Praktické výhody linolea

Linoleum je téměř bezúdržbové, cenově dostupné, trvanlivé, má skvělé tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Omezuje šíření bakterií a množení mikroorganismů, takže se výborně uplatní v domácnosti s alergiky.

Navíc si lze vybrat ze stovek vzorů, možnosti jeho aplikace hodně rozšířil vznik plovoucích podlahovin v podobě marmolea.

Kde se vzalo linoleum
Vynález Skota Frederica Waltona z roku 1863, který se do průmyslové výroby dostal ještě před koncem devatenáctého století, má za sebou dlouhou a osvědčenou historii. V podstatě nesmrtelnost mu zaručily přírodní suroviny, z nich se vyrábí: lněný olej, přírodní pryskyřice, dřevitá a korková moučka, pigmenty, vápenec a juta.

Od typu základní suroviny se odvíjejí vlastnosti konkrétního materiálu: dřevitá moučka mu dodá pevnost, trvanlivost a schopnost přijímat barviva, korek zase pružnost a měkkost, ovšem menší odolnost proti obrusu a ošlapu. Při výběru je proto vodítkem také charakter prostoru, do něhož je linoleum určeno.

Díky mnoha barevným variantám není problém ho sladit s jakýmkoliv charakterem interiéru. Vybrat si lze z jemných i kontrastních vzorů, kreativitu a rozmanitost použití násobí technika intarzií.

Jak pokládat linoleum
Pro linoleum jsou charakteristické dva způsoby aplikace: první variantou je materiál v pásech lepený na podklad a spojovaný speciální svařovací šňůrou. Druhou představují plovoucí podlahoviny v podobě čtvercových (30 x 30 cm) nebo obdélníkových (90 x 30) prvků pokládaných nasucho, spojovaných na zámek.

Klasická konstrukce této podlahoviny má tři vrstvy: nášlapnou (linoleum), nosnou (dřevovláknitá deska) a spodní (korek tlumící kročejový zvuk). Barvy moderních linoleí jsou díky použití kvalitních přírodních pigmentů trvanlivé a jasné, jejich stálost podporuje také speciální povrch upravený na bázi vodní disperze, jehož úkolem je rovněž chránit materiál před poškozením a usnadnit údržbu a čištění.

Povrch linolea je teplý, příjemný na dotek, dobře zvládne i vysoké bodové zatížení (například od nohou nábytku).

Foto: Forbo, Sortim Haro

Napsat komentář