Rady při pořizování nového bytu

Už máte vybraný krásný dům nebo byt ve vhodné lokalitě? Pak vám ještě zbývá zaměřit se na několik „detailů“, které by vám mohly lehce ztrpčit život.

Pozor na právní kličky
V případě, že budete byt nebo dům kupovat, měli byste si dát pozor na některé právní kličky a nenechat se v ničem nachytat. Všechno si raději dvakrát prověřte, snažte se zjistit maximum informací o právních vztazích týkajících se nemovitosti, o realitní kanceláři, o bytovém družstvu a jeho hospodaření a zajistěte si celou transakci kvalitními, odbornou rukou zpracovanými smlouvami.

Katastr nemovitostí
Předně si v obchodním rejstříku ověřte, zda má daná realitní kancelář oprávnění zprostředkovatelskou činnost provádět, popřípadě že bytové družstvo skutečně existuje. Nesmírně důležité informace vám poskytne katastr nemovitostí, zde se dozvíte, kdo je skutečným vlastníkem prodávané nemovitosti, jestli na nemovitosti neváznou věcná břemena nebo zde aktuálně neprobíhá nějaké řízení, ale i další podstatné informace. Prodávající vám musí být schopen doložit, že je oprávněn byt prodat, tedy že je skutečně majitelem – to by mělo být uvedeno v katastru nemovitostí. Nebo zda je členem družstva, to vám potvrdí příslušné bytové družstvo, případně osobou k jednání o prodeji zmocněnou, tou bývá obvykle realitní kancelář.

Realitka to zařídí
Většina odborníků vám poradí, že pokud sháníte byt, měli byste využít služeb realitní kanceláře. Není to nezbytné. Realitní kancelář chce za zprostředkování koupě či prodeje bytu provizi, za niž nabízí některé další služby, zejména právní servis. To znamená, že vám připraví kupní smlouvu a zorganizuje její podepsání, vyřídí za vás převod členských práv či zápis do katastru a pokud probíhá platba v hotovosti, zajistí úschovu peněz do té doby, dokud nebudou splněny podmínky k jejich předání. Organizuje pro vás také prohlídky bytů, případně vyhledává vhodné byty podle kritérií, která si zadáte. Jestliže budete byt kupovat sami, budete pravděpodobně potřebovat advokáta pro sepsání kupní smlouvy, v každém případě potom notáře, který ověří podpisy na smlouvě. Budete si sami muset vyřídit a zaplatit převod členských práv nebo návrh na vklad do katastru nemovitostí. Jestliže se domluvíte na takzvané notářské úschově peněz, budete za to platit poplatek, jehož výše je odvozena z uschovávané částky. K tomu připočtěte o něco více starostí a telefonování, organizování prohlídek a podobně.

Nikdy neplaťte předem
Jakmile se rozhodnete pro konkrétní nemovitost, bude pravděpodobně potřeba složit určitou zálohu v hotovosti. Pokud ji budete ukládat v realitní kanceláři, dobře si prostudujte podmínky její návratnosti, například jestli je zahrnuta v ceně. Ne všichni realitní zprostředkovatelé bývají poctiví, proto žádejte veškerá potvrzení. Pokud po vás bude chtít zálohu přímý majitel, určitě trvejte na úschově peněz u třetí osoby, tedy u notáře či advokáta. V opačném případě předáním vyšší částky v hotovosti a navíc bez potvrzení, vystavujete riziku, že už „prodávajícího“ v životě neuvidíte a nemovitost také nedostanete.

Smlouvy nechte zkontrolovat
Stejná opatrnost se vyplácí při uzavírání smlouvy o smlouvě budoucí a u vlastní kupní smlouvy. Nejenže byste je měli nechat zpracovat nebo alespoň zkontrolovat u nezávislého právníka, ale rozhodně byste předem neměli prodávajícímu nic platit. U bytu v osobním vlastnictví je dokonce záhodno, aby prodávající dostal všechny peníze až po vkladu vašeho vlastnického práva do katastru nemovitostí. Teprve v té chvíli se totiž stáváte skutečným vlastníkem nemovitosti, do té doby s ní může disponovat původní majitel. U družstevního bytu je pak rozhodujícím okamžikem podpis smlouvy o užívání bytu mezi vámi a družstvem. Řešit se to dá opět notářskou úschovou, ale také některými vázanými a vinkulovanými bankovními produkty, které vám zaručí, že peníze prodávajícímu budou uvolněny až po splnění všech podmínek a jemu naopak zaručí, že peníze skutečně včas dostane.

Text: Miroslav Kubát

 

Napsat komentář