Plastový nebo dřevěný plot? Vsaďte na nulovou údržbu

Přemýšlíte, jaký plot zvolit kolem vašeho domu? Dřevěné plaňky jsou klasika, na kterou řada lidí nedá dopustit. Má ale své nevýhody, jako je třeba častá údržba. Poslední dobou proto narůstá zájem o bezúdržbové plastové ploty. Jaké další vlastnosti mají?

Barevná stálost bez pravidelného natírání

Dřevěné ploty mají jednu velkou nevýhodu – musí se pravidelně udržovat. Každé 2 – 3 roky je potřeba je rozebrat a jednotlivé plaňky ohoblovat a znovu opatřit nátěrem. I když pro domácí kutily se může jednat o příjemnou činnost, převyšuje počet těch, který preferují bezúdržbové řešení. A tím je právě plastový plot, který stačí jednou za čas opláchnout zahradní hadicí, aby byl čistý.

Vydrží barevný?

Plastový plot nepotřebuje údržbu, protože obsahuje UV stabilizátory, díky kterým barva nevyšisuje, ani když je neustále vystavena prudkému působení slunečních paprsků. Plot má extrémní životnost, protože nekoroduje, nehnije a díky jeklové výztuži je téměř „nezničitelný“.

Ale dřevo je dřevo. Nebo ne?

Dřevo je na pohled krásné, dotváří přírodní ráz a útulnou atmosféru. Pokud patříte mezi milovníky dřeva, doporučujeme vyzkoušet dřevodekory. Odstínů se vyrábí celá řada, takže si můžete vybrat dekor, který se vám líbí a klidně ho sladit třeba s dřevěnými lavičkami. Rozdíl mezi dřevěnou plaňkou a dřevo dekorem plastového plotu na pohled nepoznáte.

Pokud chcete něco originálnějšího, můžete si vybrat různě barevné odstíny z populárních pastelových a metalických dekorů.

Jak vychází cenově?

Na trhu najdete celou řadu plastových plotů, jejichž cena je extrémně nízká. Dejte si však pozor, aby se doopravdy jednalo o pevný a odolný plast s UV stabilizátorem vyrobený z tvrzeného PVC. U těch nejlevnějších plotů se totiž často jedná o jiný typ plastu, který tyto vlastnosti nemá, jako jsou nejrůznější granuláty a recykláty.

Jak je to s plastovými profily?

Plastové profily se vyrábí technologií vytlačování z tvrzeného PVC s UV stabilizátory. Díky tomu mají dlouhou životnost a jsou odolné proti větru a dalším vnějším vlivům. I zde si můžete vybrat barevný odstín a libovolně je s plotem sladit.

Hodí se plastový plot pro všechny?

Plastové ploty mají celou řadu výhod. Je však ovšem jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete. V případě plastového plotu ale bezúdržbovost brzy oceníte. A pak už si jen užíváte plot, který vypadá pořád jako nový.


Napsat komentář