Pohoda bydlení za oknem

Střešní okna se tak stala fenoménem zásadně ovlivňujícím užívání podkrovních prostorů, fenoménem, utvářejícím a ovlivňujícím pohodu bydlení, fenoménem, který významně ovlivňuje ekonomické parametry bydlení, zejména energetickou náročnost obývaných podkrovních prostor.

Okna jsou velmi důležitou součástí stavby. Využívají se především jako zdroj světla a čerstvého vzduchu. Vyplňují otvory v obvodových zdech budov, ve střechách, které umožňují vstup denního světla a přímé větrání místností. Nejčastěji používaný materiál je dřevo, plast a kov. Se stoupajícím počtem zasklení roste tepelně izolační schopnost oken. Zdvojená okna jsou okna jednoduchá, která mají vzduchovou tepelně izolační vrstvu. Dvojitá okna tzv. kastlová se sestávají ze dvou samostatných jednoduchých křídel. Zvláštním typem oken jsou střešní okna, která slouží k prosvětlení podkroví a půdních prostorů.

Základ je vědět, co chceme
Střešní okna, aby plnila funkci, kterou plnit mají, a splnila očekávání investora a uživatele podkrovních prostorů, musí být nejen kvalitní, ale také dobře zabudovaná, správně seřízená, snadno ovladatelná a musí mít i jednoduchou a bezpečnou údržbou. Pro spokojenost v budoucnosti je nutné, aby budoucí uživatel své požadavky a očekávání architektovi před rozhodnutím o výběru typu střešních oken co nejpřesněji formuloval.

Správné umístění
Pro správný výběr střešního okna je nejdůležitější určit, k jakému účelu má převážně sloužit. Při jejich umístění je důležité vzít v úvahu sklon střechy a ujistit se, že délka střešního okna je optimální pro dobrý výhled z místnosti i snadný přístup k ovládání okna. Také je třeba zohlednit následující skutečnosti. První je sklon střechy. Při menším sklonu střechy je třeba pro stejný výhled použít delší okno.

Důležité ovládání
Dále by okno mělo mít snadné ovládání. U výklopných střešních oken (ovládací madlo v horní části křídla) by pro zajištění snadného ovládání měla být horní hrana rámu vzdálena 180-220 cm od podlahy. U výklopných/kyvných střešních oken (ovládací klika na spodní části rámu) by optimální vzdálenost spodní hrany rámu od podlahy měla být 120 cm, zejména u střech s malým sklonem.

Komfort založený na velikosti
Velikost okna se určuje podle plochy místnosti a umístění okna dle požadavků na komfort. Pro zajištění dostatečného osvětlení místnosti odborníci doporučují, aby zasklená plocha okna tvořila nejméně 10% plochy podlahy. Při volbě velikosti střešního okna je zapotřebí si uvědomit, že čím je větší místnost, tím je třeba použít větší okno a čím je větší okno, tím je větší obytný komfort. Při návrhu optimálního osvětlení místnosti je třeba vzít v úvahu počet a velikost střešních oken a také jejich rozmístění, aby byl splněn požadavek na dostatek denního světla a jeho rozložení v prostoru a také na dobrý výhled.

Vlastnosti střešního okna
Střešní okna umožňují optimální využití denního světla k prosvětlení všech typů podkrovních místností. Přivádějí více světla než fasádní okna stejné velikosti a tím zajišťují přirozenou atmosféru podkroví. Okno v šikmé střeše vyžaduje pochopitelně vyšší kvalitu technologie než jakýkoliv jiný typ okna. Pro harmonické sladění se střešní krytinou se lemování dodává v provedení z hliníku v neutrální tmavě šedé barvě. Střešní okna je možné dodat i v provedení z mědi nebo titanzinku. Ověřená konstrukce a kombinace materiálů jsou zárukou vodotěsnosti a odolnosti lemování.

Text: Zdeněk Lodyha

 

Napsat komentář