Oprava vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou v dnešní době velmi oblíbenou podlahovou krytinou a velmi silně konkurují dřevěným, plovoucím či korkovým podlahám. Je to díky jejich praktičnosti, odolnosti a velkému množství vzorů, ve kterých jsou vyráběny. Důležitá je u nich především cena, kdy i levné vinylové podlahy můžete sehnat v široké škále designů a barev.

Vinylová podlaha vyniká vysokou odolností, a to nejen proti poškrábání, ale také proti vodě, vlhkosti a dalšímu možnému poškození. Díky tvrzenému povrchu snesou chůzi v botách či drápky vašich zvířecích přátel. Také jsou vhodné do míst, kde je častý a silný provoz, například obchody, kanceláře nebo recepce. Jak už bylo jednou zmíněno, vinylové podlahy jsou odolné vůči vodě a vlhkosti, proto se hodí také do koupelen či saun.

Tradiční vlastností tohoto materiálu je jejich snadná údržba. Díky nepropustnosti povrchu
na ni nezůstanou žádné stopy od vína, kávy či různých běžných domácích chemikálií, díky čemuž je tedy naprosto rezistenční na nečistoty. Kladem vinylových podlah je mimo jiné jejich životnost. Příznivá cena je další výhodou vinylových podlah.

Pokud by přeci jen došlo k poškození, oprava vinylové podlahy je rychlou, snadnou a bezproblémovou záležitostí.

Rozsah poškození podlahy

V první řadě je důležité zjistit, zdali je poškozena potiská folie nebo pouze průhledná polyuretanová vrstva. Pokud se jedná o druhou možnost, nemusíte vyměňovat celý dílec podlahy, ale postačí poškození zamaskovat. K tomu slouží opravné sady od různých výrobců, které obsahují spreje pro opravu povrchových poškození, krycí fixy pro odstranění drobných poškození a matující spreje nebo laky, které zajistí sjednocení vzhledu.

V případě, že došlo k poškození potiskové folie, musíte přistoupit k výměně konkrétního dílce podlahy. Také záleží, zdali opravujeme plovoucí nebo lepenou vinylovou opravu.

Oprava plovoucí vinylové podlahy

Co budete k opravě potřebovat?

  • Náhradní dílec,
  • lepidlo,
  • lámací nůž.

Postup opravy

K opravě poničeného dílu plovoucí vinylové podlahy bude potřeba náhradní díl. Náhradní díl, tedy záplata, by měl být větší než poničená část a vzorek dílu by měl navazovat na okolní podlahu. Dále budete potřebovat lámací nůž, pomocí něhož oříznete poškozenou část podlahy.

Tytu část vyjmete a nahradíte ji novou části, která musí přesně pasovat do vzniklého otvoru. Pokud nový připravený kus sedí, potřeme ho lepidlem a přiložíme ho na vyříznuté místo. Přebytky lepidla ihned otřeme a místo zatížíme.

Oprava lepené vinylové podlahy

Co budete k opravě potřebovat?

  • Náhradní dílec,
  • lepidlo,
  • hořák a horká páječka,
  • dláto, palička,
  • žehlička.

Postup opravy

Pokud opravujete lepenou nebo samolepící vinylovou podlahu, budete k odstranění poškozené části potřebovat také hořák a horkou páječku. Při odstraňování buďte velmi opatrní, abyste nepoškodili okolní díly podlahy.

Pokud by nastaly potíže, použijte dláto a paličku. Při odstraňování postupujte od středu k okrajům. Po odstranění poškozené části očistěte vzniklý prostor od starého lepidla a nečistot. U nového dílu zkontrolujte rozměry a také vzorek, který by měl plynule navazovat a zbytek podlahy.

Nový díl nahřejte žehličkou, aby změkl a pokud se nejedná o samolepící typ vinylové podlahy, přilepte ho vhodným lepidlem na určené místo. Dejte pozor, aby nedošlo k potřísnění okolních dílů, pokud by k němu přeci jen došlo, lepidlo okamžitě setřete. Nový díl je potřeba důkladně zatížit, aby nedošlo ke zkroucení okrajů.

Napsat komentář