Odpočinková zóna – místo pro nirvánu

Ať už jste absolvovali náročný pracovní maraton, intenzivní party nebo hlídání dětí, toužíte po klidném spočinutí. Zpravidla to, co máme nejblíže, bývá zároveň i nejúčinnější. Ideální odpočinkovou zónu naleznete na své zahradě či terase.

Dávno už dominantu zahrad nereprezentují houpačky s pruhovanou markýzou a potrhané sítě mezi stromy. Dnešní doba nabízí mnohem rafinovanější způsoby, jak si dopřát klid a ještě stylově vybavit svou odpočinkovou zónu.

Najít si své místo

Nejlepší místo pro vytvoření klidného prostoru pro rozjímání skýtá ta část zahrady, na niž je nejméně vidět od sousedů, zůstává z větší části dne ideálně ve stínu a (ještě lépe!) je orientována na západ. Na opalování přijde nejvíce vhod samozřejmě jižní strana, ale my přece chceme odpočívat! Na přímém slunci by vám žádný z doktorů odpočinek nedoporučil. Všechno se dá vyřešit. Jste-li na příliš slunném místě, dají se vymyslet různá zastínění. Můžete si nechat postavit pergolu s krásnými trámy, nebo při kutilské zručnosti osobně vymyslet zástěny. Lze si nechat vybudovat i elektronicky ovladatelná výsuvná stínidla. Spěchá-li situace, jsou na místě i slunečníky s dlaždicovým ukotvením, jež oko estéta rozhodně nepodráždí.

Promyšlený odpočinek

Na čem nejlépe relaxujeme? Například Punto Design sází na důmyslné sezení, které nadchne nejen vás, ale i všechny návštěvníky. Dnes se nabízejí lenošky, sofa, lavice – pro kolektivní odpočinek a rovněž pro vyčerpané jednotlivce. Nemáte-li čas odletět na dovolenou, můžete si ji s přehledem vykouzlit i doma a využít každý slunný den.

Závěsné houpací dvousedáky přímo vybízejí k vytváření stylových portrétů a k romantickým chvílím. V sezoně (i mimo ni) můžete v tomto svém „závěsném království“ snídat i vychutnávat oblíbený večerní drink. K dostání jsou i atraktivní soupravy, jež lze různě variovat. Design Propaganda nabízí například křesla, jež budou moderní i za půl století. Většina televizních společností si je od vás bude toužit půjčovat na natáčení rozhovorů.

Aby dlouho vydržel

Materiálově volme nejlépe kvalitní ratan, dřevo, hliník a vše odolné, co vydrží venku a nebude ztrácet barvu. Toužíte ve své odpočinkové zóně i stolovat? Nic není nemožné, stačí jen zvolit sezení se správnou výškou, doplnit je stolem nebo přímo jednoduše vybrat celý set a můžete spokojeně hodovat, co hrdlo ráčí. Nejvíce se však designu najedí vaše oči. Věřte, že tyto produkty se opravdu neokoukají. Nakonec si budete muset opatřit ceduli s časem, kdy zavíráte bazén i přilehlé zahradní prostory, aby vaši hosté pochopili, že je třeba se odebrat domů.

Pořádně si pohovět

Protože se Češi počítají za národ čtenářů, je na místě si předem rozmyslet, v jakých polohách se chceme v odpočinkové zóně nacházet. Pozici Marie Antoinetty asi dnes většina populace nepraktikuje, takže spíš vybereme nábytek pro odpočinek pro varianty vsedě nebo vleže. Ostatně: co víc je pro pohlazení duše důležité? Chceme si hovět v pohodlí se zavřenýma očima a číst si své oblíbené žánry, svědomitě dodržovat pitný režim a nechat se při tom decentně hladit letním sluncem a větrem…

Řešení do města

Dobrou zprávu pro ty, kteří nedisponují ani zahradou, ani terasou, ale francouzským oknem (alespoň), přináší fakt, že odpočinkovou zónu lze vytvořit i v betonové džungli. Nesměřuje-li vaše francouzské okno do rušné ulice, nýbrž do vnitrobloku, přitáhněte si k němu fatboye, na němž můžete variovat polohy dle pohodlí a dle libosti. Nikdo ze sousedů vás neuvidí, můžete klidně odpočívat i hlavou dolů. Nebo v případě kvalitních pevných stropů lze váš byt ozvláštnit již zmiňovaným závěsným sezením.

Skutečnost, že jsme si vytvořili odpočinkovou zónu správně, poznáme jednoduše: zapomeneme na veškeré starosti nebo seznamy úkolů, vychutnáváme si přítomnost na sto procent a přátelé se k nám pozvou sami. A nezapomínejte uklízet polstry. I když výrobce slibuje plně venkovní využití a nepromokavost, je lepší si vždy najít pět minut a ty krásné textilie na noc uklidit do sucha. Vyhnete se tím starostem v podobě shánění přípravků na plíseň, eventuálně zásahu specializované čistírny.

Text Renato Salermo foto archiv firem

Napsat komentář