Odvlhčovač vzduchu chrání naše zdraví. Jak ale vybrat ten pravý?

Život ve vlhkém prostředí není žádný med. Trvalá vlhkost může nejen narušit statiku domu, ale způsobuje také plísně, což pak u lidí vyvolává alergie nebo záněty. Zejména teď, s přicházejícím podzimem, se problém nadměrné vlhkosti v bytech, chalupách, garážích, prádelnách nebo třeba knihovnách opět dostává do popředí zájmu. V tomto článku proto poradíme, jak vybrat odvlhčovač, který vás nepříjemného problému zbaví.

Hlavní údaj: průtok vzduchu
Před samotným nákupem doporučujeme přeměřit místnost, kterou potřebujete odvlhčit. Vynásobte mezi sebou délku, šířku a výšku místnosti v metrech. Tím získáte její objem v m3. Platí, že odvlhčovač by měl všechen vzduch v místnosti přečerpat minimálně 2x za hodinu. Pokud tedy potřebujete odvlhčit místnost o objemu 60 m3, pak se dívejte po přístrojích s minimálním průtokem vzduchu 120 m3 / hodina.

Na výkon pozor
Výkon odvlhčovačů se udává v litrech za 24 hodin. Odkazuje na to, kolik litrů vody je přístroj schopen za jeden den nepřetržitého provozu odčerpat. Mějte však na paměti, že výkon se udává za standardizovaných podmínek (nejčastěji při teplotě 30 °C a relativní vlhkosti 80 %). Za jiných podmínek se výkon odvlhčovače může lišit. Proto se před koupí raději zeptejte prodejce, jak bude přístroj fungovat právě u vás.

Provozní rozsah
Seriózní prodejci odvlhčovačů vzduchu vám vždycky sdělí, jaký je provozní rozsah daného přístroje. Platí totiž, že při příliš nízké teplotě nebo vlhkosti se účinnost odvlhčovačů může snižovat. Z tohoto pohledu proto rozdělujeme odvlhčovače na kondenzační a adsorpční. Kondenzační dosahují nejvyšších výkonů při pokojových teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu. Adsorpční si poradí i s horšími podmínkami (nižšími teplotami a vlhkostí) – avšak za cenu nižšího celkového výkonu a vyšší spotřeby energie.

Dívejte se na detaily
Jestliže jste vybrali několik odvlhčovačů – favoritů (splňujících všechny funkční požadavky), pak se rozhodujte podle drobných detailů. Například zda máte možnost připojit k přístroji hadici na odvod vody přímo do odpadu (abyste nemuseli pořád dokola vylévat plnou nádrž). Zda má odvlhčovač zabudovaný vlhkoměr (praktická pomůcka). Nebo jestli je vybavený filtrem pro neutralizaci zápachu. Tady už záleží hlavně na vás – a vašich preferencích.

Napsat komentář