Podzimní sázení stromků

V říjnu je nejlepší doba pro výsadbu většiny okrasných a ovocných dřevin. Před vysázením stromků musíte vykopat jámu, která by měla být pro ovocný strom hluboká 50 cm a v průměru by měla mít 80 cm.

Důležité zásady při sázení
Čím je půda méně kvalitní nebo hůře zpracovaná, tím by měla být větší. Vykopaná jáma zajišťuje oxidaci škodlivých sloučenin v půdě. Do jámy bychom měli použít kvalitní ornici nebo kompost. Platí ale několik velmi důležitých zásad. Půda musí obsahovat nezbytné živiny, ale do vyhloubené jámy nesmí přijít nerozložený organický materiál jako je hnůj, listí a tráva.

Vydatná zálivka a hnojivo
Do zeminy je možné přidat hnojiva, která udrží živiny v půdě po léta například sířan draselný nebo superfosfát. Kompost, který do jámy přidáte, může také obsahovat průmyslová hnojiva. Ty poskytnou rostlinám výživu zejména při jejím zakořeňování. Půdu je třeba dobře zpracovat a dodat živiny. Proto při zasunování dřeviny v polovině jámy přilijeme trochu vody, aby se částečky půdy dostaly mezi kořínky, obalily je a upevnily. Poté dokončíme zásyp, zeminu utlačíme a dřevinu zalijeme velkým množstvím vody. Na vydatnou zálivku nesmíme zapomenout.

Zahrada a geometrie
Vhodně volený porost dřevin uzavře hranice pozemku, oddělí sportovní trávník, zeleninovou zahradu, tichou plochu na slunění či pozemek vedle rušné vozovky. Dřeviny jsou také velmi vhodné pro utváření zahradních celků. Signalizují vstup do předzahrádky i do další částí zahrady. Jejich koruny vrhají osvěžující stín na terasu ci odpočívadlo. Pokud strom na zahradě použijete jako „dopravní značku“ sáhnete vždy po méně vzrůstných odrůdách s kulovitými nebo převislými korunami. Jsou to například okrasné třešně, višně, mahalebky a jabloně, kulovité javory a trnovníky, roubované vrby. Tyto dřeviny si zachovávají vzhled stromu, naproti tomu velké původní druhy působí těžkopádně a zastíní zahradu.

Čím na podzim hnojit
Chlévský hnůj je výborné organické hnojivo. Ne všechny rostliny jej však snesou v prvním roce (v pěstitelském žargonu „v první trati“ ). Zarývejte jej pouze tam, kde budou košťáloviny nebo brambory. Na podzim nehnojíme dusíkatými hnojivy. Dusík je v půdě velmi pohyblivý a snadno by se do jara vyplavil. Omezíme se na hnojení fosforem a draslíkem. Hnojit můžete i popelem, ovšem pouze ze dřeva a v rozumné míře.

Text: Libor Malík
Foto: archiv autora

Napsat komentář