Novinky v oboru celoskleněných konstrukcí Vám přináší firma Mija-Therm s.r.o.

Dnešní moderní design je charakteristický jednoduchostí, čistotou materiálu a linií.
Tomuto trendu plně odpovídá sklo a jeho užití v interiéru i v exteriéru.

Proměnlivé skleněné pláště budov
V současných projektech architektů se stále častěji objevují odvážná a technicky náročná řešení prosklených plášťů budov.

Spolu s novými technologiemi se rodí nové možnosti uplatnění skla v architektuře. Doba, kdy bylo používáno hlavně pro svoji transparentnost je minulostí. Do popředí se dostávají tepelně izolační vlastnosti, zvukově izolační vlastnosti, možnost proměnlivé barevnosti v závislosti od úhlu dopadu světla, řízená průhlednost skleněných plášťů a výplní stavebních otvorů a v neposlední řadě i použití LED technologií pro navození atmosféry budovy, nasvětlení vstupů, podhledů a dělících stěn.

Řízeně průhledné sklo
Speciální elektricky řízené fólie umožňují realizovat fasádu s variabilně průhledným sklem.
Pouhým vypínačem či čidlem lze měnit prosklenou stěnu dle potřeby na průhlednou nebo pouze průsvitnou.

Toto sklo se vyrábí jako vrstvené bezpečnostní sklo (tzv. VSG – Verbundsicherheitsglas). Skládá se ze dvou tabulí skla, a to buď čirého, nebo barevného, a mezivrstvy z tekutých krystalů. Je-li sko bez přívodu proudu z napájecího zdroje, jsou tekuté krystaly náhodně rozptýlené a sklo je neprůhledné, mléčné bílé. Přepnutím vypínače se tekuté krystaly, kterými světlo snadno prostupuje, seřadí a tzv. chytré sklo je transparentí.
Fólie propustí přibližně 77% světla a tuto propustnost v čirém i v neprůhledném stavu, filtruje však škodlivé UV záření. Umožňuje tak vytvořit soukromí v jednací místnosti, zajistí denní světlo a v neposlední řadě lze díky ní jednoduše vytvořit projekční plochu pro dataprojektor.

Skla lze vyrábět do formátu 1200  x 2600 mm s možností stanovení přípojného bodu. Tento systém umožní i v lékařských, lázeňských a hotelových provozech odbourat žaluzie, které zachycují prach a nečistoty, a mimo jiné má tento materiál také antibakteriální a akusticky izolační vlastnosti.

Některá inteligentní skla mohou fungovat jako sluneční brýle a při intenzivním slunečním záření ztmavnou, a zabrání tak přehřívání interiéru. Ačkoli je cena takových sklel vyšší než u klasických skel, díky jejich energeticky úsporným vlastnostem se vyšší pořizovací náklady vrátí.

Skleněné stěny s LED
Dalším zástupcem v tomto oboru jsou fólie s možností libovolného rozmístění LED. Jedná se o bílé nebo barevné diody svítící jedním nebo oběma směry. Diody lze seskupit do tvarů loga, nápisů a plošných tvarů, které velmi zajímavě umocňují dojem ze skleněné fasády.

Skla s takto osazenou fólií prosvětlují zábradlí, nábytkové stěny, výtahové šachty a je možné přizpůsobit jejich barevnost i intenzitu svitu.

K jejich výrobě se používá základní sklo – float (běžné ploché plavené sklo), které je tepelně tvrzené a lepené. LED diody jsou dodávána pro dodatečnou montáž ke sklu v podobě LED pásků, které lze jednodušše instalovat do kotevního kování skla. Jelikož pracují s bezpečným napětím, nejsou problémy s instalací ani v exteriérech.
Další variantou je laminované sklo osazené uvnitř diodami přímo výrobcem podle požadavku architekta.

Netradiční je použití skla pro vytápění. 
Jedná se o skleněné elektrické radiátory – sálavé panely.

Skládají se z tvrzené skleněné desky (barevné tl. 12 mm / zrcadlo tl. 8 mm), topného elementu, omezovacího termostatu a přívodního kabelu. Jsou určeny k pevné instalaci na stěnu s připojením přívodního vodiče do instalační krabice. Sálavé skleněné panely mají atraktivní design, jejich schopnost akumulace tepla je z důvodu menší tloušťky o něco nižší, než u mramorových panelů.
Panely se vyrábějí v několika výkonových řadách a barevných provedeních, včetně zrcadlového, který se s výhodou používá v koupelnách jako zrcadlo, které se nemlží.

Další možností jsou laminovaná skla s topnou fólií mezi dvěma skly. Vznikají tak zasklení zimních zahrad, přístřešků a dalších prostor, kde se nedrží sníh a jsou vhodná všude tam, kde je tato vlastnost předností.

Skleněná umyvadla
Unikátní designová skleněná umyvadla , která díky svému čistému designu a vlastnostem skla skvěle zapadnou do stylu moderních koupelen. Skleněná umyvadla jsou vyrobena z tvrzeného skla, které vyniká širokými možnostmi využití na poli designu i ojedinělými fyzikálně-mechanickými vlastnostmi. Svým technologickým zpracováním umožňuje tento materiál plynulé, čisté křivky, jednoduché a zároveň ucelené tvary a splňuje vysoké estetické nároky v pojetí koupelnového vybavení.

Skleněné dělící stěny
Nejběžnějším užitím skla pro členění atraktivních prostor jsou dělící příčky. Tyto atypické, rozměrově i tvarově neomezené konstrukce, dávají tvůrci možnost osobitého výrazu v členěném prostoru s maximální funkčností. Pro celkové dotvoření prostoru a jeho atmosféry je možné použít  i skla matovaná a barvená ve hmotě. Sklo tak působí bez rušivých prvků a s doplněním o posuvné případně otvíravé dveře uchycené v konstrukci stropu, vytváří čistý a jednotný vzhled celé konstrukce.

Členění prostoru v moderních nákupních střediscích se rovněž bez skla neobejde. Jsou používány systémy celoskleněných fasád, skládacích stěn, stěn posuvných do parkoviště a rámových konstrukcí pro oddělení prostoru.

Dělící celoskleněné příčky najdeme i v restauračních prostorách, kde dotváří interiér, člení jej a spojují historické prostory s moderní architekturou.

Celoskleněné dveře
Velmi působivým prvkem v interiéru jsou celoskleněné dveře. Precizní provedení při zachování bezpečnostních vlastností dokonale splňuje všechny funkční nároky a zároveň se stává svébytným designovým prvkem v interiéru. Kvalita používaných materiálů zaručuje nejen exkluzivní vzhled, ale i maximální pohodlí při jejich používání. Skleněná dveřní křídla jsou vyráběna v několika provedeních, díky kterým je možné dveře používat do různých interiérů s odlišnými požadavky na jejich vlastnosti. Čiré průhledné sklo prosvětluje interiér a je vhodné do prostorů, na které není nárok na zachování soukromí. Matné sklo je oblíbenou variantou dveřních křídel, jehož povrch poskytuje snadnou údržbu. Světelnou ztrátu vyvažuje intimita, kterou neprůhledné sklo plně poskytuje.

Hliníkové zárubně
Skleněné dveře v hliníkových zárubních jsou oblíbeným produktem, hodícím se do soukromých i komerčních prostorů. Hliníkové zárubně jsou připravované vždy na míru stavebního otvoru.
Zárubně jsou vyráběny v typech – obložkové / do stavebního otvoru, odpovídajících požadavkům na různé druhy dveří. Povrchová úprava eloxovaný hliník E6EV1, imitace nerezu E2-3115, barvy dle RAL. Tyto designové zárubně ve spojení se speciálními dveřmi do mokra tvoří funkčně nenahraditelný celek pro výplně otvorů na bazénech, aquaparcích, wellnes zařízeních, sportovních šatnách a podobně.

Skleněné zábradlí
Velmi atraktivním prvkem je celoskleněné zábradlí, celoskleněné pochůzí konstrukce, nášlapy a schodnice.

V tomto segmentu se využívají laminovaná kalená skla sestavená ze dvou a více vrstev.
Návrhy zábradelních konstrukcí musí odpovídat ČSN.

Sprchové kouty
Nejběžnějším užitím skla v bytě jsou sprchové kouty. Tyto atypické, rozměrově i tvarově neomezené konstrukce dávají tvůrci možnost osobitého výrazu koupelny s maximální funkčností. Pro dokonalé dotvoření prostoru je možné použít barvené sklo nebo sklo s reliéfním dekorem. Nemusíme se bát ani údržby skla ve sprchovém koutu. Moderní přípravky úspěšnjě chrání sklo proti usazování vodního kamene a oxidaci skla, omezují znečištění, rosení a usnadňují celkovou údržbu.

Mija-Therm, s.r.o.
Bludovská 10
787 01 Šumperk
info@mija-t.cz
www.mija-t.cz

Napsat komentář