Pomocník pro vaši zahradu

Výrobci se předhánějí  v nabídce elektrických čerpadel  a vodních automatů,  které jsou množstvím  vody i tlakem přizpůsobeny  běžné potřebě hadicového  zavlažování a běžným  typům postřikovačů.  Je však nutné, abyste znali  přesné potřeby vašeho  zavlažovacího systému.  Jen pak můžete vybrat to  správné čepadlo.
Nenasytná ústa vaší zahrady hltají od  jara do podzimu životodárnou vodu  po hektolitrech. Patříte-li mezi majitele,  kteří mají přístup k přirozenému  zdroji vody, pak jste šťastný člověk.  Vaši kapsu nezatíží vodné a stočné.  Nicméně k tomu, abyste studny, potoka,  nebo z nádrže na dešťovou vodu  něco vypumpovali pomůže jenom dobré  čerpadlo. Právě ono je pravým srdcem  vašeho zavlažovacího systému. 

Stará známá pumpa 
Nejjednodušším čerpadlem je ruční  pumpa umístěná obvykle na betonovém  příklopu studny nebo na  krytu sběrné podzemní nádrže. Výtoková  trubice není pod tlakem a proto  pomocník pro vaši  zahradu  se těmito čerpadly dá čerpat voda  pouze do konví nebo jiných nádob.  V Čechách obvykle převažují stojanové  litinové pumpy „na zdvih”, které  dokážou čerpat vodu do sací výšky asi  7 m a podle konstrukce a svalové síly  uživatele se jimi dá z hloubky kolem  5 m krátkodobě načerpat až 100 litrů  vody za minutu.

Čerpadlo na tlak
Méně často se používá  čerpadlo „na tlak”. Jeho píst není provrtaný a při čerpacích pohybech pístu nahoru  a dolů se střídavě otevírá sací  záklopka a záklopka ve výtlačné trubce. Součet sací výšky a výtlačné výšky,  tedy dopravní výška, může být u těchto  čerpadel až 20 metrů. Proud vody je však rázový při pohybu pístu dolů a u některých čerpadel je zmírňován  ještě vzdušným polštářem v takzvaném  větrníku montovaném na vrcholek  stojanu.  

Čerpání pro křídlovku  
Pro čerpání menšího objemu vody  postačí dvojčinné výtlačné ruční  čerpadlo zvané křídlovka. Píst je nahrazen  výkyvným. křídlem. Na každý pohyb  ruční páky čerpadlo současně saje  a současně vodu vytlačuje. Čerpací  výkon se pohybuje, podle podmínek,  od 20 do 120 litrů za minutu.  Pokud je nutné čerpat vodu ze studny  hlubší než 7 metrů, je možné využít   zvláštní varianty čerpadel na zdvih nebo  na tlak, kde je pracovní válec s pístem  zamontován do sacího potrubí a píst  je uváděn v pohyb tyčí procházející  čerpadlovou trubkou. Dosažený podtlak  v sání neumožňuje prakticky čerpat  vodu z hloubky pod 7 metrů. Z větší  hloubky lze vodu čerpat zvláštní variantou  čerpadel na zdvih nebo na tlak.  

Vodu strojům  
Pro čerpání závlahové vody ze studní,  z nádrží nebo vody z potoka je možné  použít několika druhů motorových  čerpadel, obvykle elektrických. Sací  čerpadla jsou instalována mimo nádrž,  takže mohou čerpat vodu nejvýše  z hloubky 8 metrů – pak se sloupec  vody přetrhne. Ponorná čerpadla jsou  umístěna přímo v nádrži a mohou  vytlačit vodu z hloubky až 100 metrů.  Pro místa, kde není zaveden elektrický  proud, nebo pro velká průtoková množství  vody se používají benzínová motorová  čerpadla poháněná dvoudobými  nebo čtyřdobými motory o výkonu  1 -3 kW. Pracují na podobném principu  jako elektrická, ale jejich pořízení a provoz  je dražší.  

text: Jiří Hájek  
foto: Gardena   
 
 

Napsat komentář