Plastová okna šetří peníze za teplo

Také máte pocit, že v zimě doslova utíkají oknem peníze za teplo? Právě nyní je ideální doba na výměnu netěsnících starých oken za nová třeba plastová okna. Při stále rostoucích nákladech za energie to stojí za zvážení.

Jak vybírat plastová okna

Obliba plastových oken v ČR je stále vysoká. Za přijatelnou cenu dostane zákazník výrobek, který mu bude dlouho a spolehlivě sloužit a navíc se o něj prakticky nebude muset starat. U plastových oken totiž odpadá nutnost speciální péče o jejich povrch, a to platí jak pro bílá plastová okna, tak pro plastová okna v dřevodekorech. Stačí okna umýt a promazat či seřídit kování, to je běžná údržba nezbytná u všech v současnosti dodávaných oken.

Rozhodování o tom, jaká plastová okna si pořídit, by měla být dána zejména tím, v jakém prostředí budou sloužit, jaká úspora a případně jaké další vlastnosti se od nich očekávají. Na výběr jsou plastová okna od těch nejúspornějších profilů určených zejména pro pasivní domy až po ty běžné, které samozřejmě splňují současné technické normy, přinesou požadovanou úsporu tepla. Je dobré zvážit i další parametry. Do bytu u křižovatky či silnice pořídit okna s větším útlumem hluku. Pokud jsou okna dostupná z chodníku pořídit bezpečnostní prvky atd. Pokud vyřešíte tyto otázky při výběru oken, ušetříte nejenom peníze, ale také případné zklamání.

Kvalita plastových oken je ukryta uvnitř

Plastová okna tvoří plastový profil a zasklení, obě tyto součásti mají podstatný vliv na úsporu tepla. V současnosti jsou trendem plastová okna se stavební hloubkou alespoň 70 mm rozdělená na minimálně 5 komor. Pro větší úsporu tepla, je dobré volit zasklení izolačním trojsklem. Pokud bydlíte v místě s větší zátěží hlukem, prachem, hnaným deštěm, pak je dobré pořídit si plastový profil s tzv. středovým těsněním, izolaci pak tvoří tři těsnění, namísto běžných dvou těsnění.

Aby plastová okna dobře sloužila, nesmí se kroutit, proto by okna měla být vyztužena kvalitní ocelovou výztuhou. Velké problémy mohou nastat zejména u oken větších rozměrů. Do profilu ale nevidíte, proto musíte důvěřovat dodavateli, že vám dodá plastová okna slibované kvality. Kvalita plastových oken se ale většinou projeví až po nějaké době používání, většinou v zimě. Již při výběru dodavatele plastových oken je dobré zajímat se nejenom o pořizovací cenu, ale i kdo a kde okna vyrobil. Je dobré vědět, kam se v případě problémů obrátit. Může to ušetřit řadu nepříjemností.

Předsudky spojené s plastovými okny

Často si lidé myslí, že plastová okna nedýchají. Všechna okna plastová i dřevěná musí být předána po zabudování v seřízeném stavu, tj. co nejvíce těsnící. Úspora tepla je totiž zajištěna pouze pokud okny netáhne,” říká produktová manažerka VEKRA M. Tomčíková. Po zabudování jakýchkoliv nových oken je třeba počítat s tím, že bude třeba více větrat, hlavně tam, kde je vyšší vlhkost. Pokud není v bytě klimatizace s rekuperací vzduchu, pak jedině pravidelné a dostatečné větrání zabezpečí dostatečnou výměnu vzduchu a odvod vlhkosti.

Čím více komor tím větší úspora tepla je klišé, které rovněž není zcela přesné. Rozhodující vliv na izolační vlastnosti plastových oken má stavební hloubka profilu a zasklení. Rozdělení stavební hloubky profilu na jednotlivé komory má význam pouze, pokud mají komory určitou velikost. Navyšování počtu komor nad určitý počet již nepřináší významnou úsporu tepla.


Napsat komentář