Pořizujeme novou pohovku

Před nákupem pohovky si určete, kam ji umístíte, a pečlivě změřte, kolik místa na ni máte. Rozhodovat o vaší nové pohovce bude nejen její barva, velikost, ale také materiál – který by měl být nejen pohodlný, ale také snadno udržovatelný.

Dvakrát měř, jednou…
Při špatném výběru se vám lehce může stát, že si doma nevhodným nákupem vytvoříte překážkovou dráhu, kterou začnete do měsíce spolehlivě nenávidět. Existují sedací soupravy jako skládačka. Je to vhodný nástroj především pro ženy, které rády věci mění nebo přemísťují a dovedou si i představit jak do specifického prostoru napasovat díly sedací soupravy, které umožňují jednoduchou modifikaci. V nabídce je celá řada modulárních dílů, se kterými si můžete postavit takové sedací soupravy, jaké si jen představíte.

Šetřete prostorem i barvami
Tento zajímavý systém je myšlenkou české firmy. Společně s moderním designem a kvalitou provedení stojí tento nábytek za povšimnutí. Rohové sestavy zaplní mnoho místa, a tak raději volte subtilní, ale pohodlnou pohovku, doplněnou malým křeslem nebo ještě lépe taburetem. Ten může být umístěn v ložnici nebo v koutě, a teprve v případě návštěvy se přenese na dané místo. Jinak platí všechny obecné zásady: do malých prostor volte světlé barvy, sedící by se neměl dívat do stěny, ale spíše do okna nebo do prostoru.

Hlavně to neuspěchat
Při výběru sedačky nespěchejte, představte si ji na konkrétním místě v bytě, zvažte, jestli se hodí k závěsům, nábytku nebo koberci. K minimalistickým tvarům pohovek se doporučuje spíše bílá, krémová, banánová, olivová nebo šedá barva, klasickým tvarům s kovovými nožičkami sluší nejlépe černá, antracitová nebo čokoládová.

Červená upoutá vaši pozornost
Chcete-li vytvořit dominantní efekt, který zvýrazní interiér, zvolte rozhodně barevnější odstíny, například červenou, oranžovou, teple žlutou nebo květinový potah a podobně. Vzhled českých pohovek a materiál, z něhož jsou vyrobeny, ovlivnila i móda minimalisticky strohých interiérů. Jednoduché elegantní tvary převládají a s nimi se objevují i potahové materiály, jako je bavlna a kůže, popřípadě prvky z kovu a hliníku. Pohovky jsou měkčí a barevnější, vrací se květinové vzory a pruhy. Trendem je vytvořit elegantní a nadčasový interiér, jehož rovnocennou součástí je pohodlná pohovka v odpovídající barevnosti, kvalitním designu, materiálu a provedení.

Pohovka v kůži je trendy
Kožená sedací souprava je stále zárukou exkluzivity. Máme-li ale malé děti, naší domácnost postihuje velká frekvence návštěv a prostor s námi sdílí domácí zvíře volně pobíhající po bytě, tak pak je rozumné nákup kožené sedací soupravy zvážit a posoudit jaké zátěži bude vystavována. Pokud tyto problémy nemáme, rozhoduje o naší volbě druh a kvalita zpracování kůže. Tento přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Na obnaženou pokožku může působit chladně i v letních měsících. Pokud se ale rádi necháte zchladit a rozhodnete se pro koupi tohoto koženého interiérového prvku, bude to investice s dlouhotrvající hodnotou.

Barvy a high protection
Kůže působí elegantně, komfortně a smyslně. Nemusíte se omezovat na klasické varianty v hnědé nebo černé barvě, koženou pohovku můžete mít i v bílé, krémové, pastelové, dokonce i růžové nebo fialové. Protipólem je tradiční hnědá, vínová, šedá, černá. Pokud máte malé děti, doporučují výrobci zvolit zalakovanou, takzvaně. vysoce chráněnou kůži (high protection leather). Na údržbu takto čalouněné pohovky pak stačí voda se saponátem a setřít dosucha. I přesto, že je zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám. Nejpříjemnější na dotek a nejluxusnější je přírodní kůže (natural leather), která je měkká a poddajná, zároveň ale velmi náchylná na poškození.

Řešíme spaní
Praktickým řešením naší obývákové soupravy je rozkládací sedací souprava s kvalitním roštem a matrací, na níž se dá pohodlně i nocovat. Při výběru dbejte na zásady zdravého spaní. Co vám nevadí jednu noc, při pravidelném spaní se změní ve značný problém. Pohovka by měla mít samostatné polštáře na sezení a vlastní rošt s matrací. Jiným řešením mohou být skládací nebo sklopná lůžka zabudovaná do speciálních stěn. Praktická, ale méně efektní jsou různě vyvýšená lůžka, která sice šetří prostor, ale v obývacím pokoji trochu ruší.

Pufy útočí
Populární jsou i pufy, postaru bychom řekli „bobíci“ – tedy měkké přídavné sedačky. Lehce je přesuneme na místo potřeby a bude se nám na nich sedět určitě pohodlněji, než na tvrdé židli. Jenom opřít se nemůžeme. Zato u televize – jako podložka pod nohy jsou ideální. Protože se vyrábějí rovněž ve variantách dvou a trojmístných, usadíme na ně i početnější návštěvu. Ne sice k jídelnímu stolu, ale určitě ke konferenčnímu, ke kávě a zákusku. A když chybí místo na spaní pro nenadálého hosta, může taková trojpohovka nahradit úzké lůžko. Některé z polstrovaných taburetů jsou opatřeny područkami, většinou snímatelnými. Neníli puf moc měkký, může nahradit poličku, na niž si odkládáme časopis, knížku nebo pletení. Nezřídka má k tomu účelu připraveny kapsy a jiná místa úschovy.

Text: Michal Kubát
Foto: Machalke, Livingspace, archiv autora

 

Napsat komentář