Plánujeme nový bazén

Podzim je má v sobě určitý paradox. Letní vedra jsou pryč a jakoby se zdálo, že bazénové téma je jaksi „pasé“. Ale přitom opak je pravdou.

Právě na podzim je nejlepší doba na realizaci bazénového projektu a pokud jste se nerozhoupali ještě k stavbě samotné, pak vězte, že máte nejvyšší čas. Pravdou sice je, že objednávku můžete udělat i v zimních měsících a stavbu realizovat na jaře, ale z odborníci doporučují postavit bazén na podzim a nechat ho takzvaně „vymrznout“ stejně, jako kteroukoliv hrubou stavbu.

Jak dlouho trvá stavba bazénu
Díky moderním technologiím je stavba bazénu poměrně rychlá. Parta zedníků dokáže pomocí techniky ztraceného bednění realizovat hrubou stavbu vašeho bazénu během jednoho týdne. Stačí, aby byl hotový základní výkop. Pak zedníci sestaví konstrukci jakéhokoliv rozměru a tvaru. Nakonec ji vyplní ocelovou výztuží a tekutým betonem.

 

Rozum a tvar
Začátek našeho bazénového snění bychom měli věnovat tvaru bazénu. Ideální tvar pro využití plochy je obdélník. Ostatní tvary jsou podřízeny spíše designovému požadavku a jejich zakrytí hladiny nebo zastřešením se prodraží. U velmi oblíbeného oválu volte o půl metru větší bazén než při obdélníku. Tím částečně nahradíte zaoblené chybějící rohy. Kruhový bazén je nevýhodný zejména z důvodu velkého objemu vody při požadavku na plavecké využití. Kruh o průměru šest metrů má stejně vody jako obdélník 8 x 3,5 metru, jehož využití je podstatně zajímavější.

Poraďte se s technikem
Dejme tomu, že máte představu o svém zahradním bazénu už dokonale promyšlenou. Přesto je lepší ji před realizací konzultovat s technikem odborné firmy. Bazénáři jsou díky realizacím stovek projektu zvyklí napravovat mylné představy zákazníků poměrně často. První problém je představa o velikosti bazénu. Z hlediska financí platí, že malý bazén je skutečně levnější než bazén veliký. Chcete-li rehabilitační tůňku na osvěžení a jedno až dvě tempa, pak vám bude stačit bazének o délce pěti metrů. Podle zkušeností firem na českém trhu si domácí zákazník nejvíce objednává rodinný zahradní bazén o rozměrech 6 x 3 metry. Takový bazén vám poskytne pár temp navíc a poměr cena a užitek je pro zákazníka nejzajímavější. Má-li početnější rodinu a může-li si finančně dovolit vybírat bazén podle předpokládaného počtu osob koupajících se v něm, pak lze zvolit i variantu 7,5 x 3,5 metru. Větší bazény o délce 8 až 10 metrů nám z kategorie rodinných bazénů poněkud vyčuhují. Takové projekty se hodí pro milovníky bazénových párty a zahradních večírků. Je pravda, že takový bazén je lepší na plavání, ale z hlediska pořizovacích a hlavně provozních nákladů je otázka jeho využití. Bazény mají jedno pravidlo, které říká, že spotřeba energie a chemie je úměrná násobku objemu vody v bazénu.

Bojíme se o malé děti
Když si pořizujeme bazén, pak nám rodičovská úzkost velí eliminovat možná rizika a postavit takový typ osvěžovadla, ve kterém by našemu capartovi nehrozilo utonutí. Proto máme tendenci snižovat hloubku bazénu. Nicméně odborníci upozorňují, že dítěti neschopnému plavat může být osudný i pád do necelý metr hlubokého brouzdaliště. Proto snižovat z těchto důvodů hloubku nového bazénu na 1 nebo 1,2  m nic neřeší. Raději zvolte doporučenou hloubku 1,5 metru a co nejrychleji naučte své děti plavat. Dokud to nedokáží, instalujte kolem bazénu plůtek nebo zastřešení.

Text: Jiří Kovář

Napsat komentář