Polykarbonátové desky na pergoly a přístřešky

Plánujete rozšířit využití pergoly a hledáte vhodné materiály na zastřešení? Zeptali jsme se ve firmě Zenit – jednoho z předních dodavatelů polykarbonátových desek na českém trhu, jaké prosklívací materiály jsou pro pergoly vhodné.

Na prosklení přístřešku či zakrytí pergoly se nejběžněji používají polykarbonátové desky. Ty jsou buď komůrkové (např. značka Makrolon®), nebo mají tvar trapézu (Palram SUNTUF®, Politec WT)

Podívejme se blíže na oba typy desek, jejich výhody a omezení.
Vhodnost desky určuje spodní nosná konstrukce, na kterou bude polykarbonát připevněn. Pokud je skladba jako klasická pergola (tzn. svislé trámy a na nich příčné latě), pak je konstrukce připravená pro pokládku trapézových desek. Ty mají díky svému tvaru pevnost v podélném směru, a proto je potřeba desky podkládat příčně. Pro běžné zatížení sněhem (tj. do 75 kg/m2) je max. doporučená vzdálenost latí 80 cm. Většina pergol má latě vzdálené 40-60 cm, a proto obvykle není zapotřebí pergolu nijak upravovat.

Jakou konstrukci mají mít komůrkové desky z polykarbonátu?
Komůrkový polykarbonát potřebuje být podepřen podélně i příčně, tzn. že do podélných trámů (ideálně aby byly od sebe vzdáleny 1,05 m, protože standardní šíře PC desky je 2,1 m) by měly být příčné latě zadlabané tak, aby s trámy tvořily jednu rovinu.

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při podélné rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m. (obrázek č. 2) Pro desky síly 8 mm je pak tato vzdálenost max. 1, m a pro silnější – např. 16 mm silný polykarbonát je max. vzdálenost latí 3 m.

Chcete dát přednost komůrkovým deskám, ale konstrukci máte klasickou, tzn. připravenou pro trapézové desky?
Pro tyto případy existuje řešení: Jedná se komůrkové desky Click, které jsou široké jen 25 cm a zaklapávají se jedna do druhé pomocí zámku. (obrázek č. 3) Ten zajišťuje pevnost v podélném směru, a proto stačí podepírání pouze v příčném směru – stejně jako u trapézových desek. Spoj desek Click již není potřeba ničím překrývat, čímž získáváme celistvou prosklenou plochu bez rušivých hliníkových krycích lišt. (obrázek č. 4)


Komůrkové desky se tedy připevňují pomocí rušivých krycích lišt?

Schéma montáže komůrkových PC desek naznačuje obrázek č. 5. Abyste mohli pergolu snadno barevně sladit, můžete i montážní doplňky volit v barvě dřeva (např. tmavě hnědý mahagon nebo světle hnědá borovice.)


 

Barvy montážních doplňků
Hliníkové montážní doplňky můžou být stříbrné, nebo ve výše zmíněném dřevodekoru. Polykarbonátové desky se běžně nabízí čiré (bezbarvé), hnědé (jinak též zvané kouř či bronz) a bílé (označované také jako mléčné nebo opálové).

Pergoly za akční cenu
I pergolu si můžete pořídit v akci. Přehledně o zajímavých cenách se dozvíte přímo na stránkách Akční ceny.
Například: Komůrkové desky z polykarbonátu Makrolon® ULTRALIGHT, vhodné především pro hobby použití v ceně pod 200 Kč/m2 bez DPH.

Kvalita a záruky
Polykarbonát značky Makrolon® je vyráběný v Německu. Výrobce Bayer MaterialScience poskytuje na všechny své produkty záruku 10 let.

Společnost Zenit
Firma Zenit poskytuje na polykarbonátové desky všech zde popsaných typů záruku 10 let, což v kombinaci s historií firmy od roku 1968 poskytuje zákazníkům bezpečné zázemí silného a spolehlivého dodavatele.
Pokud si nejste jisti, která krytina je pro vás ta pravá, obraťte se na specialisty z firmy Zenit, kteří vám s výběrem ochotně poradí.

Více informací a kontakty najdete přímo na webu společnosti: www.zenit.cz

foto: Zenit.cz 
Komerční prezentace

Napsat komentář