Novostavby: Jaké jsou výhody oproti starší zástavbě?

Nový byt versus starší byt. I na toto dilema narazíte, pokud se rozhlížíte po vlastním bydlení. Jaké jsou výhody novostavby? Bude vám lépe vyhovovat bydlení v novém bytě, nebo ve starší zástavbě? Jak se rozhodnout, abyste vybrali vhodný byt?

Pořízení vlastního bydlení je rozhodnutí na celý život. Vyplatí se pečlivě vybírat nejen lokalitu vašeho nového bydliště, ale také dispozice bytu, jeho polohu i dopravní dostupnost. Na výběr přitom máte ze široké nabídky bytů ve starší zástavbě, stejně tak jako v novostavbách.

Novostavby jsou moderní a úsporné
Novostavby lákají nejen mladé jednotlivce a rodiny. „Byty v novostavbách mají hned několik výhod. Vyhovují moderním nárokům na bydlení. Jsou stavěné s ohledem na energetické úspory. Bývají prosluněné, mají propojenou kuchyni s obývákem, což je nyní častým požadavek klientů. V neposlední řadě není u novostaveb problém s parkováním jako u starší zástavby, protože jsou vybavena garážovým parkováním přímo v objektu,“ vypočítala výhody bydlení v novostavbách Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development.

Nové byty však s sebou nesou i některé nevýhody. Jde například o nižší stropy, než jaké nabízí starší zástavba cihlových nebo měšťanských domů. Moderním bytům může také chybět určitý genius locci. Někdy můžeme v okolí nové výstavby postrádat občanská vybavenost.
„Tomu se lze ale vyhnout, pokud vybíráme lokalitu pro bydlení pečlivě. Řada developerských projektů počítá i s prostory pro občanskou vybavenost (například kavárny, obchody apod.). Navíc nová výstavba vzniká tak, aby byla dobře dostupná a zároveň se nacházela blízko zeleně a poskytovala dostatek prostoru pro relaxaci. To je velkou výhodou oproti bydlení v centru nebo ve staré zástavbě, kde zpravidla v okolí nebývá moc zeleně,“ dodala Kuncová
.


Co zohlednit při výběru bytu v novostavbě?

Kvalitní izolace, moderní materiály i provedení výstavby podle posledních norem a trendů. To jsou základní výhody bydlení v novostavbě. Na druhou stranu, uživatelé se mohou setkat i s tím, že byt nemusí splnit jejich očekávání, kdy se objeví například problémy při užívání a nutnost reklamace nevhodně provedených prací.

Při výběru bytu v novostavbě je proto třeba zohlednit, jak kvalitně je stavba provedena. Je třeba sledovat, zda jsou splněny platné technické normy a zda jsou použity opravdu kvalitní materiály. Nebojte se proto ptát se na typ materiálů nebo si vyzkoušet, jak zařízení v bytě fugují. Vhodné je přivést si s sebou na prohlídku bytu nezávislého odborníka.

Při výběru nového bytu byste měli vzít v potaz:

  • Lokalitu – dopravní dostupnost, občanskou vybavenost, možnost relaxace (parky, zeleň apod.).
  • Orientaci bytu – z hlediska světových stran.
  • Náklady na provoz bytu. – ty bývají u novostaveb nižší než u starších domů, kde se zpravidla platí vyšší poplatek do fondu oprav a jsou vyšší i nároky na energie (vytápění).
  • Vnitřní dispozice bytu – bude vám vyhovovat, i pokud se vaše rodina rozšíří a přijdou děti?

Zajímavé novostavby v Praze
Novostavby lákají a nové developerské projekty není v současné době nouze. Jen v Praze se jich staví hned několik a další výstavba se plánuje. Trh s novými byty v pražské metropoli žije. Loni se zde prodalo přes 5 000 nových bytů. Podle developerů je pražský rezidenční trh v současné době „živý“ a v dalších letech by se měl nadále rozvíjet.

Novostavby v pražské metropoli se staví na velmi zajímavých místech. Zmínit můžeme například projekt Liberty Building nebo již vyprodaný Zelený Botič, které nabízí bydlení blízko centra a zároveň blízko přírody. Obyvatelé těchto novostaveb tak můžou docílit požadavkům na zdravý životní styl a přesto užívat všech výhod velkoměsta a bydlení nedaleko centra.
 

Napsat komentář