Problémy satelitních měst začínají řešit stavbaři

Developerské společnosti pomalu začínají se spoluprací s městskými částmi či samotnými obcemi při rozvoji infrastruktury pro nové obyvatele satelitních měst. Odborníci se shodují, že se jednalo pouze o otázku času, kdy tento trend nastane. Obce totiž nemají z čeho platit nové komunikace, školy či školky pro neustále přibývající nové obyvatele satelitů.

Satelity vůbec ne
Podobné projekty hodnotí kladně i oslovení odborníci. Výrazný trend tu ale podle nich ještě nevzniká. “Myslím si, že by neměly vznikat projekty satelitních měst, které přetěžují území, domy jsou pak na stísněných parcelách,” řekl například historik architektury Zdeněk Lukeš. Podle jeho slov u mnoha satelitů naprosto chybí vazba mezi původními a novými obyvateli. Podle Lukeše i dalších urbanistů je na okrajích metropole ještě stále dost rozvojových ploch. “Rezervy jsou značné, zejména jde o velké areály na periferii, ale také pozemky drah či Povodí Vltavy,” přiblížil Lukeš.

Občanské zázemí jako nutnost
Například v rámci projektu nazvaného Zelený Újezd mají na samotném okraji, v těsném sousedství Jižního Města, vyrůst byty pro dva a půl až tři tisíce nových obyvatel. “Bude to přibližně dvakrát tolik oproti nynějšímu počtu obyvatel, proto jsme také již od prvních úvah chtěli, aby tu nevznikl nepovedený satelit jako na jiných místech kolem Prahy. Proto jsme po investorovi chtěli navíc i občanské zázemí,” řekl médiím starosta Újezdu Václav Drahorád. Podle jeho slov tak vedle rodinných domků vyrostou i viladomy, v nichž najdou prostor potřebné služby. “Zvýšili jsme jim limity tak, že mohou postavit i vícepodlažní stavby, v přízemí pak bude třeba knihovna, lékárna, ordinace, ale i nová radnice, služebna městské policie, obchody a podobně,” dodal Drahorád s tím, že tak vznikne zázemí pro nové i původní obyvatele. Vedení radnice chce dostat do obce hlavně mladé lidi a rodiny s dětmi, které by měla přilákat i velmi kvalitně řešená zeleň od architekta Zdeňka Sendlera. “V krajině v sousedství s řadou chráněných oblastí totiž nabízí nejen klid, ale i rozsáhlé možnosti pro volný čas,” konstatoval Drahorád a dodal, že developerem je firma MCA. První etapa výstavby, kterou bude realizovat společnost Tempus Investment, začne už v příštím roce. Předpokládané dokončení projektu bude v roce 2012, rozpočet je kolem tří a půl miliardy korun.

Bydlení pro střední generaci
Do satelitních měst se stěhují především mladší rodiny ve věku 30 až 45 let s jedním až dvěma dětmi. Ze studie sociologa Tomáše Potočného zveřejněné na stránkách brněnského Institutu pro výzkum reprodukce a integrace společnosti, vyplynulo, že lidé, kteří si pořídili bydlení v satelitech, nejsou pouze podnikatelé, spíše mezi nimi převažují zaměstnanci. Téměř všichni své domy stavěli s využitím hypotečních úvěrů a mnozí si rodinné domy budovali také svépomocí. Rodiny s dětmi, které si tu pořídily bydlení, oceňují, že se na procházku se svými potomky dostanou snadněji než v Praze. Ceny za rodinné řadové domy se v satelitech většinou podle odborníků pohybují zhruba do čtyř milionů korun. Domy mají obytnou plochu kolem 120 metrů čtverečních, s pozen kem asi 350 metrů čtverečních. Solitérní dom stojí do 5,5 milionu korun, cena za pozemky se pohybuje kolem 800 metrů čtverečních. Obytná plocha je mezi 150 až 170 metry čtverečními. Největší zájem je podle realitních odborníků o nemovitosti v lokalitách do 20 kilometrů od hlavního města. Převažuje poptávka po Praze– východ a dále po okolí Rudné u Prahy.

Zájem stále stoupá
Zájem pořídit si nové bydlení ve vlastním rodinném domě má stále hodně lidí. Bydlení v rodinných domcích v okolí velkých měst, je podle stavebních firem, realitních kanceláří i statistiků přes určité nevýhody stále velmi žádané. Lidé ale podle něj budou klást vyšší nároky na architekturu, na zajímavé lokality a na dobrou nabídku služeb v okolí. Jedním z důvodů, proč lidé odcházejí do satelitních měst, je i to, že chtějí uniknout ze šedivého městského sídliště. Vlastnit rodinné domy se zahradou pro většinu lidí znamená splnění snu. Podle sociologů vyhání lidi z měst nouze o byty, vyšší kriminalita či problémoví sousedé. Do nových lokalit je údajně stále láká prestiž vyššího sociálního postavení obyvatel příměstských zón, nabídka nižších cen půdy a vhodné pozemky. Odborníci jsou toho názoru, že bydlení v takzvaných satelitech má před sebou další rozvoji přes skeptické hlasy, které někdy tyto lokality provázejí. „Stále více však bude záležet na kvalitě projektů,” tvrdí analytik Pavel Dvořák. Developefi budou muset koncipovat své projekty s velmi citlivým přístupem ke stávající lokalitě, budou muset také nabídnout něco pro vylepšování podmínek pro stávající starousedlíky,” dodává. Na druhé straně však bude třeba, aby byly flexibilní také místní orgány. Bez určitých kompromisů z obou strany se rozhodně další projekty satelitních městeček neobejdou. „Koneckonců konečný prospěch z takových kompromisů budou mít všichni zúčastnění.

Text: Petr Kovář
Foto: Nové Bydlení 

 

Napsat komentář