Ochlazování po saunování – jak je to správně?

Víte, že se vhodný způsob saunování v jednotlivých saunách liší? Povíme vám, jaký postup zvolit po odchodu z finské sauny a co dělat, když za sebou zavřete dveře infrasauny.

Voda je při saunování obzvlášť důležitá

Uvnitř sauny dochází k výrazné produkci potu, je proto důležité, abyste nepodceňovali pitný režim. A je přitom jedno, jestli relaxujete v bylinkové sauně, nebo se oddáváte horkému odpočinku uvnitř infrasauny. Svému tělu byste měli zajistit patřičné množství tekutin, aby byl váš organismus dostatečně hydratovaný. Doporučuje se tak, abyste před saunováním, během něj i po něm pili především neperlivou vodu.

Před vstupem do sauny zajděte do sprchy

Před samotným saunováním je vhodné, když se osprchujete a tělo následně otřete ručníkem dosucha. Pak už můžete přímo do sauny. Vezměte si s sebou 2 až 3 ručníky nebo osušky, abyste měli co dát pod sebe a za záda. Jeden ručník si nechejte na průběžné otírání těla. Podpoříte tím další pocení a zjemníte pokožku.

Ze sauny rovnou pod studenou sprchu? U infrasauny to neplatí!

Když vyjdete z finské sauny, můžete se rovnou ochladit. Zajděte do sprchy, polijte se vědrem studené vody, nebo skočte do bazénku. U infrasauny je ale postup jiný.

Po skončení saunování v infrasauně není dobré jít se hned osprchovat. Vaše tělo se totiž ještě nějaký čas po odchodu ze sauny potí a velký šok by byl spíše na škodu než k užitku. Nejlépe uděláte, když na konci saunování ještě chvilku posedíte uvnitř kabiny, vypnete topnou jednotku a necháte otevřené dveře. Až se vaše tělo ochladí natolik, že se budete cítit příjemně, dejte si vlažnou sprchu. Příliš studenou vodou ale tělo nepolévejte. Při sprchování po návštěvě sauny nepoužívejte žádné mýdlo, sprchový gel ani jiný přípravek. Vaše póry jsou stále otevřené a tyto přípravky by je mohly zbytečně zanést.

Také není vhodné bezprostředně před saunou nebo chvíli po saunování cvičit. Vždy počkejte alespoň 15 minut nebo rovnou půl hodiny, abyste svému tělu umožnili provést dostatečné ochlazení. Budete se pak cítit nádherně svěží a odpočatí.

Napsat komentář