Pokládka dřevěné podlahy svépomocí

Dřevěné podlahy prošly viditelným vývojem. Díky novým technologiím, novinkám v oblasti lepidel a čisticích prostředků tak mohly vzniknout nové způsoby položení dřevěné podlahy jako je celoplošné lepení nebo lepení dřevěné podlahy v pásech. Jaká existují možnosti položení podlahy a jaké jsou obecné zásady, které se musí dodržovat, to jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Dřevěná podlaha je kus přírody

Nic vám do domácnosti nevnese tolik přirozenosti, útulnosti a pocitu domova jako tradiční dřevěná podlaha. Dřevěné podlahy se dnes vyrábějí z různých dřevin a mohou tak interiéru dodat na modernosti, tradičnosti i neotřelosti. Záleží na zpracování a barvě dřeva.

Každé prkno je unikátní, má svá specifika, nedostatky a klady, právě proto, že každé dřevo je jako otisk prstu vždy vznikne jedinečná podlaha, kterou nikdy jiný mít nemůže a nebude. Všechny tyto důvody způsobují, že dřevěné podlahy patří mezi stálice mezi podlahovými krytina a jen tak se ji něco nevyrovná.

6 obecných zásad

  1. Teplota během pokládky musí být kolem 20 stupňů Celsia.
  2. Vlhkost prostředí se musí pohybovat mezi 50 a 60 %.
  3. Dřevěná podlaha musí mít vlhkost 1 – 7 %.
  4. Podlaha se musí nechat minimálně 48 hodin aklimatizovat (v místnosti kde bude položená).
  5. Podklad musí být čistý, suchý a rovný.
  6. Maximální nerovnosti podkladu mohou být 2 mm na délku 2 metry.

Je na vás jaký způsob si vyberete

Jak již bylo řečeno na začátku, existuje celá řada způsobů, jak je možné položit dřevěnou podlahu. Záleží tak na vybraném dřevu, podmínkách prostředí a také požadavcích majitele na podlahu. Mezi nejpoužívanější způsoby patří:

  • celoplošné lepení,
  • plovoucím způsobem.

Plovoucí způsob

Pokládka dřevěné podlahy plovoucím způsobem se hodí především pro vrstvené podlahy, ale někteří výrobci tento způsob doporučují i u masivních plovoucích podlah. Základem úspěchu tohoto způsobu je mít dokonale připravený podklad, To znamená suchý, bez nečistot a dokonale rovný.

Na dokonale připravený podklad se položí parotěsná fólie a podložka kročejového hluku. V případě, že bude pod podlahou podlahové topení, je nutné parotěsnou fólii nahradit podložkou pro podlahové topení.

Jednotlivé dílce dřevěné plovoucí podlahy se pak na podlaze skládají volně a k jejich spojení slouží buď speciální suchý zámek, nebo se k sobě slepují v peru a drážce. Právě díky tomu, že se podlaha k ničemu nekotví, se jí říká plovoucí a dokáže tak reagovat na změny klimatu v místnosti.

Celoplošné lepení

Celoplošné lepení si vyberou majitelé, kteří chtějí podlahu, která bude mít nižší hladinu kročejového hluku, bude pevná, tuhá a díky tomu velmi příjemná na chůzi. Celoplošným lepením vzniká celistvá, kompaktní podlaha s velmi vysokou životností.

Stejně jako plovoucí způsob, i celoplošné lepení vyžaduje dokonale rovný a připravený povrch. K samotnému lepení se pak využívají speciální lepidla na bázi disperzní, syntetické nebo polyuretanové. Vybírejte vždy lepidlo ke konkrétní dřevěné podlaze.

Čím bude mít lepidlo delší dobu otevření (minimálně 60 minut), tím budete mít delší dobu na nalepení podlahy, aniž by lepidlo ztratilo svou funkci. Lepidlo se nanáší na podklad ozubenou stěrkou a jednotlivé díly dřevěné podlahy se pokládají bezprostředně po nanesení lepidla.

Nechte si pomoct

V případě, že si na pokládku dřevěné podlahy netroufáte sami, bojíte, abyste podlahu nezničili nebo nezačala postupem času vrzat nebo vytvářet nevzhledné mezery, svěřte pokládku odborníků, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti a na výsledek získáte záruku.

Za poskytnuté informace a rady v oblasti pokládky dřevěných podlah děkujeme firmě AMADEO holding s.r.o. – podlahářství Plzeň

Napsat komentář