Okna u nových developerských projektů v Praze

Trendy v bydlení neovlivňují pouze rozměry, tvar či uspořádání bytových jednotek, ale také způsob využití oken a jejich profilaci vůči vnitřnímu prostoru. Pokud si projdeme převážnou část novostaveb v naší metropoli, můžeme pozorovat důraz na kvadratické tvary, zvětšující se jednolité plochy skla a čím dál tím oblíbenější fenomén „air wall“.

Více světla

O tom, že se velikost okenních tabulí a potažmo celých oken zvětšuje, není sebemenších pochyb. Zdokonalení výrobních postupů a důmyslnější konstrukce tabulových rámů umožňuje jednolité skleněné plochy o rozměrech více jak 2 x 2 m. Nové byty v Praze se tak mohou pochlubit exkluzivním vzhledem a vysokou světlostí vnitřního prostoru. Celek z pohledu vnějšího vypadá kompaktněji a elegantněji než při použití standardních rámových oken.
Důvod prosazení skla je jednoduchý: cena velkoformátových skleněných tabulí prudce klesla po standardizaci výroby, která zahrnuje rozdělení meziskelního prostoru pomocí skla či plastové fólie na dvě komory, přidání pokovení (pro laika ten železný proužek uvnitř) a plnění inertními plyny (např. argon, krypton nebo jejich směsi) pro lepší termoizolační vlastnosti.

Nové koncepce
Nižší cena tak dovoluje projektantům využívat skleněné plochy nikoliv pouze jako okna, ale také jako stavební a dekorativní prvek. Tento zjevný trend, patrný u nových bytových komplexů, se začíná realizovat i v rámci projektů rodinných domů. Požadavky zákazníků většinou akcentují maximální propustnost denního světla (znatelná úspora energie) a nerušený kontakt s vnějším prostorem (většinou se zahradou).

Do budoucna můžeme u rodinných domů očekávat propojení kuchyně či obývacího pokoje s vnějším prostorem pomocí skleněné stěny. V zimních měsících bude mít obyvatel pocit rozšíření obytného prostoru (od vnějšího mrazu bude oddělen jen několika milimetry skla) a v letních měsících bude možné sklo jednoduše odsunout stranou, což propojení domu s venkovním prostředím ještě umocní.

Pro slibnou budoucnost využívání velkoformátových skel v rodinných domech mluví i další důvody, mezi nimiž vynikají dobré izolační vlastnosti, které jistě nebudou opomenuty v koncepcích ekologických a nízkoenergetických domů.
 

Napsat komentář