Poctivý český nábytek z masivu

Nábytek z masivního dřeva o své místo na výsluní bojovat nemusí. Je stále stejně populární, nemá konkurenci a z módy nevyjde. Výrobou kvalitního nábytku i kuchyňských sestav z masivního dřeva se zabývá česká společnost Balnabed se sídlem v Kravařích ve Slezsku.

Výroba kuchyní i nábytku do koupelen je naším denním chlebem, říká ing. arch. Eliška Hurníková, vedoucí pražské pobočky Balnabed, s níž jsme si povídali nejenom o nábytkových trendech.

Prosím, prozraďte nám, kde vás kromě Kravař zákazníci najdou?

V říjnu oslavil tři roky od otevření náš pražský showroom v Běchovicích. Otevřeli jsme tuto pobočku především proto, aby se naši klienti mohli na nábytek podívat na živo a snadněji si mohli vybrat i konkrétní dřeviny a jejich barevnost.

V čem spatřujete přednosti dřevěného nábytku?

Zejména jeho životnost. Fortelný dřevěný stůl či komoda vydrží funkční dlouhé roky. Důležitý je proces zpracování dřeva od jeho sušení až po vytváření detailů šikovnými truhláři.

Vyrábíte pouze na zakázku, nebo v některých případech jde i o sériovou výrobu?

Klient si u nás může vybrat z typových prvků, ale i tak vždy jde o zakázkovou výrobu, to znamená, že opravdu nic nemáme skladem. Pokaždé totiž nábytek vyrábíme v jiné dřevině či povrchu a velmi často i s upravenými rozměry.

Výhodou individuálních zakázek je možnost přizpůsobit se i atypickému prostoru. Co vše dokážete zařídit?

Především při výrobě kuchyní se často setkáváme například s komplikovanými půdními nebo velmi malými prostory. Důležité, nejenom v těchto případech, je důkladné zaměření, které před výrobou provádíme. Omezeni jsme pouze technickými možnostmi dřeva, případně některých strojů, které při výrobě používáme. Hlavně vždy musíme myslet na to, aby byl nábytek zkonstruován správně a nedocházelo tak k případnému kroucení dřeva.

Hodí se dřevěný nábytek i do kuchyně či do koupelny, kde je vystavený vysoké relativní vlhkosti?

Ano, není to žádný problém. Jde jen o zvolení správné povrchové úpravy. Dřevo totiž, na rozdíl od laminových materiálů, při zatečení vody nebobtná a nemá žádné hrany, které by se odlupovaly.

Co by si měl zákazník při koupi dřevěného nábytku nejspíš uvědomit?

Zejména to, že jde o přírodní materiál. Každý kousek dřeva může být jiný, zajímavý svou texturou i drobnými odchylkami v barevnosti, jež ale právě potvrzují přírodninu. V dnešní době, kdy existují lamino desky s krásnými a perfektními dřevodekory, se často zapomíná na to, že dřevo není jednolitý materiál se stále stejnou texturou.

Jaký je podle vás současný interiérový trend?

Jedním z dlouhotrvajících trendů je dubový jídelní stůl coby místo pro setkávání celé rodiny. S radostí sledujeme, že představuje prvek, na kterém si lidé opravdu dávají záležet. Dub je navíc krásná a nadčasová dřevina, která vydrží po generace.

Poprosím ještě o slovo závěrem: má Balnabed nějaké motto či cíl, který dlouhodobě sleduje?

Naším hlavním mottem je „Milujeme dřevo“. Rádi pomáháme klientům dostat vůni dřeva do jejich domácností či do chalup. A spokojený zákazník je naší největší odměnou.

Více informací získáte na www.balnabed.cz

Napsat komentář