Osvětlení dětského pokoje

Stát ve státě, dům v domě… i tak lze charakterizovat dětský pokoj. Jde o výsostné multifunkční území, jež pro naše potomky představuje nejen ložnici, ale také hernu, pracovnu, dílnu, studovnu, tělocvičnu, chemickou laboratoř…. Právě všechny tyto role je nutné vzít v potaz při výběru vhodného osvětlení prostoru. A to také s ohledem na postupující věk ratolestí a rozšiřování jejich zájmů a povinností.

Světelné podmínky dětského pokoje se samozřejmě mění: zpočátku, kdy je ponejvíce místem spánku miminka, je důležité, aby osvětlovací tělesa hlavně dítě neoslňovala. Další nároky přicházejí ve chvíli, kdy se potomek začne věnovat různým činnostem, zejména v souvislosti s rozvíjejícími se zájmy a se školní docházkou. Množství detailů, jež si vyžadují dětskou pozornost, totiž zrak zatěžuje a nevhodné světelné podmínky mohou mít na oči rozvíjejícího se človíčka negativní vliv. Na zřetel je nutné brát jak osvětlení stimulující lidskou aktivitu (studené), tak tělesa, jež dovedou vytvořit uvolněnou teplou a měkkou atmosféru, jež v prostředí s umělým osvětlením zásadně ovlivňuje pocity. Největší problémy při vybavování dětského pokoje svítidly souvisejí s financemi: ve snaze snížit vstupní investici a ušetřit na elektřině často dochází k poddimenzování potřebného osvětlení. Právě nedostatečný světelný zdroj, zejména při studiu, četbě a práci na počítači může mít (kromě vrozených dispozic) následky v podobě nevratného poškození zraku.

S ohledem na barevnost
Odstíny použité zejména k tónování stěn dětského pokoje se významně podílejí na kvalitě a intenzitě osvětlení. Nejvstřícnější k odrazu světla jsou z tohoto pohledu samozřejmě hladké bílé plochy, ovšem představit si dětský pokoj bez hry barev, jež jsou zároveň také neopomenutelným psychickým stimulantem, a bez strukturovaných povrchů je velmi těžké. Zatímco denní světlo obsahuje každou z barev přibližně ve stejném procentu, pro umělé světelné zdroje jsou charakteristické převažující teplé tóny. Pro osvětlení dětského pokoje se osvědčily teplé nebo neutrální barvy spektra. Pokud jde o jednotlivé zdroje, liší se jak barvou, tak teplotou světla. Příjemné žluté světlo vyzařované žárovkami uklidňuje, zářivky jsou zdrojem spíše teplého a neutrálního bílého světla, halogenové žárovky zase díky svému studenému světlu lépe reprodukují barvy.

Bez lustru to nejde
Centrální osvětlení s kvalitními úspornými žárovkami je pro dítě podstatné zejména v době, kdy dětský pokoj funguje převážně jako herna. Svítidla různého tvaru mohou být přisazená i zápustná do stropu nebo zavěšená pod ním, liší se i způsobem propouštění světla: celým povrchem, směrově nebo bodově. Na tom také závisí způsob jejich instace: do středu stropu, po celé jeho ploše či v určitých zónách, nebo ve formě světelné rampy.

Do dětských pokojů se jako světelný zdroj hodí rovněž úsporné zářivky (takzvané dvě v jednom), jež vedle tradičního měkkého bílého světla hodícího se pro činnosti jako je například hraní nabízejí i noční orientační osvětlení produkované LED diodou, které eliminuje strach dětí ze tmy. Jak už bylo řečeno, v pokojích kojenců, kteří tráví den převážně v leže v postýlce, je nutné zamezit podráždění nervové soustavy dítěte příliš prudkým a ostrým světlem. Lépe než s intenzivním stropním osvětlením uspějeme v tomto případě s tlumeným nepřímým světelným tokem vydávaným například lampou se stínidlem, s možností plynulého rozsvěcování během několika sekund.


Lokální zdroje

Dětský pokoj se od začátku školní docházky určitě neobejde bez pracovního a intimního osvětlení. Pro klasický studentský stůl s pracovní deskou 70 x 150 cm je ideální lampa se zdrojem o výkonu alespoň 60W (lépe 100W). Svítidlo s otočným stínidlem by v základní poloze (ve vzdálenosti zhruba 40-60 cm nad deskou stolu) mělo zvládnout rovnoměrné osvětlení plochy o velikosti asi 60 x 60 cm. Důležitá je také délka ramene stolní lampy: měla by se pohybovat kolem jednoho metru, aby bylo možné nasměrovat světelný kužel i na místa mimo stůl. Nejen například do aktovky, na poličku s knihami, na nástěnku a podobně, ale také třeba do stropu. Jednoduše tak v pokoji získáme měkké, ambientní ateliérové světlo potřebné pro práci u počítače.


 

Vzhledem ke své stabilitě a možnému přemístění se jako ideální jeví svítidla, jež lze na desku stolu instalovat s pomocí šroubovací úchytky, takže navíc zbytečně nezabírají pracovní plochu. Lampičky s výkonem do 50 W a ramenem dlouhým do 40 cm se uplatní spíše jako lokální zdroje. K vytvoření uklidňující atmosféry i jako účelová (před spánkem nebo při ranním vstávání) se osvědčila doplňková dekorativní svítidla s motivy odpovídajícími konkrétnímu věku dítěte. Do ramp či různých štěrbin lze umístit intimní relaxační osvětlení, podobnou roli dobře sehrají i tlumené směrovatelné „bodovky“.

 

Text: Alena Müllerová
Foto: Ikea, Alax, Kronospan, Overface

 

Napsat komentář