Rozhodujete se pro bazén? Nebo už jste rozhodnutí? A nevíte, jak dále postupovat? Poradíme vám první kroky při stavbě vašeho rodinného bazénu.
Kam s ním
Pro bazén je důležité zvolit místo nejslunnější, to umožní při použití solární folie ohřev vody až o 4 stupně Celsia. Stanoviště by mělo být chráněno před padajícím listím, které ve vodě hnije, a proto vybíráme místo pokud možnou stranou od listnatých stromů. V místě budoucího bazénu by neměla být navážka, ale rostlý terén. Je estetické umístit bazén do stejné roviny jako je okolní dlažba a nevytvářet na zahradě sarkofágy. V případě, že jsme nuceni z jakéhokoli důvodu bazén jen částečně zapustit do terénu je výhodné kolem něj vytvořit co nejširší prostor v stejné rovině jako je horní hrana bazénu a výškový rozdíl mezi okolím a bazénem zjemnit třeba umělým svahem.
Kopeme jámu
Už při samotných výkopových pracích je velký rozdíl zda kopeme v písečném podloží nebo v jílu. Cena se pak může zdvojnásobit. Pokud budujeme bazén ve svahu, je dobré nechat si poradit od odborníka na statiku. U výkopu pro bazén (montážní jámy) je nutné dbát správnou konečnou výšku betonové desky, aby vyšla s terénem jak potřebujeme. Zároveň je nezbytné zachovat vodorovné umístění desky. Betonová deska by měla mít tloušťku minimálně 150 mm a vyztužená ocelovou armaturou ( KARI síť 15 x 15 cm, drát průměr 6 mm ).
Podklad
Je vhodné provést podsyp desky štěrkem. Velkým strašákem je spodní voda, která v některých oblastech dosahuje výšky nade dno bazénu. Zde potom nejen odebírá drahocenné teplo z bazénu, ale může znemožnit vypuštění bazénu bez následného poškození. Pokud tato situace jen trochu hrozí, je nutné vytvořit pod bazénem drenáž a tu zaústit do jímky s čerpadlem. Tou může být například svislá trubka průměr 300 mm, do které je voda svedena drenážní hadicí po obvodu výkopu a odkud je voda dle potřeby v průběhu realizace odčerpávána. Do míst s výskytem spodní vody není vhodné instalovat celoplastové bazény.
Není typ jako typ
Stavba bazénu také závisí na zvoleném typu. Betonové bazény a bazény se skeletem tvořeným ztraceným bedněním jsou velmi vznešené a esteticky dokonalé, konstrukce umožňuje variabilním způsobem řešit vstup do bazénu. Vlastní skelet lze vytvořit jak betonováním do předem připraveného bednění, tak i s výhodou lze využít ztraceného bednění z betonových prefabrikátů či polystyrénových tvarovek, které jsou současně tepelnou izolací bazénu. Vnitřní povrch může být upraven několika způsoby. Například je to keramický obklad, přičemž izolaci proti bazénové vodě v tomto případě zajišťuje speciální hydroizolační stěrka odolná stálému tlakovému zatížení, která se nanáší přímo na betonový povrch.
Fólie jako izolace
Další možností povrchu je mozaika, která má izolaci proti bazénové vodě provedenu obdobným způsobem jako u keramického obkladu. Moderní technologie nabízí i řešení vnitřního povrchu bazénu pomocí fólie svařované na místě nebo vysokofrekvenčně svařené ve výrobním závodě a zavěšené do skeletu bazénu. Tato fólie plní zároveň funkci izolace proti bazénové vodě. Mezi betonem a fólií je vložena geotextilie nalepená na betonový povrch.
Text: Zdeněk Lodyha
Foto: Desjoyaux, archiv autora