Pohodlí začíná od podlahy

Domov je snad pro každého tím klidným místem, kam se opravdu rád vrací. Místem, kde čerpáte novou sílu a energii. Podobným místem klidu bývá i les. Nekonečný prostor ticha a svobody, kde se koruny stromů dotýkají nebe. Prostor svěží vůně a harmonie. Takový domov by měl mít i tomu odpovídající podlahu.

Aby podlaha dobře splnila svůj účel, neměl by být jediným kritériem výběru její vzhled, ale také materiálové složení. Při volbě materiálu je totiž důležité brát ohled nejen na estetický vzhled a sladění s interiérem, ale také na praktičnost a předpokládané namáhání podlahy. Dnešní nabídka je bohatá nejen na nové materiály, ale existuje i mnoho barevných variant a můžete nakonec vybírat i z přírodních i umělých materiálů.

Nechte plavat
Hitem současnosti se stala plovoucí podlaha, která je oddělena od nosného podkladu systémem dělicích vrstev. Vzniklé dilatační spáry se ponechají a překryjí se lištami upevněnými ke stěnám. Tato hladká plocha je velmi odolná, lehce se čistí, montuje se na pero a drážku a doporučuje se i alergikům nebo jiným lidem citlivým na onemocnění z prachu. Tento druh podlahy nemusí být jen ze dřeva, ale například i z laminátu. Ty jsou výrazně levnější a imitují dřevo téměř dokonale. Celková životnost laminátových podlah není tak vysoká, jako životnost podlah z masivních dřevin. Mají však své výhody: jsou velmi odolné proti oděru a některé druhy mají také vysoký stupeň voděvzdornosti, jsou tedy vhodné třeba i do koupelen.

Dřevo tří vstev
Výhoda dřevěných plovoucích či masivních podlah spočívá v tom, že jsou extrémně odolné vůči poškrábání, nabízí možnost několikanásobné renovace a zachovávají přírodní ráz dřeva. Cena elegantní dřevěné podlahy je vyšší a závisí na tloušťce nášlapné vrstvy. Čím je tlustší, tím má podlaha delší životnost, protože je možné ji vícekrát zbrousit, a tím tedy obnovit. Dřevěné podlahy složené ze tří vstev jsou velmi populární pro svou stabilitu, odolnost a nyní již i cenovou dostupnost.

Moderní technologie i srovnatelné ceny
Mnoho lidí totiž neví, že ceny tohoto typu dřevěných plovoucích podlah dnes dosahují cen dražších laminátových podlah. Třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy jsou lepené v sendviči. Skládají se z horní nášlapné vrstvy, středu ( jádra) a protitažné spodní vrstvy. Obvykle se vyrábějí v profilu 13 až 15 mm. Třináctimilimetrové tloušťky se výrobcům daří dosáhnout začleněním tvrdších dřevin, například Hevea, do jádra podlahy. To pak dává lepší možnosti při aplikaci třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy v systému podlahového vytápění. Existují i dvouvrstvé dřevěné podlahy, které se skládají z horní nášlapné vrstvy a spodní protitažné. Jsou určené speciálně pro aplikaci v systému podlahového vytápění, a to v případech, kdy použití třívrstvé podlahy nedovoluje nedostatek prostoru. Mají sice menší tloušťku, okolo 10 milimetrů, ale oproti třívrstvým zase mnohem menší stabilitu a je nutné je celoplošně přilepit.

Podlaha jako nábytek
Královskou variantou mezi dřevěnými podlahami jsou podlahy z masivního dřeva. Rozlišujeme typ velkoformátový a maloformátový. Masiv má spoustu výhod, ale také jednu nevýhodu, a to je vlhkost dřeva. Laik totiž jen těžko pozná, jestli bylo dřevo správně vysušeno a má tu správnou zbytkovou vlhkost. Potom mohou přijít problémy s tím, že podlaha začne podle teploty a relativní vlhkosti pracovat. Naštěstí moderní technologie si s tímto problémem dokáží pomoci. Dřevěné masivní podlahy maloformátové se zpravidla vyrábějí 15 mm tlusté v délkách cca 1 metr, velkoformátové dosahují síly 20 mm v délkách až 2 metry. V této variantě jsou masivní dřevěné podlahy spíše nábytkem než jen pouhou podlahou.

Luxus pod chodidly
Přiznaná dlouhá až dvoumetrová prkna, například v obývacím pokoji působí úchvatným dojmem a vypovídají o statusu majitele. Jedná se o stoprocentně přírodní materiál bez použití jakýchkoliv chemikálií. Nevýhodou dřevěných masivních podlah je zpravidla vyšší cena materiálu a hlavně vetší náročnost pokládky, a to i finanční.

Text: Jiří Kropylák
Foto: Kronotex, Kährs  

Napsat komentář