Praha určuje trh s bydlením

Hlavní město je v porovnání s ostatními městy Česka výjimečné i v obrovském cenovém rozpětí bytů. Na trhu jsou byty za cenu pod 30 tisíc korun za čtvereční metr, ale i za 100 tisíc za metr čtvereční. 
Developerské firmy shodně prohlašují, že trh s byty, to je především Praha. Druhým dechem ale říkají, že o luxusní výstavbě pražský trh není. O tom svědčí i to, že malé byty kolem 60 metrů jsou zde stále v přepočtu na čtvereční metr mírně dražší, než je tomu u bytů stometrových a větších. Vyšší ceny jsou v Praze způsobeny především větším zájmem lidí o koupi bytů. A ten je v metropoli v přepočtu na tisíc obyvatel v tuzemsku největší. Že v metropoli poptávka po relativně malometrážních bytech trvá, potvrdil Jan Zachariáš, marketingový ředitel společnosti Finep. „Pořád bude na trhu existovat segment lidí, kteří chtějí bydlet v novém bydlení. A to z mnoha důvodů. Někdo řeší startovacím bydlení, někdo není se svým současným startovacím bytem spokojený, také se lidé například rozvádí,“říká Zachariáš.

Jak to vidí sociologové
Podle průzkumu agentury Incoma Research uvažuje zhruba 61 % pražských cílových domácností o stěhování do bytu, do rodinného domu bych se chtělo přestěhovat 39 % účastníků ankety. Zájemci o byt v mírné většině (44 %) preferují starší nemovitosti, koupit si nový byt chce jen 36 % z nich. Do starších bytů chce i větší procento těch, kteří uvažují o pronájmu. Rozdíly ale nejsou tak výrazné – 17 procent milovníků starších nemovitostí ku 3 procentům těch, kteří chtějí pronájem v novostavbě. Pod vlivem aktivity realitních firem i hypotečních bank klesá zájem o nájmy a lidé více preferují koupi nemovitosti. Nicméně dotazováním osob, které se přestěhovaly v minulém roce, ukázalo, že řada lidí plánujících koupi nakonec z cenových důvodů skončí u pronájmu. Ve srovnání s obdobným předloňským průzkumem sociologové zdůrazňují zřetelné zvýšení průměrné obytné plochy i požadovaného počtu místností v bytě. Lidé mají největší zájem o byty o rozloze 2+1, 2+k.k a 3+1 respektive 3+kk. Také cenová očekávání respondentů se zvýšila a přiblížila se reálné úrovni trhu. V rodinných domech boduje v preferencích dodávka na klíč. Znatelně se také zvýšily nároky na vybavení domu, v současné době jsou Pražané ochotni si připlatit. Určitá skromnost je ohledně pořizovaných ploch pozemků, kdy 82 % zájemců o dům je připraveno spokojit se s pozemkem do 1000 m2.

Bez peněz do Prahy nelez
Vysokou poptávku po bytech v Praze je možné dokumentovat i na počtu hypotečních úvěrů. V minulých letech poskytly banky v Česku zhruba 200 tisíc hypotečních úvěrů v celkovém objemu necelých 230 miliard korun. V Praze dostalo půjčku přes 40 tisíc klientů a skončila zde přibližně polovina objemu poskytnutých hypoték. Nicméně je třeba přiznat, že pozitivní vliv boomu bytové výstavby začíná pomalu odeznívat vlivem “přesycení trhu” s novými byty a z důvodu pozvolného nárůstu sazeb hypotečních úvěrů. Ale zde působí i jiný faktor. Přestože může být výhodnější si nemovitost pronajmout, Češi chtějí vlastnit. Dále roste i skupina lidí, kteří chtějí ze startovacího bydlení do větších bytů. Dlouhou dobu byl hit byt 2+kk, dnes se stává nejprodávanější třípokojový byt.

Vysoký cenový start
„Ceny bytů v Praze startují na 35 tisících korun za metr čtvereční,“ říká Jakub Sedmihradský z realitní společnosti Lexxus. Podle jeho informací platí kupci „startovacích“ bytů 45-50 tisíc za m2. Od této hranice do 80 tisíc za metr čtvereční je rozpětí středního segmentu zájemců o lepší bydleni. Nad osmdesátitisícovou hranicí se pak pohybují luxusní byty. Luxusní projekty se téměř neinzerují. V jednom takovém projektu je v průměru dvacet bytů a ty se prodávají na základě osobních kontaktů makléřů. Skoro 90 procent inzerátů, které vidíte v časopisech, jsou cílené na nízký segment trhu. Je to dané také tím, že střední segment tvoří zhruba 500-1000 bytů, nízký segment 4 tisíce bytů.

Luxusní bydlení
Co se skrývá pod pojmem luxusní bydlení? Je to nejen výjimečná lokalita, ale i nadstandardní vybavení, služby a samozřejmě velká obytná plocha. Investor pak žádá i sto tisíc korun za metr čtvereční. Na tolik vyjde zájemce byt například v nově rekonstruovaném objektu u Karlova mostu na Malé Straně. Přitom cena velkých bytů se může v domě U Hradeb vyšplhat i na dvojnásobek. Samozřejmě takový luxus znamená i kvalitní služby. Většinou nechybí recepce, kde je dvacetčtyři hodin přítomna služba. V nabídce je i veškerý domovní servis, prádelnou počínaje a třeba hlídání pěti dětí konče. Stejně tak bazén, sauna nebo fitness. Takový byt si pořizují majitelé firem, umělci nebo politici, kteří vedle komfortu také dbají na image a nemovitost je pro ně reprezentativní záležitostí. Zřejmě v současnosti nejdražší bytový komplex v Praze je rezidence Františkánská zahrada u Václavského náměstí. Ta nabízí třiatřicet nových bytů a za některý majitel zaplatí až 60 milionů korun.

Zaplať za polohu
Ve vnitřním městě se za luxus považuje také poloha bytu. Málo lidí si neuvědomuje, že z 90-ti procent určuje cenu bytu lokalita, kde se daný byt nachází. A přitom vůbec nerozhoduje, jak bude daný byt vypadat. Prostě se předpokládá, že lidé, kteří pracují v centru, ušetří tím, že bydlí poblíž práce, až dvě hodiny času denně, které by jinak museli investovat do dojíždění. A čas jsou peníze. Zájem o nové byty v centru se podle odborníků ještě zvýší po deregulaci nájemného. Lidé by měli opustit své byty poté, co majitelé činžovních domů zvýší nájemné.

Útěk do průmyslové zóny
Tovární haly se v Praze staly výhodným prodejním artiklem. Bývalým průmyslovým částem hlavně v Praze – Karlínu, Libni a Vysočanům nebo Holešovicím – dali šikovní architekti nový život. Přestavbou Trojské Mlékárny v Praze 7 vznikne nový obytný soubor Poupětova- Osadní, v ulicích Jankovcova a Varhulíkova ve stejné městské části přibudou další byty a ateliéry. Největší změny ale čekají Vysočany. Devět set bytů se staví v bývalé dělnické kolonii Čína. Na čtyři sta zase v Ocelářské ulici. Do roku 2007 by mělo na Nové Harfě vzniknout 400 nových bytů, ve druhé etapě je naplánována výstavba dalších 800 jednotek. Chybět nebudou ani komerční plochy. Ožívají i dlouho zapomenuté kouty města. Například v areálu starého Vinohradského pivovaru, který před léty vyhořel, vyrostl velmi osobitý komplex bytů a dalších objektů s názvem Korunní dvůr. Poblíž Pobřežní ulice v Karlíně, v těsném sousedství administrativního komplexu Danube a Nil House, vzniká další luxusní obytný komplex pod názvem River Diamond. V bezprostřední blízkosti centra najdou zájemci nejen kvalitní, ale také tiché a klidné bydlení. Další variantou jsou velká sídliště nebo satelity.

Renovovaná sídliště
Některá pražská sídliště se stávají dobrou adresou. Zejména pokud mají dobrou občanskou vybavenost, jsou postavena v zeleni a mají dobrý projekt rekonstrukce. Nehrozí jim tak, že se stanou domovem pro sociálně slabší a nepřizpůsobivé lidi, jako některé gigantické sídlištní celky postavené v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Důležité je, aby se zde Pražanům líbilo a panelové domy prošly renovací s možnou přístavbou nebo vestavbou. Mezi dobré příklady patří Krč, Pankrác, Kobylisy a další.

Satelit není ghetto
Poslední možností je opustit velkoměsto a každý den do něj dojíždět. Zájem je podle realitních odborníku o „satelitní“ lokality do 20 kilometrů od Prahy. Nejžádanější lokalitou jsou v současnosti Líbeznice u Prahy, lokalita Nová Bašť, kde se ceny rodinného domu pohybují od 2,8 milionu korun, a to včetně DPH a pozemku. Převažuje poptávka po Praze východ a dále po okolí Rudné u Prahy. Menší zájem je o Mělnicko a směr na Teplice v Čechách. Běžné satelity nemají náměstí, parky a ulice v běžném slova smyslu. V některých případech jsou tyto lokality oplocené, či dokonce kontrolované kamerami, vzniká tak bariéra mezi starousedlíky a novými obyvateli. „Lidé v těchto lokalitách oceňují většinou klidné prostředí a blízkost k přírodě, k nevýhodám ale patří potíže s nákupy, protože zde nebývají obchody, či doprava do města,“ říká ředitelka realitní kanceláře Mexx Reality Iva Cikánková. Rodinné řadové domy se v satelitech pohybují podle Cikánkové zhruba do čtyř milionů korun a mají obytnou plochu kolem 120 metrů čtverečních s pozemkem asi 350 metrů čtverečních. V případě solitérních domů je cena do 5,5 milionů korun. „Pozemek se pohybuje kolem 800 metrů čtverečních a obytná plocha mezi 150 až 170 metry čtverečními,” poznamenala.

Text: Vladimír Iliev

Napsat komentář