Potřebujete ušetřit za elektřinu? Vyberte si levnějšího dodavatele

Ceny elektřiny každým rokem stoupají, proto se mnozí z nás snaží snížit spotřebu energie. Ušetřit v rodinném rozpočtu však lze i změnou dodavatele. V některých tarifech, zvláště v souvislosti s typem domácnosti a se způsobem spotřeby, lze skutečně výběrem dodavatele výši nákladů na energii ovlivnit. 

Už od roku 2006 si může každý svého dodavatele elektřiny zvolit. Při přechodu od jednoho ke druhému však není nutné měnit zároveň i rozvody – „šťáva“ poteče stále stejnými „dráty“, jen může být levnější.   V této souvislosti lze použít srovnání s dopravci: například do Brna pojedete stále po „dé jeničce“, ale autobus bude patřit společnosti, která nabídne nejlepší cenu.

Zatímco v jižních Čechách a na jižní Moravě zajišťuje elektrifikaci společnost E.ON a v Praze Pražská energetika (PRE), v ostatních regionech se o elektrická vedení stará ČEZ. Nabízíme vám srovnání jejich nabídky. I když pro většinu domácností je v současné době mezi operátory se srovnatelnými službami nejlepší volbou ČEZ (podle odborníků dlouhodobě sledujících energetický trh je nejlevnějším pro tři čtvrtiny všech domácností), odběratelé elektřiny v jižních Čechách a na jižní Moravě by na přechodu od E.ON k ČEZ vydělali ve všech případech. V Praze se změna dodavatele vyplatí třem domácnostem ze čtyř.

Různé typy domácností – různá spotřeba

Rodina v bytě 3+1

Běžná rodina se dvěma malými dětmi bydlí v panelovém domě na městském sídlišti. Elektřinou netopí a používá ji pouze ke svícení, k vaření a pro provoz běžných domácích spotřebičů. Ročně při spotřebě 2200 kWh zaplatí svému dodavateli ČEZ 10 095 korun. U společnosti E.ON by to bylo o 146,60 Kč, u PRE dokonce o 406 korun více. Navíc čím větší je spotřeba rodiny, tím vyšší úspora s ČEZ.

Rodiče s dětmi v rodinném domě
Mladá rodina se dvěma malými dětmi bydlí v jednopatrovém domě, k jehož vytápění používá akumulační kamna na elektřinu, vodu ohřívá bojlerem. Elektřinu k topení odebírá v levnějším nízkém tarifu, tzv. nočním proudu (dobu si nelze vybrat, vždy jde pouze o nízký tarif). Pokud by  zákazník postupoval jinak, nemůže mu být nízká sazba přiznána. Nízký tarif však není jen v noci, historický název „noční proud“ je proto v současnosti poněkud zavádějící. Elektřinu rodina používá také ke svícení, vaření a pro provoz elektrospotřebičů. Ročně tak spotřebuje 1800 kWh ve vysokém tarifu a 7700 kWh v nízkém, tedy levnějším tarifu, přičemž ČEZ si ročně účtuje 22 285 korun. Zákazník v tomto případě zaplatí u ČEZ o 590 korun méně, než by zaplatil u PRE. V případě srovnání s E.ON je ČEZ dokonce o 852 korun levnější.

Majitelé zahradního domku
Rodina navštěvuje zahradní domek převážně v letní sezónně nebo o víkendech a elektřinu využívá v podstatě výhradně pro svícení (obvykle 1-2 žárovky o výkonu 60 W). Ročně při spotřebě 70 kWh zaplatí svému dodavateli ČEZ 823 korun. PRE je v tomto případě levnější o 21, 60 Kč, ale ČEZ je o 2,40 Kč levnější než E.ON. Pokud je majitel takového domku zároveň kutil a spotřeba přesáhne hranici cca 150kWh, dostáváme se opět k situaci obdobné jako u rodiny v 3+1, kde je nejvýhodnější nabídka ČEZ. 

Čtyřčlenná rodina v městském rodinném domě
Topí převážně plynem, k ohřívání vody používá elektrický bojler. Elektřinu spotřebovává také ke svícení, vaření a běžnému provozu elektrospotřebičů. Část energie přitom odebere ve vysokém tarifu (2500 kWh ročně), část připadá na ohřev vody v tarifu nízkém, tedy levnějším (2800 kWh). Tato domácnost zaplatí ročně u PRE 17 597 korun. PRE je v tomto případě 80 korun ročně levnější než ČEZ. Naopak u E.ON rodina zaplatí o 553 korun více než u ČEZ.

Kdo ušetří s ČEZ:

 odběratel

 příklad domácnosti

 roční úspora

klasická domácnost elektřinou netopí, jen svítí, používá ji k vaření a provozu elektrospotřebičů stokoruny, v případě vyšší spotřeby i tisícikoruny
opravdový topenář topí akumulačními kamny, přímotopy, elektrokotle, ohřívá vodu v bojleru, elektřinu k topení odebírá v levnějším nočním tarifu, spotřebuje 4x více elektřiny než klasická domácnost stokoruny, v případě vyšší spotřeby i tisícikoruny

Ušetří s PRE

 odběratel

 příklad domácnosti

  roční úspora

majitel zahradního domku,  garáže nebo málo užívané chaty elektřiny odebírá velmi málo a pouze sezónně, velmi zřídka svítí, vaří a zapíná elektrospotřebiče do 150 kWh desetikoruny – maximálně 30Kč
nepravý topenář topí převážně plynem nebo jiným palivem, elektřinou pouze přitápí, elektřinu odebírá hlavně během dne v dražším tarifu nebo topí během dne tepelnými čerpadly desetikoruny až stokoruny

* E.On je všech případech dražší než ČEZ

Kdo je pro mě nejlevnější
Cenu, kterou ročně zaplatíte za elektřinu u jednotlivých dodavatelů, si snadno můžete spočítat podle své konkrétní spotřeby na elektronické kalkulačce. Najdete ji na webu Energetického regulačního úřadu (www.eru.cz) nebo na stránkách společnosti ČEZ (www.cez.cz). Stačí uvést zadat roční spotřebu, zvolit konkrétního dodavatele, počet fází, hodnotu jističe a distribuční sazbu. Všechny tyto údaje najdete na svém aktuálním vyúčtování za elektřinu.

Pro správný výpočet účtu za elektřinu je důležitý také region, ve kterém bydlíte. Každý má totiž jiný poplatek za distribuci, tedy za dopravu elektřiny. Výši poplatku určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a jeho výše závisí například na tom, jak nákladná je údržba a provoz sítí v dané oblasti, kolik se do sítí investuje či jaký je podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Poplatek pro všechny domácnosti je v daném regionu stejný a se změnou dodavatele elektřiny se nemění.

Jak změnit dodavatele
Patříte-li k zákazníkům, pro které je výhodnější ČEZ, je pro přestup nejrychlejší a nejjednodušší stáhnout si příslušný formulář přímo z webových stránek http://www.cez.cz, kde je umístěn společně s elektronickou kalkulačkou pro výpočet potenciální úspory. Formulář stačí vyplnit, podepsat a poslat na adresu uvedenou na internetových stránkách. Zbytek za vás vyřídí ČEZ. Proto je součástí formuláře i plná moc. ČEZ za zákazníka zajistí veškeré formality spojené se změnou dodavatele. Transakci lze vyřídit i telefonicky na Zákaznické lince 840 840 840, která je v provozu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Potřebný formulář s vámi vyplní operátoři, společně s obálkou pro odpověď zdarma vám ho zašlou k podpisu. Další možností je přijít osobně na jedno z kontaktních míst, jejichž seznam je k dispozici na http://www.cez.cz. Za přechod od jiného dodavatele k ČEZ se nic neplatí. Nejčastěji se uzavírá smlouva na dobu neurčitou. Pro jednotlivé roky je vždy vydán samostatný ceník. Ten je u ČEZ vždy zveřejněn s takovým předstihem, aby měli spotřebitelé dostatek času se rozhodnout o svých dalších krocích.

Na co si dát pozor
Změna dodavatele elektřiny je skutečně bezplatným krokem, který je omezen pouze podmínkami smluvního vztahu s konkrétním obchodníkem. Doporučujeme, abyste si vždy materiály předkládané obchodníkem v klidu a důkladně prostudovali. Varovným signálem může být například snaha prodejce se zákazníkem co nerychleji podepsat smlouvu, kde mohou být důležité pasáže napsány drobným, obtížně čitelným písmem a mohou se v ní skrývat záludnosti (například vysoká pokuta při předčasném ukončení smlouvy nebo možnost dodavatele měnit cenu elektřiny bez řádného oznámení během smluvního období, zároveň se může stát, že od vás bude chtít zálohu či poplatek za podepsání smlouvy).

 

Napsat komentář