Praktické rady do vaší kuchyně – spotřebiče

Spotřebiče jsou ve vaší kuchyni stěžejním bodem. Budete je používat i několikrát denně, několik let. Proto byste měli vybírat nejen designově zajímavé a cenově výhodné, ale také praktické spotřebiče, které oceníte při vaší práci v kuchyni.

Elektrika nebo plyn
Plynové sporáky jsou na rozdíl od elektrických levnější. Na trhu se nejvíce prodávají kombinované sporáky s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou. Na rozdíl od varných desek jsou elektrické trouby rozdílně vybavené. Kromě klasického oboustranného ohřevu mají některé trouby i horkovzdušný ohřev, zabezpečující rovnoměrné teplo v celém pečícím prostoru a zároveň i gril. Všechny tři způsoby přípravy jídla pak lze mezi sebou různě kombinovat. Novinkou je možnost přípravy pokrmů v páře, kdy ohřev probíhá rovnoměrně a cenné látky obsažené v potravinách se ztrácejí jen minimálně. Široké spektrum možností přípravy pokrmů nabízejí i mikrovlnné trouby.

Moderní varná deska
V současné době nabízejí výrobci varné desky, které mohou být buď plynové, sklokeramické či indukční. Zatímco dnešní plynové desky jsou vybavené elektrickým jiskrovým zapalováním, sklokeramické desky nabízejí výrobci v mnoha variantách. Ty se od sebe liší pouze způsobem ohřevu a ovládání. Kvalita desky pak závisí na materiálu a vybavení. Některé jsou vybaveny infračerveným senzorem nebo pečícím senzorem.

Šetříme s indukcí. Čas i peníze
Desky s indukčním ohřevem předávají energii pouze tam, kde na desku přiléhá dno hrnce. Tyto desky mají poloviční spotřebu, jsou bezpečné a šetří náš čas, ale na druhé straně jsou citlivé na náraz. Pod deskou se díky průchodu střídavého proudu v cívce ve dně hrnce indukuje proud. A tím, že se ohřívá jen nádoba, a ne samotná plotna, nehrozí nebezpečí popálení. Velkou výhodou indukčního vaření je také jeho úspornost. Ohřívá se přímo dno nádoby, takže ztráty při přechodu tepla jsou minimální. Proti klasickým sklokeramickým, elektrickým i plynovým deskám tak ušetříte téměř polovinu spotřeby elektrické energie, a jako bonus získáte také 50 procent času, protože na indukčních varných deskách se vaří zkrátka mnohem rychleji. Nicméně hrnce a pánve musí mít magnetizované dno, což znamená, že k vaření na indukčních deskách potřebujete kovové nádobí – třeba z nerezu nebo litiny, vyhovují ale také smaltované kovové nádoby. Další výhodou je snadná obsluha a údržba. Tím, že se zahřívá deska jen pod nádobím, můžete ji utřít téměř hned po vaření, takže nic nezaschne a úklid je velmi rychlý.

Drahá indukce
Určitou nevýhodou je stále poměrně vysoká cena indukčních varných desek. Pokud chcete přece jen trochu ušetřit, vyberte si indukci v kombinaci s varnou zónou high light. Za deset tisíc tak můžete například koupit varnou desku Candy PVD 644 N polo indukční, která nabízí časování libovolné varné zóny, automatický náběh teploty, dětský bezpečnostní zámek, funkci easy clean neboli snadný úklid nebo funkci autostop – automatické vypnutí. Varná indukční deska Fagor 5IFT-4 X patří do zlaté střední třídy. Za necelých pětadvacet tisíc získáte například senzorové ovládání, signalizaci zbytkového tepla nebo bezpečnostní blokování nastavených funkcí. Designovým i technicky dokonalým spotřebičem, za který už ale vydáte kolem čtyřiceti tisíc, je pak indukční deska AEG VITRAMIC 88101 K-mn v nerez provedení, která kromě všech zmíněných funkcí u levnějších spotřebičů nabídne například i indukční plotýnku Paella o průměru 27 centimetrů, rozpoznávání velikosti nádobí či automatické vypínání v závislosti na výkonu.

Nakupujte chytře
Pokud budeme nakupovat veškeré vybavení do kuchyně, pořídíme si spotřebiče od jednoho výrobce v hliníkovém, nerezovém či smaltovaném provedení. Pouze jednotný design spotřebičů pozvedne vyznění celé kuchyně. Kromě vzhledu si vybíráme kuchyňské spotřebiče také podle technických parametrů. Více než o cenu se budeme zajímat o takzvaný energetický štítek, kterým je vybaven každý spotřebič. Uvedené třídy (A-G) označují spotřebu energie a vody, účinnost či hlučnost přístroje.

Text: Zdeňka Václavíková
Foto: Fagor, Whirpool, Ariston-Indesit, Kohler, archiv autora

 

Napsat komentář