Postavit dům za 24 hodin

Jeden den začít stavět rodinný dům a druhý den se stěhovat do hotové stavby je snem nejednoho stavebníka.

Že se to dá stihnout a dosáhnout tak českého rekordu ve stavbě domu za 24 hodin, tak o to se pokusila Firma PALIS Plzeň. Místem konání byla volná plocha před halou Lokomotivy Plzeň a pokus byl součástí stavebního veletrhu FOR ARCH Plzeň 2007. Na akci se podílela i společnost Rigips, jako partner dodáním stavebního materiálu – sádrokartonových desek a sádrovláknitých desek Rigidur, tmelů a příslušenství. Domy ze dřeva se stávají stále vyhledávanější alternativou ke klasickým zděným stavbám. Hlavními důvody jsou nižší hmotnost konstrukcí, subtilnější obvodové stěny, rychlá výstavba, snadná možnost změny dispoziční řešení domu v průběhu jeho používání, velmi dobré tepelně technické vlastnosti a v neposlední řadě příjemné a zdravé klima v interiéru.

Nemalý baráček
Firma zvolila takovou koncepci stavby, aby vše mohlo probíhat s ohledem na co nejkratší dobu vlastní montáže bez použití jeřábu nebo jiné stavební mechanizace tak, jak bylo stanoveno v kriteriích pro rekord. Osm dělníků mělo celkem tři osmihodinové směny na to, aby postavili plnohodnotný dřevěný dům na klíč. Jednalo se o přízemní stavbu o půdorysných rozměrech 7, 870 x 11, 5 metru. (zastavěná plocha 91,2 m2), dispozičně řešená jako 4 + kk. Dům měl obytný prostor s kuchyňským koutem, 3 ložnice, koupelnu s WC, samostatné WC, komoru a předsíň. Společnost Palis staví dřevostavby již 10 let a její jednatel, Ing. Jaromír Eisman projekt komentuje: „Stavíme domy pro zdravé bydlení s co nejmenším počtem nepřírodních materiálů. Chtěli jsme unikátním rekordem, o který se ještě nikdo nikdy ve světě nepokusil, ukázat na možnosti a výhody stavby domu ze dřeva.“

Rychlý dřevodům
Konstrukce domu byla zvolena jako sendvičová sloupková konstrukce vyztužená částečně OSB deskou, částečně sádrovláknitou deskou Rigidur. Vnitřní obklad byl proveden instalační předstěnu sádrokartonem, částečně Rigidurem. Tepelná i protihluková izolace minerální vlnou Rockwool. Krov je klasické konstrukce s vrcholovou vaznicí, krokve jsou lepené hoblované v interieru pohledové. Záklop shora na krokvích je proveden z palubek. Střešní krytinu a zároveň tepelnou izolaci tvoří polyuretanové střešní panely Kingspan RW1000 tloušťky 120 mm s trapézovým plechem. Okna jsou dřevěná EURO, dveře vchodové i vnitřní masivní kazetové s dřevěnými obložkami. Podlaha v hlavním obytném prostoru je plovoucí laminovaná, WC a koupelna keramická dlažba, ložnice koberec. Vnější opláštění obstaraly dřevěné palubky tloušťky 24 mm položené svisle s provětrávanou mezerou 40 mm s difúzní folií.

Bušení kladiv a vrtání
Brzy po startu stál na asfaltovém prostranství výstaviště dřevěný dům, ze kterého se neustále ozývalo bouchání kladiv, vrtání, šroubování, řezání a broušení. Rychlá stavba byla možná díky tomu, že jednotlivé konstrukční díly byly ve výrobě přemontovány a opláštěny tak, aby s nimi bylo možno manipulovat bez použití jeřábu. Jednotlivé stěnové díly byly prostě tak velké, aby je pracovníci bez jeřábu unesli. Tato technologie je vázána na absolutní přesnost výroby dosažitelnou pouze použitím lepených lamelových prvků v celé stavbě. Ale i toto ulehčení nebylo veliké. Před dělníky stál nelehký úkol. Za 24 hodin museli postavit dům, položit dřevěné podlahy a dlažby, omítnout stěny nebo je obložit obklady. Pravidla soutěže povolují jen vynechat vnitřní rozvody a komín.

Na detailu záleží
Sedlová střecha byla klasické konstrukce s vrcholovou vaznicí a pohledovými krokvemi. Na krokve bylo provedeno pobití palubkami tloušťky 24 mm. Tepelnou izolaci střechy a současně krytinu tvořily střešní panely Kingspan KS 1000 RT s trapézovým plechem v červené barvě. Byla použita dřevěná eurookna s izolačním dvojsklem, dveře masivní z borového dřeva se stejnými obložkami. Na stavbu stěn koupelny byly zvoleny sádrovláknité desky Rigidur, protože jsou mechanicky velmi odolné a již z výroby impregnované proti vlhkosti. Desky Rigidur mají vysokou únosnost (až 80 kg na jeden kotevní bod), takže na ně bylo možné přímo lepit keramické obkladačky s béžovým abstraktním vzorem. V praxi se na ně běžně zavěšují i skříňky. Jako alternativní řešení pro prostory se zvýšenou vzdušnou vlhkostí byly použity zelené impregnované sádrokartonové desky. Do interiéru domu byly umístěny zařizovací předměty pro dotvoření celkového dojmu. Stěny byly vymalovány bílou barvou. Pro barevný kontrast byla v obývacím pokoji položena plovoucí podlaha v barvě kanadského dubu a v ostatních pokojích tmavé koberce.

Sehraná parta
Diváků se naskytl zajímavý obrázek. Dělníci se rychle přesouvají z jedné místnosti do druhé a mezi nimi se pohybuje komisař agentury, který neustále přepočítává, jestli v domě není víc lidí, než povolují pravidla soutěže. Náhle je hotovo. Rychlost výstavby předčila všechna očekávání.

text: Vladimír Iliev
foto: archiv firmy Palis

 

Napsat komentář