Než udeří mrazy, zajistěte vodovodní techniku

Čerpadla, vodovody, sifony nebo malé domácí vodárny nemají příliš v lásce zimní počasí, zejména, pokud je jejich majitelé na ně nepřipraví. Veškerá technika, která má co dočinění s vodou totiž vyžaduje patřičnou přípravu na mrazy a teploty pod nulou. Pakliže vlastníte například chatu nebo jiný objekt, který přes zimu není využívaný a vytápěný, měli byste věnovat pozornost následujícím řádkům.

Lidé často mívají na zahradě nebo u chat kalová čerpadla případně jiná zařízení pro čerpání vody, jako jsou například domácí vodárny, která je nutno před zimou bud zcela vypustit, nebo je alespoň ochránit před nízkými teplotami pod bodem mrazu. Vypouštění čerpadla se provádí buď k tomu určeným výpustným ventilem, kterým bývají podobná zařízení vybavena, nebo je možno je také profouknout.

Jako ochranu před mrazem pak často lidé využívají polystyren, kterým lze čerpadlo buď přikrýt nebo se používá drcený polystyren nacpaný například do punčoch, které se kolem potřebného vedení či zařízení omotají. Pokud je vaše čerpadlo obohaceno o pružné spojky, omotejte teplotní ochranou také ty, aby byly přes zimu chráněny.

V místech, odkud voda vypustit nejde nebo by se těžko zateplovaly, můžete vyzkoušet trik s úpravou vody. Použít se dá obyčejná kuchyňská sůl, která se do vody nasype, aby nezamrzala. Sůl se tímto způsobem úspěšně využívá na silnicích, takže fungování při podobném využití je bezproblémové.

Napsat komentář