Pokoj plný her pro předškoláky

Předškolní děti si svůj prostor samy zabydlují a jejich potřeby jsou najednou výrazně širší. Batolecí pokojík jim je už těsný a vy musíte pomýšlet na výraznou změnu místnosti, která jim pro příště bude sloužit k hraní těch nejrůznějších her.

Děti potřebují  místo, v němž mohou alespoň náznakem vytvářet variace různých  prostředí. Z lehkých plastových kontejnerů, na nichž se  dá sedět, si mohou postavit také třeba věž. Velmi rády využijí  všech možností, kde si dokážou vystavět skrýše, domečky  a bunkry, bohatě také uplatní veškeré lehké mobilní prvky. 

Pro radost
Svou „schovku“ mají například pod postelí nebo také pod  kulatým stolkem. Dítěti do čtyř let postačí pro hru a výtvarné  práce malý stolek, později je již nezbytný kvalitní pracovní  stůl, nejlépe s nastavitelnou pracovní deskou. Budeli obohacen  o zásuvky nebo kontejner, tím lépe. Pokud nemusíte  bojovat s každým centimetrem, dejte přednost většímu stolu,  alespoň 140 x 180 cm, nebo ještě lépe rohovému. Neprohloupíte,  když budete dopředu počítat i s pozdějším umístěním  počítače.

Místo pro zábavu i pohyb
Od tří let by se dítě mělo již učit, že všechno nepatří  na jednu hromadu do krabice, ale na určené místo. Dítě  by mělo mít k dispozici dostatek regálů, zásuvek a skříněk,  kam by mohlo ukládat zvlášť hračky, kreslicí potřeby, knížky a podobně. V místnosti by mělo být prostředí maximálně podporující umělecké a pohybové sklony dětí. Neměla by chybět  plocha na kreslení ani malé místo na cvičení. Praktické a jistě  vítané můžou být například: ribstol na zdi, houpačka ve dveřní  zárubni nebo klouzačka z palandy. Mnoho zejména větších  a nadnárodních řetězců dnes nabízí také různé houpací podložky  (1 000 – 2 000 Kč­), uzavírací a točící křesílka (1 500 –  3 000 Kč­), stany iglú (kolem 200 Kč­) a další „průzkumnické“  hračky, které ocení hlavně mladší roč­níky. Některé z nich se  ovšem dají využít i pro oživení pokoje teenagera.   

Palandy nejsou pro každého  
Samostatnou kapitolou mezi dětskými postýlkami jsou  palandy. Výhodu efektivního využití prostoru, jehož nedostatek  však v rodinném domě nebývá problémem, vyvažuje  množství nevýhod. Dítěti na horním lůžku často komplikuje  usnutí vyšší teplota (o 12 °C), dítě na spodním lůžku  zase může obtěžovat prach uvolňovaný z matrace a lůžkovin  horní postele. V žádném případě by tedy nemělo být spodní  lůžko palandy využíváno dítětem s nachlazením dýchacích  cest nebo trpícím astmatem. Při častém nočním probouzení  dítěte a návštěvách toalety přibývá riziko pádu při opakovaném  lezení po žebříku.

Schůdky se zábradlím
A konečně je tu i poměrně častý problém  dětského nočního pomočování, které může přetrvávat  až do sedmi let věku. Použití palandy v dětském pokoji podmiňuje  také světlá výška místnosti. Vzdálenost horního lůžka od stropu místnosti by měla umožnit pohodlné a bezpečné sezení dítěte, lépe však dospělého, jehož výšky během času  potomek pravděpodobně doroste. Pokud to okolí palandy  a uspořádání pokoje dovoluje, je lepší volit k výlezu na horní  lůžko strmé schůdky nežli žebřík a doplnit je zábradlím, třeba  provazovým.

Nové nápady
Kompromisním řešením využívajícím výhody  palandy a zmírňujícím její nedostatky jsou dnes její modifikované verze. Postýlky dětí nejsou přímo nad sebou, ale v půdoryse  se překrývají jen částečně, často v pravém úhlu, což  zpravidla umožní i menší výšku horního lůžka a jeho snadnější dostupnost. V kombinaci s úložnými prostory nebo psacím  stolem dochází k maximálně efektivnímu využití prostoru  a vytvoření lákavého prostředí pro dětské hry.  

Text: Jana Štichová 
Foto: Lokki  

 

Napsat komentář