Odolný jako laminátová podlaha

Je mnohem tvrdší než dřevo a je stálobarevná. Neponičí jí stěhování nábytku ani kovový podpatek. Je odolná vůči odření a poškrábání, má vysokou životnost a poměr cena – kvalita je více než příznivý. Design si můžete vybrat podle svého vkusu – věrné imitace nabízí nespočet druhů dřeva. Jediné, co nesnáší, je voda.

Laminovaná podlahovina je tvořena z přibližně 97% dřevem. Nosný materiál je tvořen z MDF, HDF nebo výjimečně – jemná dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí. Jako u všech vícevrstvých podlah, má i tato protitahovou vrstvu. Ovšem o směru vláken nemůže být ani řeč. Je totiž tvořena impregnovaným pevnostním papírem. Horní nášlapná vrstva je z potištěného papíru, napuštěným teplem tvrditelnými aminoformaldehydovými pryskyřicemi a překryta ochrannou vrstvou Overlay. Různé variace dekorů uspokojí každého.

Průvodce laminem
U laminátových podlah existují výrobky odlišné tloušťkou lamely, skladbou jednotlivých vrstev, kvalitou, izolačními schopnostmi, délkou záruky a koneckonců i cenou. Odolnější (a dražší) podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, méně odolné, levnější melaminové, z přímých laminátů. Melaminové podlahy se dobře uplatní v méně namáhaných prostorách, například v ložnici, ale na větší provoz nejsou stavěné. Na pohled mezi těmito dvěma typy laminátových podlah těžko budete hledat rozdíl, ten poznáte na řezu. U vysokotlakých laminátů je zřetelná tmavá, téměř milimetrová vrstva laminátu. Špičkové laminátové podlahy mívají takové vrstvy i dvě. U melaminové podlahy tak silná vrstva schází, jde vlastně o papír pokrytý slabou laminovou vrstvičkou. Celková tloušťka podlah se přitom nemusí lišit. Odborné firmy jsou někdy zvány k posouzení podlah v novostavbách a setkávají se přitom i s případy, kdy dodavatel stavby instaloval melaminové podlahy a účtoval je jako značkové, z vysokotlakého laminátu. Většina laminátů se hodí jako podlahová krytina nad podlahovým vytápěním.

Lepené versus rozebiratelné
Nejběžnějším typem laminátových podlah jsou lamely, které se lepí ve spojích na pero a drážku – lepené podlahy (podlaha je tak lepením ve spojích chráněna proti vlhkosti). Pokud si vyberete variantní typ rozebíratelné podlahy se systémem mechanických zámků, získáte výhodu možnosti snadné záměny poškozené lamely po rozebrání části podlahy, při stěhování si můžete vzít laminátovou podlahu sebou a znovu ji položit. Rozebíratelné podlahy jsou samozřejmě dražší než podlahy lepené. Spoje mechanických zámků jsou chráněny proti vlhkosti impregnací voskem přímo ve výrobě. Laminátová podlaha nejlépe slouží jako podlaha „plovoucí“. Důvodem je její pokládka bez pevného kontaktu se stěnou nebo původní podlahou, a proto je nutné, aby podklad byl pevný, suchý, rovný a čistý. Lamely je možné klást na stávající podlahovou krytinu, například na koberce s krátkým vlasem, nebo na měkké PVC. Pokud použijeme jako mezivrstvu a kročejovou izolaci v minimální tloušťce 2 mm například PE pěnovou folii Mirelon nebo izolační korek, můžeme novou podlahu položit i na původní dřevěný podklad, keramické dlaždice, teraco nebo betonovou vrstvu se stěrkovou úpravou.

Napsat komentář