Polykarbonáty na kryty bazénů, pergoly, zimní zahrady

Polykarbonátové desky Makrolon® jsou vyráběny v Německu od 70. let 20. století. Od té doby prošly vývojem tak, jak se měnily potřeby zákazníků. Nejprve byly vyráběny desky jednokomůrkové, které se staly náhražkou běžného tabulového skla či drátoskla. S rostoucími požadavky na tepelné úspory byly vyvíjeny desky silnější (od 10 mm, přes 16 a 25 až k nyní nejsilnějším deskám síly 40 mm s koef. prostupu tepla U 1,1 W/m2K, což je hodnota srovnatelná s plastovými okny) s větším počtem vnitřních stěn. Tyto se často používají na střechách zimních zahrad a jinde v obytných prostorách nahrazují např. luxfery či kopility. Aby nedocházelo k nadměrnému přehřívání vnitřních prostor, je v nabídce mimo čirých, bílých a hnědých i teploreflexní barva IQ Relax. Není náhoda použití písmen IQ v označení této speciální barvy, protože Makrolon® IQ Relax se zvyšující intenzitou slunečního záření mění svou barvu z bílé na perleťovou, čímž odráží až 60% tepelné složky slunečního záření; když jsou špatné světelné podmínky, vypadají desky jako bílé, čímž naopak propouští maximum světla dovnitř.

Hovoříme-li o polykarbonátových deskách Makrolon®, máme na mysli prosvětlovací materiál pro nerozbitné zastřešení nejvyšší kvality dané 50-ti letou tradicí. Desky jsou standardně opatřeny ochrannou vrstvou proti UV záření, která zajišťuje odolnost vůči stárnutí, zabezpečuje stálost optických vlastností a pomáhá zachovat vysokou únosnost. Výrobce Bayer Sheet Europe garantuje stálost fyzikálních vlastností v teplotním rozmezí od –40 do +120 °C. Díky vysoké rázové houževnatosti zajišťují polykarbonátové desky vysokou bezpečnost, jsou prakticky nerozbitné. 

Polykaronáty lze instalovat rovné nebo ohnuté zastudena; není nutné žádné formování, desky díky přítlačným al- lištám kopírují spodní nosnou konstrukci. To se hojně využívá u obloukových přístřešků a krytů bazénů, které jsou v občanské zástavbě nejrozšířenější aplikací. Zde se nejčastěji používají dvoustěnné desky síly 10 mm. 

Švýcarský výrobce Politec, kterého Zenit také zastupuje, přišel se zaklapávacími deskami síly 16 mm s označením Click. Jedná se o zaklapávací PC systém, který je vhodný pro snadnou a rychlou instalaci bez použití přítlačných lišt. Prosklení tvoří homogenní plochu, která je určená především zákazníkům kladoucím vysoký důraz na design. Protože takových zákazníků stále přibývá, zařadil nedávno Zenit do sortimentu montážního příslušenství al- doplňky s dekorem dřeva, a to hned ve dvou odstínech. 

Vlnité a trapézové desky z polykarbonátu jsou nejnovějším a kompletním řešením pro různé zastřešení. Vysoká průhlednost a velmi dobrý prostup světla jsou jen nepatrnou částí výhod, který nabízí. V nabídce jsou desky nejen s hladkým, ale i krupičkovým povrchem, který láme sluneční paprsky a zlepšuje tak rozptyl světla. K montáži není třeba tolik druhů příslušenství, jako v případě komůrkových desek – to je další z důvodů, proč zákazníci rádi používají trapézové desky. Méně doplňků také znamená méně práce a nižší celkovou cenu. Nosné podpěry konstrukce jsou dimenzovány jinak, než u dutinových desek, a využívají běžné skladby konstrukce pergoly (trámy a na ně připevněné latě). Navíc tloušťka materiálu je 0,8 mm, což výrazně zvyšuje odolnost vůči kroupám.

Na polykarbonátové desky výše popsaných typů poskytuje Zenit záruku 10 let na nežloutnutí a nekřehnutí v důsledku povětrnostních podmínek, což v kombinaci s historií firmy od roku 1968 poskytuje zákazníkům bezpečné zázemí silného a spolehlivého dodavatele.

Zenit, spol. s r.o. 
www.zenit.cz
Praha 10 – Malešice, Tiskařská 8a/620 / tel. 234 707 043 / e-mail: polykarbonat@zenit.cz

Napsat komentář