Recept na zdravé sezení

Nemá to logiku. Milióny lidí žijí stále více v sedě, přesto naprostá většina z nich neví téměř nic o tom, jak sedět co nejzdravěji. A jak tím předcházet bolestem zad, které jsou po infekcích dýchacích cest nejčastější příčinou návštěvy u lékaře.

V drtivé většině případů jde při tom spíš o projevy únavy než o nemoci. Většina z těchto lidí stráví vsedě zhruba třetinu života. Proto se zdá nepochopitelné, jak málo se zajímají o správné sezení. Přitom by stačilo, kdyby se o něm poradili s rehabilitačním lékařem nebo s dobrým fyzioterapeutem. A to dřív, než u nich skončí právě s bolestmi zad.

Sedět je horší než stát
Lidé třeba netuší, že tlak na meziobratlové ploténky, které plní funkci jakýchsi tlumičů mezi jednotlivými obratli, je mnohem větší, když sedíme, než když stojíme (zhruba o 75 %). To proto, že vestoje se aktivuje spousta svalů. Proto odborníci zkoumali možnosti, jak při sezení, které představuje podstatně větší statickou zátěž páteře, přinutit k aktivaci svaly, které udržují rovnováhu. Výsledkem je dynamické sezení a typický příkladem bývá sezení a cvičení na rehabilitačním míči. “Děláme při něm drobné pohyby, které mění polohu těla a tedy i místa, která na páteři nejvíc zatěžujeme,” vysvětluje MUDr. Karel Veselý, rehabilitační lékař z Prahy. “Je proto dobrou prevencí proti přetěžování určitých svalů a úseků páteře, ale také proti blokádám jednotlivých obratlů. Navíc významně přispívá k výživě meziobratlových plotének.”

Drobné pohyby vítězí
Neustálé drobné pohyby stimulují zároveň různé svaly. Včetně svalů, které pomáhají držet páteř ve správné poloze a které se jinak obtížně posilují. Díky těmto pohybům dostává navíc centrální nervový systém (CNS) informace o tom, co je špatně, a snaží se chyby sám korigovat. Když je tělo v klidu, nemůže dělat nic právě proto, že nemá žádné informace, které by spustily nápravné mechanismy. Fyzioterapeutka Mgr. Andrea Ryšávková, jedna z odbornic na tyto otázky, mi k tomu řekla: “Sezením a cvičením na míči můžeme řadu potíží kompenzovat, ale hlavně jim tak můžeme účinně předcházet.”

Nepřehánět to
Kdo někdy seděl na rehabilitačním míči, ten ví, že se to dá vydržet hodinu, maximálně dvě. I když se to nezdá, je to zátěž. Zejména pro ty skupiny svalů nebo úseky páteře, které nejsou na takovou zátěž připravené, případně nejsou v pořádku. Ale i relativně zdravého člověka, kterého trápí jen běžné nerovnováhy svalů ( jsou například ochablé nebo přetížené), začnou pobolívat různá místa na těle. Při dynamickém sezení totiž člověk tělo bezděky namáhá, dá se říct, že cvičí. A pokud to se sezením na míči přežene, mohou se u něj objevit bolesti. Proto je dobré střídat sezení na míči a na běžné židli.

Kdy sedět, tak dynamicky
Rehabilitační míč není jedinou pomůckou, která umožňuje dynamické sezení. Tímto způsobem lze sedět i na zdravých, účelně vymyšlených židlích, které umožňují drobné pohyby, obvykle však jen dopředu a dozadu. Je pro ně typické také to, že mají skosenou přední hranu, takže netlačí do stehen a nevyvolávají problémy s prokrvením nohou. Většinu prvků mívají nastavitelných (sedák, opěrky, opěradlo atd.). Ten, kdo na nich sedí, si je může upravit s ohledem na svou výšku a na své další individuální parametry i potřeby.

Nejnovější hit: sedadlo na pružině
Poslední novinkou jsou židle, u kterých je sedadlo upevněné na pružině. Ta reaguje na pohyb člověka do všech stran. Vlastně tak napodobuje sezení na rehabilitačním míči. Zároveň však nabízí tělu, a hlavně páteři, podporu a usnadňuje člověku správné držení těla. Jakmile si na ní po pár dnech zvykne, dá se na ni sedět prakticky stejně dlouho jako na běžných židlích.

Text: Redakce s materiály Spinalis
Foto: Spinalis 

Napsat komentář