Okapy a střešní krytiny po zimě

Při výběru vhodné střešní krytiny a okapů bychom měli myslet na vhodně vybrané materiály. Radost z výběru dle cenově nejvýhodnější nabídky nám může pokazit první „opravdová“ zima. Právě sníh a mráz, a vůbec náročné klimatické podmínky, prověří kvalitu střešní krytiny i našich okapů.

Ceny okapových systémů
Cena hraje téměř vždy hlavní roli při rozhodování nad výběrem. Zde je však nutno uvažovat nejen nad cenou systému jako takového, ale také nad životností a způsobem údržby. Absolutně nejlevnějším systémem jsou žlaby a svody z obyčejného pozinkovaného plechu. Tento okap je nutné natírat a tím vzniká pravděpodobnost rychlé koroze. Jejich použití se vyplatí jen v krátkodobém horizontu, například na dočasných stavbách nebo střech s předpokládanou krátkou životností.

Ochranné vrstvy
V případě, že bychom uvažovali o tomto materiálu a počítali s tím, že ho budeme natírat, určitě se vyplatí zamyslet se nad systémem s bezúdržbovou ochrannou vrstvou, u kterého jsou zároveň zachovány všechny jeho výhody. Pokud totiž započítáváme barvu a práci, vyjde nakonec systém, který již barevnou povrchovou úpravu má, ve srovnání s natíraným cenově srovnatelný nebo dokonce levnější. Ceny různých systémů jsou závislé na složitosti střechy a na tom, kolik pomocných prvků, jako žlabové rohy, kouty, čela, kotlíky apod. na střeše je.

Střecha není jen krytina
Správně fungující střecha je tvořená kvalitními materiály počínaje dřevem, izolací, přes různé doplňky až po okapové systémy. Smůla při výběru realizační řemeslné firmy a následná špatná montáž se může projevit právě poté, co stavba přečkala první zimu. Příkladem nekvalitně odvedené práce mohou být například nedokonale provedené difúzní fólie.

Hladký povrch
Jistým řešením zvláště v horských oblastech, je vybírat odolnou bezúdržbovou krytinu bez zbytečných spár a spojů a větší sklon střechy, které mohou samy o sobě zabránit mnoha případným problémům. Hladký povrch v zimě neumožňuje hromadění sněhu na krytině, v ostatních ročních obdobích pak zamezuje zachytávání prachu a nečistot. Na takové střeše nerostou mechy jako u tvrdých krytin.

Sněhové zábrany
Léty prověřená je drážková neboli falcovaná krytina z pozinkové oceli. Může být i s ochrannou povrchovou úpravou, která napodobuje tvar, vzhled i barevnost klasické skládané krytiny a přitom dosahuje prakticky desetiny její hmotnosti. Takový váhový rozdíl je důležitý především při rekonstrukcích starších objektů, u novostaveb pak ušetří značné náklady na krov i základy. Na druhou stranu u krytin s hladkým povrchem a u nedostatečně zateplených střech, na kterých vznikají ledové kry, musíme dobře vyřešit systém sněhových zábran. Zvláště v oblastech s možnými většími sněhovými srážkami. K dalším rizikovým oblastem patří místa s velkým výkyvem teplot.

text: Martin Matoušek
foto: Lindab

 

Napsat komentář