Pojištění plaší červeného kohouta

Podle Murphyho zákona se pojistka obvykle vztahuje na všechno kromě toho, co se doopravdy stane. Tyto slova mohou potvrdit ti, kteří například vyhořeli nedostali od pojišťovny nic, protože dům vůbec nepojistili nebo jiní, co dostali jen velmi málo peněz, protože měli špatnou pojistku. Jak uzavřít tu správnou?

Nejstarší domácí pojišťovací ústav byl založen roku 1827. Byl to “První český ústav ku vzájemnému pojištění proti škodám z ohně a krupobití, Praha, Vladislavova ulice.“ Majetkové pojištění bylo prostě Čechům vlastní odjakživa. Všechny výhody takového pojištění naši předci a na vlastní kůži poznali po požáru Národního divadla v roce 1881, kdy právě tato pojišťovna vyplatila 300.000 zlatých.

Pohromy přicházejí
Škody na majetku z důvodu různých živelních událostí, jako jsou požár, blesk, vichřice, krupobití nebo pád letadla, jsou jen těžko předvídatelné, ale určitá pravděpodobnost jejich vzniku existuje. Navíc takto způsobené škody jsou ve většině případů velmi vysoké, někdy i katastrofální. Zároveň jsou možnosti ochrany majetku pro tyto případy dosti omezené. Například pro snížení rizika vzniku požáru můžeme sami udělat to, že budeme dávat pozor a budeme mít elektroinstalaci, elektrické a plynové spotřebiče ve kvalitním stavu. Těžko však můžeme totéž ovlivnit u svého souseda. Stejně tak můžeme mít kvalitní střechu, ale sílu větru nebo krupobití nejsme schopni regulovat. Živelní pojištění je proto namístě a je obecně vždy součástí základního pojištění domácnosti u všech pojišťoven.

Domácnost není nemovitost
Pojištění domácnosti patří mezi nejčastěji nabízená pojištění vůbec. Můžete si ho sjednat prakticky u kterékoli pojišťovny s výjimkou pojišťoven “čistě” životních, jako např. Nationale- Nederlanden či Aviva. Pojištění domácnosti bývá velmi často nabízené spolu s pojištěním obytných staveb, to znamená. rodinných domů a bytů. V nabídce pojišťoven je lze nalézt v rámci občanských pojištění majetku. V praxi ale platí, že pokud se chcete dobře pojistit, nelitujte času. Nenechte se odradit tajemnou řečí pojišťovacích agentů, které nerozumíte. Naopak, nechte si všechna rizika, na něž se pojištění vztahuje, podrobně vysvětlit. Třeba že bychom měli rozlišovat mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Tato pojištění je nutné odlišovat, ačkoliv zejména u pojištění bytů dochází často k jejich záměně. Pojištění domácnosti se totiž vztahuje pouze na věci náležející k domácnosti, jako je např. nábytek, elektronika, cennosti, audiovizuální technika, aj. Naproti tomu pojištění nemovitostí se vztahuje pouze na pojištěnou stavbu, nikoli tedy na věci, které tato stavba uvnitř obsahuje.
(red)

 

Napsat komentář