoženosti, ale i o způsob, jakým na nás tyto technologie působí. A protože informace přijímáme vysokou rychlostí, potřebujeme se také někdy odpojit. Proto lze barevné trendy 2013 rozdělit do pěti hlavních trendů.

Společné zaujetí
V moderní době se lidé dávají dohromady, aby dosáhli společného cíle jinak než ve dvacátém století, kdy hnutí měla své vůdce, jasné uspořádání a určený cíl. Současná společenství spojuje spíše společná vášeň, jsou jako hejna ptáků přelévající se v prostoru, rozpojující se, měnící směr a opět se srocující, aby se pak rychle ztratila ve stromech. Lidstvo se nechalo inspirovat energickou spontánností. Efekt volnosti a pohybu lze barevně znázornit jemným vrstvením úzce propojených pastelových tónů nebo silnějších intenzivnějších odstínů pro noblesní a uvolněný dojem. Tak jako tento trend skýtá pastvu pro oči svými proměnami, přechází tato barevná paleta z jedné barevné plochy do jiné a propojují se tu skupiny odlišných barev. Nápadné fluorescenční a pastelové barvy vyjadřují energii, radost, tvořivost a cílevědomost. Tato kombinace působí odvážně a je skvělou ukázkou využití barev. Rafinovaného účinku se dosahuje tam, kde jsou tyto živé tóny kombinovány s křídovou bělobou a teplými šedými odstíny.

Relaxace
Občas ztratíme kontakt sami se sebou a potřebujeme se na chvíli odpojit. Samota někdy dokáže potěšit, pomůže se od všeho oprostit. Mnoho úspěšných nápadů vzniklo pozorováním oblohy a mraků na travnaté louce. Někteří z nás si jednoduše na chvíli dovolí nic nedělat. Jednou za čas chceme zjistit, kdo jsme a po jakém životě toužíme. Pomůže nám to vybavit si, za čím jdeme, i když ta chvíle netrvá dlouho. Jde o zklidňující paletu barev. Éterické odstíny zasněžené krajiny, mlžný opar v časném ránu, smyslné temné odstíny stojaté vody a barevné tóny hvězdné noci, svítání a soumraku. Křehké zastřené tóny jsou převedeny do sofistikovaného kontrastu se souhrou matu a vysokého lesku, harmonické spojení tónů burgundského vína a černých odstínů s nádechem modré vytváří pokojný a nerušený prostor pro zklidnění.

Umění porozumět
Mezi dospělými je určitě hodně těch, kteří v dětství rádi rozebírali věci. Záliba v pronikání do útrob různých mechanismů v současnosti prochází znovuzrozením v umění i na internetu. Projevuje se i návraty k minulosti, kdy vše bylo uspořádané a dokonalé. Barvy tohoto trendu jsou prosluněné a povznášející jako vzpomínky na dětství a zmrzlinové odstíny kolekce Prady pro jaro a léto 2012. Připomínají višně v čokoládě a makarony, modré nebe, malinovou polevu a stracciatellu s mátou. Spojte tyto barvy cukrovinek, inspirované onou uplynulou dobou, s umírněnými neutrálními tóny nebo s temnou tyrkysovou a hnědou a získejte módní kombinaci s jiskrným šarmem.

Domácí výroba
Soběstačnost a využití řemesel jsou opět v kurzu. Výroba na osobní úrovni dává naprostou tvůrčí svobodu. Odvykli jsme si vsázet na potraviny a věci vyráběné v místě, kde bydlíme. Už pomalu nevíme, jak vypadá proces jejich vzniku. Je to pohodlné a praktické, ale mnozí pak přestávají rozumět fungování světa. V poznání je síla a hodně lidí chce dnes získat zpět kontrolu nad svými životy právě s jeho pomocí. Tato paleta je inspirovaná přírodními barvivy. Jsou to syté a prosté barvy, autentické a hutné. Představují odstíny od červené řepy, přes mrkvovou šťávu, pálenou hlínu až k indigovým tónům denimu. Využijte neobyčejné rozmanitosti přírodních zelení a zkuste zkombinovat studené odstíny s nádechem modré s teplejšími nažloutlými tóny zelené.

Pastva pro oči
Umění, ačkoliv je někdy zpochybňováno, v nás probouzí ty nejlepší lidské stránky. Má schopnost hluboce dojímat, protože k nám hovoří způsobem, který nelze vyjádřit slovy. Podobné povzbuzení a útěchu můžeme najít v přírodě. Krása moře nebo zahrady je nedocenitelná, stejně jako expozic s nejlepšími lidskými výtvory. Toto je barvená paleta inspirovaná kvetoucími zahradami a malbami starých mistrů. Tlumená lila a květinové růžové se pojí s odstíny zlata a bronzu a s přirozenými, tlumenými tóny lněného plátna a juty. Rejstřík doplňují temnější fialové a dodávají mu smyslnou hloubku. Celkový účinek je pak zklidňující, nenásilný a vyvolává dojem ženskosti.

Text: Jana Jeníková
Foto: AkzoNobel

 

Napsat komentář