Příjemné dřevo pod nohama

Z přírodních materiálů je snad nejoblíbenější. Vyvolává v člověku pocit tepla, pohodlí a harmonie s přírodou. Pocit tepla způsobuje jeho nízká tepelná vodivost, takže bosou nohou vnímáme dřevěnou podlahu jako teplou. Skvělé vlastnosti dřeva si většinou uvědomíme ve chvíli, kdy se na vlastní kůži setkáme s jeho náhražkami. Mezi neocenitelné vlastnosti a málo zmiňované přednosti dřeva patří i schopnost vstřebávat a a uvolňovat vzdušnou vlhkost, díky které dokáží v našem interiéru udržovat stabilní klima a zamezí tak elektrostatickým výbojům, které známe od syntetických podlah.

Smrk, borovice, jasan, javor, dub nebo případně modřín – právě tyto domácí dřeviny patří již stovky let mezi tradiční v podlahářském řemesle. Přestože před lety slavily laminátové podlahy obrovský boom – nyní se lidé začínají vracet zpátky k „opravdovému“ dřevu – a není divu. Dřevo jako přírodní materiál má své neocenitelné vlastnosti, které oceníme i po mnoha letech. V poslední době se navíc na český trh začínají dostávat i exotické dřeviny, které nabízejí zcela nové škály barev, originální kresbu a vynikající vlastnosti.

Dřevo je živé
Každý, kdo uvažuje o dřevěné podlaze, by neměl zapomínat na to, že dřevo je stále “živý“ materiál. Reaguje na vlhkost a teplotu a v závislosti na tvrdosti dřeva je poměrně náchylné na mechanické poškození. Dřevo se dá ale snadno opravit: stačí poškozené místo přebrousit, znovu opatřit nátěrem a oprava je hotova. Přes mnohé a velmi zdařilé imitace dřeva mají dřevěné podlahy stále své příznivce. Dřevo jako přírodní materiál je citlivé na vlastnosti prostředí, ve kterém se nachází. Největší vliv na dřevo má teplota prostředí a relativní vlhkost vzduchu prostředí.

Tvrdost = trvanlivost
Čím tvrdší je dřevo, tím menší je riziko mechanického poškození. Tvrdost dřeva je určena jeho hustotou, když pod pojmem hustota se rozumí podíl mezi hmotou dřeva a jeho objemem. Dřevní hmota se skládá z pórů a stěn, které je obklopují. Hustotu pórů a stěn ovlivňuje prostředí, ve kterém strom roste. Tvrdost dřeva můžeme výrazně ovlivnit vhodnou volbou povrchové úpravy. Použitím laku s vysokou tvrdostí můžeme podstatným způsobem zvýšit tvrdost povrchu podlahy a zvětšit její odolnost proti mechanickému poškození. Zvláště dobrých výsledků je dosahováno v případě továrně nanášených laků vytvrzovaných UV zářením.

Barva
Při výběru dřevěné podlahy podle barvy je dobré nezapomínat na to, že se jedná o přírodní materiál, jehož přirozenou vlastností jsou barevné rozdíly a změny v čase. Velké množství dřev používaných pro výrobu dřevěných podlah je vícebarevných. Platí to zejména pro tzv. bělová dřeva, kde je rozdíl mezi barvou jádra a běli. Představiteli tohoto typu dřeva jsou například modřín, borovice, dub, javor, akát a jasan a většina tropických dřev. Tyto barevné změny jsou součástí přírodního charakteru dřeva a jako takové mohou pro někoho dřevěnou podlahu ozvláštňovat a jinému mohou zase vadit.

Proměny v čase
U některých dřev se liší běl od jádra nejen barvou, ale také tvrdostí. Další projevem přírodní povahy dřeva je změna barvy s časem – oxidace. Podlaha, která je dlouhodobě zakryta nábytkem, může po přestěhování nábytku vykazovat jinou barvu, než zbývající, nezakryté, části podlahy. Barevnost dřevěné podlahy je možno také výrazně ovlivnit použitím barevně tónovaných laků, olejů a mořidel.

Pokládka dřeva
Ideální podmínky pro pokládku a užívání dřevěné podlahy jsou asi 40-60 % vlhkosti vzduchu a teplota okolo 20 stupňů. Tyto faktory příliš nepřejí kuchyním, kde jsou zmíněné hodnoty častokrát překračovány. Při nízké vlhkosti vzduchu se dřevo nepřiměřeně vysušuje a tvoří se spáry, naopak při vyšších hodnotách vlhkosti dřevěné parkety či fošny bobtnají a podlaha se deformuje.

Ošetření podlahy
Základní volba je mezi lakem a olejem. Olej dřevo impregnuje, povrch zůstává přirozený a podlaha může díky otevřeným pórům dýchat. Takové ošetření dostatečně ochrání podlahu proti zašpinění a působení vody. Jednou za rok pak musíte pamatovat na novou vrstvu ošetřujícího oleje. Někteří výrobci upřednostňují povrchovou úpravu voskovými oleji. Tyto voskové oleje jsou 100% přírodní a neobsahují žádné chemikálie.

Možnost lakování
Povrchová úprava lakem nabízí vysokou odolnost a mnohem nižší nároky na údržbu. Lak vytvoří ochrannou vrstvu, póry se zcela uzavřou a podlaha se celkově lépe udržuje. Dřevo se pak ovšem hůře vyrovnává s teplotními a vlhkostními rozdíly.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář