REVOLUCE NA ZAHRADĚ: Jak ošetřit dřevo 3x rychleji a levněji

Hezké počasí ze začátku podzimu nás láká k natírání plotů a dalších dřevěných předmětů v našich zahradách. Jak na dřevěné materiály nám poradí Mgr. Ivo Prokel, designér a odborník na dřevo a dřevěný nábytek.


 

Co je hlavním nepřítelem dřeva?
Zkazit radost z nového dřevěného soliteru nám může spoustu věcí. Bez ochrany dřevo samo osobě vykazuje nežádoucí barevné změny. Na venkovní dřevo dále působí povětrnostní vlivy jako je voda a UV záření. K tomu přidejme dřevokazný hmyz, houby způsobující hnilobu, různé plísně a krásné dřevo může vzít brzy za své.

Jak bychom tedy měli pečovat o dřevo, aby vydrželo dlouho krásné?

U přípravků na péči o dřevo se můžeme setkat s různými barvami, emaily, laky, lazurami a dalšími impregnačními výrobky. Pro laika nemusí být jednoduché se v nich zorientovat. Přitom chceme všichni to stejné. Kvalitně ochránit majetek, za co nejlepší cenu.
Já na ochranu a péči o dřevo doporučuji Profi olejovou lazuru.

Proč bychom měli zvolit Profi olejovou lazuru a ne tu klasickou?
Protože s ní šetříme. Náš čas a naše peníze. S Profi olejovou lazurou natíráme dřevo pouze 1x. Není potřeba provádět 2 či dokonce 3 nátěry jako je tomu u klasických lazur. S Profi olejovou lazurou je ochrana dřeva stejná již při jednom natření a tím se práce stává 3x rychlejší. Navíc vydatnost, tedy plocha, kterou jsme schopni s ní natřít, je o dost vyšší než u klasické lazury.  Profi olejová lazura dále obsahuje vysoce kvalitní přírodní oleje, které se vsáknou do dřeva a tím vytváří silný ochranný štít.

A ještě je potřeba zmínit další ojedinělou vlastnost Profi olejové lazury, protože díky svému složení je možné ji použít i na čerstvé nesušené dřevo, což je obrovská výhoda oproti klasickým lazurám.

Na základě těchto důvodů patří natírání s olejovou lazurou mezi nejkvalitnější, ale i nejekonomičtější způsoby, jak ošetřit dřevo.

Jak postupovat při natírání?
Starý nátěr či nečistoty odstraníme kartáčem, smirkovým papírem nebo bruskou. Prach otřeme hadříkem. Dobrá příprava je důležitá jako samotné natírání.
Samozřejmě platí, že pokud je natíraný předmět určen do exteriéru, kde předpokládáme možnost napadení plísněmi či dřevokaznými houbami, tak je vhodné před samotným nátěrem použít pod Profi olejovou lazuru fungicidní napouštědlo, např. Lignostop či Fungistop.

Samotný nátěr lazury provádíme štětcem. Nanášíme silnější vrstvu, ovšem tak, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva, která nestéká a nevytváří kapky. Díky přírodním olejům se lazura krásně vpije do dřeva a tím vytváří silný ochranný štít. Pokud nám cca po půlhodině zasychání zůstaly na povrchu případné zbytky nevsáknuté lazury, tak je následně odstraníme suchým štětcem nebo starým hadrem. Na povrchu se zvýrazní léta a vyzní přirozený charakter dřeva. Povrch je dokonalý. V tomto profi olejová lazura exceluje.

Jak dlouho nám nátěr vydrží, než jej bude potřeba opět renovovat?
Povrchové úpravy dřeva v interiérech mohou fungovat řadu desetiletí, v exteriérech je však situace složitější. Závisí na konkrétních podmínkách. Silným činitelem je UV záření, takže pokud na dřevo působí přímé slunce, životnost je nižší, než na méně exponovaných místech. Obecně se dá říci, že při dodržení správného postupu nátěru dřevo ošetřené Profi olejovou lazurou vydrží minimálně 4 až 5 let a tam, kde nesvítí slunce tak samozřejmě i déle.

A co děti? Je Profi olejová lazura vhodná i na dětský nábytek?
Ano, tato lazura je vhodná také k nátěru dětských hraček, hřišť a dětského nábytku. Splňuje všechny potřebné normy a navíc je vyrobena z přírodně obnovitelných zdrojů.

Tak si to shrňme. Jaké výhody nám dává práce s Profi olejovou lazurou?
Nátěr provádíme pouze jednou, oproti 2 až 3 nátěrům klasickou lazurou. Nemusíme čekat na zaschnutí. Práce, která dříve trvala dny, trvá s Profi olejovou lazurou jen několik hodin.
V kombinaci s vysokou vydatností, možností nátěru přímo na čerstvé nesušené dřevo a absolutně jednoduchou renovací nátěru se tak natírání stává velmi ekonomické.

Více informací se dozvíte na stránkách výrobce www.colorlak.cz
 

Napsat komentář