Podlaha z eukalyptu

Až vyšší poptávka po exotických dřevinách a tlak na snížení ceny dotlačil výrobce k hledání nových vlastností již objevených dřevin. Mezi ně patří i eukaliptus. Za příznivou cenu získáte ideální podlahovou krytinu která při správné údržbě vydrží i 100 let. Kromě toho má výborně izoluje teplo i zvuk.

Druhy eukalyptu
Mnoho lidí neví, že na světě existuje více druhů eukalyptu a v lepším případě je mezi sebou často zaměňují. Například Eucalyptus Saligna, také známý jako Blue Gum je často zaměňovaný za Eucalyptus grandis. (Také známý jako Rose Gum.) Eucalyptus Saligna má přímá vlákná, které jsou občas lehce. Největší přitažlivost má Blue Gum pro svojí barevnou škálu, která zahrnuje téměř všechny odstíny od tmavé přes rudě růžovou až po temně cihlové.

Je libo obrazce?
Eucalyptus Saligna je hojně využívaná v nábytkárském průmyslu a nyní pronikla i do oblasti podlahárské. Barevné odstíny od svetle žlutohnedé až po temne hnedou nabízí Eucalyptus Citriodora, také známý jako Spotted Gum a Iron Gum nebo Lemon Gum. Vlnitá textura Spotted Gum je poměrně přímá. V některých případech toto tvrdé dřevo může vytvářet obrazce podobné čočkám nebo tvary podobné houslím.

Desítky druhů, barev i vlastností
Citriodora se používá pro různorodé aplikace od rámu obrazu až po decking (terasové palubky), lze ji doporučit pro výrobu tvrdých parket a podlahových palubek ale i na ploty a ložné plochy nákladních aut. Do Evropy se dováží pod obchodním názvem IPATUBA. Temně rudé dřevo dává Eucalyptus Terecticornis, zato Eucalyptus Grandis, známý jako Rose Gum, Flooded Gum a Scrub Gum, dosahuje od staroružové až po rudohnědou.

Přichází Lyptus
Tento nový typ vysoce kvalitního řeziva z tvrdého dřeva, které nikdy předtím nebylo vyráběno v komerčním měřítku, vyvinul výzkumný tým Aracruz Celulose, jako výsledek pečlivého výběru a přirozeného křížení druhu Eukalyptus grandi a Eukalyptus urophylla, aby zajistil nejvhodnější barvu, pevnost a stabilitu pro různé konečné uživatele. Lyptus® je znamenitá volba pro výrobu podlah, nábytku, pro dekorativní účely, hladké povrchy interiéru a značnou rozmanitost dalších použití kde je u dřeva požadována vysoká odolnost a rozměrová stabilita. Průmyslové testy přinesly v Evrope a USA důkaz, že Lyptus může být zpracováván se stejnými nástroji a se stejnými metodami úpravy povrchu jako jsou běžne užívány pro tvrdá dřeva při výrobě nábytku nebo podlahových palubek a parket. 

(red)

 

Napsat komentář